اجلاس دو جانبه هند و بنگلادش بین نخست وزیر مودی ، شیخ هاسینا احتمالاً در دسامبر

اجلاس دو جانبه هند و بنگلادش احتمالاً در ماه دسامبر برگزار می شود. منابع به هندوستان امروز گفتند ، آخرین تماس در این زمینه در جلسه وزیران خارجه در روز سه شنبه انجام خواهد شد.

در صورت عدم تسهیل اوضاع Covid-19 ، این احتمال وجود دارد که اجلاس مجازی باشد. منابع گفتند که در پایان سال جاری. در صورت برگزاری اجلاس دو جانبه از نظر جسمی ، نخست وزیر نارندرا مودی احتمالاً به داکا می رود تا با شیخ هاسینا ، همتای بنگلادشی خود دیدار کند.

در همین حال ، ششمین کمیسیون مشترک مشورتی (JCC) در وزرای خارجه قرار است سطح در روز سه شنبه برگزار شود. در این جلسه دکتر S Jaishankar وزیر امور خارجه (EAM) در دهلی نو و همتای وی دکتر AK عبدالمومن در داکا حضور خواهند داشت.

دو وزیر خارجه کل طیف روابط دوجانبه بین هند و بنگلادش علی رغم بیماری همه گیر ، پیشرفت قابل توجهی در این زمینه در چندین زمینه انجام شده است. در واقع JCC مکانیسمی برای مرور اجمالی پیشرفت و پیشرفت قابل توجهی است که بین دو کشور حاصل شده است.

تاریخ نشست JCC در سفر وزیر خارجه خار شرینگلا به داکا در ماه اوت نهایی شد و تماس تلفنی بعدی با شیخ هاسینا ، نخست وزیر بنگلادش.

بر اساس منابع ، انتظار می رود بازدیدهای سطح بالا در جریان نشست شورای همکاری مشترک در میان طیف وسیعی از موضوعات دیگر مورد بحث قرار گیرد.

نخست وزیر وزیر نارندرا مودی به دلیل بیماری همه گیر Covid-19 نتوانست امسال برای جشنهای Mojib Barsho از داکا دیدار کند. منابع افزودند: از آنجا که شورای همکاری خلیج فارس در هنگام برگزاری جلسات تشکیل جلسه می دهد ، انتظار می رود اطلاعیه مربوط به مجیب بارشو منتشر شود.

پیش از این ، نخست وزیر مودی در سخنرانی افتتاحیه خود در جشن های مجیب بارشو در ماه مارس گفته بود که شیخ مجیبور ، بنیانگذار بنگلادش از رحمان در هند نیز به عنوان “قهرمان” یاد می شود.

به نظر می رسد سال 2021 برای روابط هند و بنگلادش امیدوار کننده باشد ، زیرا هر دو طرف 50 سال از جنگ آزادسازی بنگلادش را که هند در آن نقش مهمی داشت ، گرامی می دارند. همچنین سال آینده 50 سال از برقراری روابط دیپلماتیک هند و بنگلادش می گذرد. ​​