به گفته مقامات، ازدحام در پایتخت یمن دست کم ۷۸ کشته برجای گذاشت

توسط آسوشیتدپرسیک مقام حوثی گفت: مردم در مراسمی برای توزیع کمک های مالی در اواخر چهارشنبه در پایتخت یمن ضرب و شتم کردند و حداقل 78 نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته وزارت کشور حوثی ها، این حادثه در شهر قدیمی در مرکز صنعا زمانی رخ داد که صدها نفر از مردم فقیر در مراسمی که توسط بازرگانان سازماندهی شده بود جمع شدند.

سخنگوی این وزارت، سرتیپ عبدالخالق الغری، “توزیع تصادفی” بودجه را بدون هماهنگی با مقامات محلی مقصر دانست. این فاجعه در آستانه تعطیلات مسلمانان عید فطر رخ داد که پایان ماه مبارک رمضان در اواخر این هفته است.

ده ها مجروح به بیمارستان های اطراف منتقل شدند. به گزارش شبکه تلویزیونی ماهواره ای المسیره وابسته به شورشیان حوثی، مطهر المارونی، یک مقام ارشد بهداشتی در صنعا، تعداد کشته شدگان را اعلام کرد و گفت که حداقل 13 نفر به شدت مجروح شده اند.

شورشیان به سرعت مدرسه محل برگزاری این مراسم را مسدود کردند و از نزدیک شدن افراد از جمله روزنامه نگاران جلوگیری کردند.

شاهدان عینی عبدالرحمن احمد و یحیی محسن گفتند که حوثی‌های مسلح در تلاش برای کنترل جمعیت تیراندازی به هوا کردند و ظاهراً به سیم برق برخورد کردند و باعث انفجار آن شدند. آنها گفتند که این باعث وحشت شد و مردم شروع به کوبیدن کردند.

وزارت کشور گفت که دو سازمان دهنده را بازداشت کرده است و تحقیقات در این زمینه در جریان است.

پایتخت یمن از زمانی که حوثی‌های مورد حمایت ایران در سال 2014 از پایگاه شمالی خود بیرون آمدند و دولت شناخته شده بین‌المللی را برکنار کردند، تحت کنترل بوده است.

این امر باعث شد ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در سال 2015 برای بازگرداندن دولت مداخله کند.

این درگیری در سال‌های اخیر به جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران تبدیل شده است که منجر به کشته شدن بیش از 150000 نفر از جمله جنگجویان و غیرنظامیان و ایجاد یکی از بدترین بلایای انسانی در جهان شده است.

به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، بیش از 21 میلیون نفر در یمن یا دو سوم جمعیت این کشور به کمک و محافظت نیاز دارند. در میان افراد نیازمند، بیش از 17 میلیون نفر به ویژه آسیب پذیر محسوب می شوند.

در ماه فوریه، سازمان ملل متحد اعلام کرد که تنها 1.2 میلیارد دلار از هدف 4.3 میلیارد دلاری را در کنفرانسی با هدف تأمین بودجه برای کاهش بحران انسانی جمع آوری کرده است.