معنای پیروزی جو بایدن در روابط هند و چین

دونالد ترامپ جونیور ، پسر دونالد ترامپ رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده ، در ماه اکتبر ادعا کرد اگر جو بایدن نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود ، این برای هند “خوب نیست” زیرا او “نسبت به چین نرم” رفتار می کند. اکنون ، بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده است با کمال هریس معاون آمریکایی هندی-آمریکایی است.

در مورد نحوه ایالات متحده ، تحت نظر جو بایدن ، علاوه بر روابط دوجانبه با دو کشور ، ممکن است بر روابط هند و چین تأثیر بگذارد . نشانه های کافی برای ارائه ایده در مورد چگونگی رویکرد جو بایدن به هند ، چین و تأثیرگذاری در روابط دو جانبه هند و چین وجود دارد.

اما ابتدا سخنان دونالد ترامپ جونیور را به یاد بیاورید. در نیویورک در مراسم ترویج کتاب خود ، جایی که او هانتر بایدن ، پسر جو بایدن را هدف قرار داد ، “ما باید تهدید چین را درک کنیم و هیچ کس این احتمال را بهتر از آمریکایی-هندی نمی داند.” ترامپ جونیور گفت: “شما فکر می کنید چینی ها 1.5 میلیارد دلار به هانتر بایدن دادند زیرا او تاجر بزرگی بود یا به این دلیل که آنها می دانستند بایدن ها را می توان خریداری کرد و بنابراین نسبت به چین نرم است ، بنابراین برای هند بد است.”

بنابراین ، آیا بایدن نسبت به چین نرم خواهد بود؟

چنین نشانه هایی در چشم انداز سیاست چین یا حزب دموکرات وجود ندارد. جو بایدن این دفتر را به عهده نگرفته و بیش از دو ماه دیگر باقی مانده است تا وی بتواند رسماً علیه ، علیه یا برای چین اقدام کند. اما با توجه به توصیف وی از چین و رئیس جمهور آن شی جین پینگ در گذشته نه چندان دور ، چین قرار نیست یک رئیس جمهور “نرم” آمریکا در جو بایدن داشته باشد.

تقریباً یک هفته پس از هدف قرار دادن ترامپ جونیور بایدن جو بایدن با انتقاد از دونالد ترامپ وی را “ضعیف و آشفته با چین” خواند در حالی که قول “هدایت یک استراتژی موثر برای تحریک تلاش بین المللی برای فشار ، انزوا و مجازات چین ” را داد

در طی رقابت برای نامزدی ریاست جمهوری دموکرات در فوریه امسال ، جو بایدن حمله شخصی به شی جین پینگ را آغاز کرده بود.

بایدن گفت: “این [شی جین پینگ] پسری است که اراذل و اوباش است.” گفت. این نظر در مورد بیماری همه گیر Covid-19 گرفته شده است که نسبت جهانی را با استفاده از ماموت و رازداری چین در مورد آن انجام می دهد.

همچنین بخوانید: ترامپ در مقابل انتخابات بایدن: آنچه آمریكا باید از هند بیاموزد

این نظر در تضاد با نحوه توصیف بایدن از شی جین پینگ در سال 2012 ، زمانی كه باراك اوباما بود ، بود. رئیس جمهور آمریكا و شی جین پینگ در آستانه به عنوان رهبر عالی چین بودند. بایدن در سفر خود به آمریكا میزبان شی بود و از او تعریف كرد و گفت: “این مردی است كه آماده نشان دادن یكی دیگر از جناحهای [باز و دوستانه] رهبری چین است.”

با این حال ، در طول سالهای اوباما ، دموکرات ها دیدگاه خود را در مورد شی جین پینگ و چین تغییر داده بودند. و این دولت اوباما بود که سختگیری موضع ایالات متحده در قبال چین را آغاز کرده بود ترامپ پس از تلاش ناموفق برای تعامل با شی جین پینگ ، آن را پیگیری کرد. کاری که ترامپ به طور متفاوتی انجام داد تیراندازی از پشت در رسانه های اجتماعی بود.

آیا این برای هند بد خواهد بود؟

جو بایدن انتقادات نارندرا مودی را اعلام کرده است اقدامات سیاست های کشمیر و قانون اصلاحیه تابعیت (CAA) دولت بسیاری از افراد در هند ، از جمله تمام احزاب مخالف ، از تصمیم گیری های سیاسی در این زمینه و چندین موضوع دیگر انتقاد دارند. مخالفان می توانند در زمینه سیاست های داخلی هند اظهار نظر کنند اما ممکن است رئیس جمهور ایالات متحده این قدرت را در دولت هند نداشته باشد.

غیر از این موارد زیادی نیست که بخواهد جو بایدن را به عنوان کسی مخالف قرار دهد. سیاست های هند. جو بایدن معاون رئیس جمهور ایالات متحده در زمان باراک اوباما بود و در بوهومی که در آن زمان بین اوباما و نخست وزیر مودی دیده می شد نقش مهمی داشت.

روابط استراتژیک ایالات متحده و هند تقویت شده بود . این امر تا حد زیادی چین را کنترل کرده بود. توسعه طلبی چین تقریباً در همان اندازه ای که تأکید ترامپ بر سیاست آمریکا اول رشد کرده رشد کرد. دونالد ترامپ فقط در اواخر دوره مسئولیت خود جدی شد و در مورد رویکرد چند جانبه برای مقابله با ادعای چینی ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه جدی شد.

ائتلاف چهار ضلعی یا < strong> Quad که اخیراً جوان شده است احتمالاً در زمان جو بایدن شکل بهتری خواهد گرفت. علاوه بر این ، جو بایدن صریحاً از سیاست سرکوب مسلمانان اویغیر در سین کیانگ چین انتقاد کرده است. این امر برای هند بسیار خوب است ، به ویژه هنگامی که چین در تلاش است شرایطی را در امتداد خط کنترل واقعی (LAC) در شرق لاداخ ، جایی که درگیری نظامی برای شش ماه در آن جریان دارد ، القا کند. برای هند؟

با مطرح شدن مسئله مسلمانان اویغور ، این احتمال وجود دارد که پاکستان را که سعی در ساخت روایتی دارد که قهرمان آن است ، افشا کند. مسلمانان در سراسر جهان در حالی که هند را به عنوان کشوری “ضد مسلمان” معرفی می کردند. این امر چین و پاکستان را تحت فشار قرار می دهد و به نفع هند است.

در مورد پاکستان و صادرات ترور از آن کشور به هند ، بایدن کارت خود را باز کرده است. اما ترامپ با شلیک های کلامی خود در برخی مواقع پاکستان را سنگسار کرد یا در مورد کشمیر پیشنهاد مداخله کرد. هر دو برای هند خوب نیستند. در دولت قبلی دموکرات ها ، هند شریک خود را در ایالات متحده پیدا کرده بود تا سیاست پاکستان را از بین ببرد. بایدن احتمالاً به همان کانال “پایدار” بین هند و پاکستان باز خواهد گشت.

بایدن احتمالاً رژیم ویزای H-1B را که در سالهای اخیر توسط ترامپ سخت تر شده بود ، کاهش می دهد. هندی ها از مهمترین ذی نفعان طرح ویزای H-1B ایالات متحده هستند. در تجارت ، ترامپ مصمم بود که این کار را برای ایالات متحده به وجود بیاورد و دسترسی صادر کنندگان هند به بازار آمریکا را دشوار کند. بایدن روابط عمیق تر تجاری با هند را ترجیح داده است. وی همچنین احتمالاً آمریكا را به WTO بازگرداند.

مسئله مهم دیگر ، كه بایدن در همان طرف هند قرار دارد ، تغییر آب و هوا است. < / strong> ترامپ از توافق نامه پاریس در مورد تغییر آب و هوا خارج شد و هند و چین را مسئول گرم شدن کره زمین دانست. بایدن در مورد لزوم تقویت هرچه بیشتر مبارزه با تغییرات آب و هوایی ابراز نگرانی کرده است.

برای بلاغت ، بایدن ارتباط قوی ndia دارد. معاون وی Kamala Harris ریشه در هند دارد . و اکنون گزارش ها می گویند بایدن ارتباط هند خود را با قرن ها “کشف” کرد.