ائتلاف حاکم پاکستان پیشنهاد گفتگوی عمران خان نخست وزیر سابق را رد کرد

توسط Press Trust of India: ائتلاف حاکم پاکستان پیشنهاد عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان برای گفتگو را رد کرد و گفت که گفتگو با سیاستمداران و نه تروریست ها انجام شده است.

روزنامه اکسپرس تریبون گزارش داد که دولت همچنین اعلام کرد که رئیس تحریک انصاف پاکستان (PTI) اکنون خود به دنبال یک فرمان آشتی ملی (NRO) است.

این تحول زمانی رخ داد که خان یک تیم هفت نفره را برای مذاکره با دولت تشکیل داد – برای ایجاد اجماع در مورد تاریخ برگزاری انتخابات عمومی – در بحبوحه سرکوب گسترده حزبش.

سرکوبی که پس از اعتراضات خشونت آمیز 9 مه آغاز شد، حزب تحریک انصاف را در یک بحران عمیق وجودی با ده ها تن از رهبران کلیدی حزب که هر روز از کشتی می پرند، انداخته است.

رهبران برجسته ای که از حزب خارج شده اند عبارتند از اسد عمر دبیر کل، فواد چودری رهبر ارشد و شیرین مزاری وزیر سابق.

همچنین بخوانید | «بازی» برای عمران خان تمام شد: مریم نواز در نخست وزیر سابق به دلیل فرار اعضای ارشد حزب تحریک انصاف مخالفت می کند

در 9 می اعتراضات خشونت آمیز به راه افتاد پس از اینکه تکاوران شبه نظامی خان را از ساختمان دادگاه عالی اسلام آباد دستگیر کردند. کارگران حزب او در واکنش به دستگیری خان، ده ها تأسیسات نظامی، از جمله خانه فرمانده سپاه لاهور، پایگاه هوایی میانوالی و ساختمان آی اس آی در فیصل آباد را تخریب کردند.

اوباش همچنین برای اولین بار به مقر ارتش (GHQ) در راولپندی یورش بردند.

هزاران نفر از هواداران خان در پی خشونتی که ارتش قدرتمند آن را “روز تاریک” در تاریخ کشور توصیف کرد، دستگیر شدند.

نواز شریف، رهبر حزب حاکم مسلم لیگ نواز پاکستان (PML-N)، در واکنش به پیشنهاد مذاکرات، در توییتر خود اعلام کرد که گفت و گوها فقط با سیاستمداران انجام می شود. وی گفت: با گروهی از تروریست ها و خرابکارانی که یادمان های شهدا را به آتش می کشند و کشور را به آتش می کشند، مذاکره نمی شود.

مریوم اورنگ زیب وزیر اطلاعات در بیانیه ای گفت: «کسانی که به دولت حمله می کنند مجازات می شوند. با آنها مذاکره نمی شود.”

او ادعا کرد که درخواست خان برای گفتگو، درخواستی برای یک فرمان آشتی ملی (NRO) است.

زمانی که خان در قدرت بود، اغلب می‌گفت که پرویز مشرف، حاکم نظامی سابق، به پرونده‌های جنایی علیه رهبران احزاب مختلف از جمله PML-N و حزب مردم پاکستان (PPP) از طریق NRO پایان داده است، اما او به «غارت‌گران» هیچ NRO نمی‌دهد.

مریم گفت که گفت و گو با کسانی که به یادمان های شهدا هتک حرمت کردند “هتک حرمت به شهدا” است.

همچنین بخوانید | 16 فعال حزب عمران خان برای محاکمه تحت قوانین نظامی به ارتش تحویل داده شدند

او گفت که خان پس از سوزاندن آمبولانس‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس و مسموم کردن ذهن جوانان می‌خواهد مذاکره کند و گفت که با او مذاکره نخواهد شد.

او گفت: «عمران زمانی که رهبران حزبش او را به صورت دسته جمعی رها کرده اند، خواستار گفتگو شده است.

او به خان یادآوری کرد که وی با مخالفان در مورد اقتصاد، کشمیر، مسائل امنیت ملی، کووید-19 و موضوع FATF صحبت نکرده است، اما او اکنون اصرار به مذاکره دارد.

وزیر اطلاعات با اعلام «عامل خارجی» و «دزد توشاخانا» گفت: مذاکره با کسانی که گفته می شود 60 میلیارد روپیه غارت کرده اند انجام نمی شود، زیرا چنین فردی به دادگاه کشیده می شود نه پای میز مذاکره.

شازیه ماری، وزیر کاهش فقر، که به حزب مردم پاکستان تعلق دارد، گفت که خان مسئول وضعیت به وجود آمده پس از 9 مه است. او گفت که صحبت در مورد مذاکرات اکنون چیزی جز شستشوی چشم نیست.

وزیر گفت که اوباش به دستور خان به خانه جناح در لاهور و مرکز امنیت در راولپندی حمله کردند. او گفت: «او فرزندانش را در امنیت لندن نگه می‌دارد، اما کودکان ملت را به ارتکاب اعمال ضد دولتی تحریک می‌کند.

ماری یادآور شد که بلاول بوتو زرداری، رئیس PPP، وزیر خارجه کشور، تلاش کرد تا احزاب سیاسی را به میز مذاکره بکشاند و تیمی متشکل از رهبران ارشد برای مذاکره با احزاب سیاسی تشکیل داد. با این حال، عمران تلاش های بلاال را خراب کرد.

همچنین بخوانید | دستگیری عمران خان: 8 نفر در انفجارهای خشونت آمیز در پاکستان کشته شدند، رهبران تحریک انصاف به دلیل “تحریک آتش سوزی” بازداشت شدند | 10 امتیاز

او گفت که غرور خان منجر به سقوط او شد و از اینکه نخست وزیر سابق اجازه نداد حزب تحریک انصاف به یک حزب سیاسی تبدیل شود، ابراز تأسف کرد.

او گفت: «صحبت کردن درباره مذاکرات پس از انجام همه کارها، ادعایی است.

حافظ حمدالله، سخنگوی جمعیت علمای اسلام (JUI-F) نیز خان را مغز متفکر حملات 9 مه خواند. او گفت که هدف قرار دادن تأسیسات نظامی مساوی با جنگ علیه دولت است.

او گفت که با یک شورشی مذاکره نمی شود اما مستحق مجازات شدید است.

حمدالله در حالی که پیش بینی می کرد که زندان مقصد خان خواهد بود، گفت که زمان آن رسیده است که او به خاطر اعمال خود پاسخگو باشد. وی افزود: درخواست خان برای گفتگو چیزی جز یک شوخی نیست.