در ال پاسو، کشیشان به مهاجران منتظر پناهگاه و مشاوره می دهند

توسط آسوشیتدپرس: با تغییر سیاست‌ها، اطلاعات نادرست افسارگسیخته و جمعیت خشمگین و ترسناک در ال پاسو، رهبران مذهبی در تلاش هستند تا سرپناه و ارتقاء دهند. همراه با دعا، آنها به مهاجران در مورد چالش‌های دلهره‌آوری که در خاک ایالات متحده در انتظارشان است، مشاوره می‌دهند.

در طول مراسم عشای ربانی صبح پنجشنبه در کلیسای کاتولیک قلب مقدس، چند بلوک از مرز با مکزیک، کشیش دانیل مورا برای استقبال از انبوه مهاجرانی که انتظار می رفت به شهر و در باشگاه بدنسازی کلیسا که در زمان همه گیری همه گیر تبدیل شد، برسند دعا کرد. محدودیت های دوران پناهندگی یک شبه برداشته شد.

مورا در نیات توده ای خاطرنشان کرد: «انشالله وعده های پناهندگی این کشور تجدید شود. در دفتری در کنار پناهگاه تاریخی، یکی از یسوعیان همکارش آماده شد تا از پناهگاهی در محله ای دیگر در ال پاسو بازدید کند تا به مهاجرانی که قبلاً به طور غیرقانونی عبور کرده بودند و بازداشت شده بودند، مشاوره دهد.

تاتیانا گامز، مادر کلمبیایی که توسط مقامات مهاجرت به پناهگاه کوچکی که توسط کلیسای کاتولیک سنت فرانسیس خاویر اداره می‌شود، می‌گوید: «کسی می‌داند که این فقط یک بخش است، که ما در نیمه راه هستیم. روبروی یکی از سه پل بین المللی ال پاسو.

ما نمی دانیم با پناهندگی چه اتفاقی می افتد. اما در حال حاضر امن بودن اینجا یک آرامش است. او با دقت به یکی از چندین گفتگوی حقوقی روزانه که کشیش مایک گالاگر، که همچنین وکیل سرویس پناهندگان یسوعی/ایالات متحده آمریکا است، به مهاجران تازه آزاد شده گوش می داد.

گالاگر از چندین پناهگاه بازدید می کند تا به مهاجرانی که به دلیل عبور غیرقانونی دستگیر شده اند شرایط آزادی آنها را توضیح دهد – از جمله “اعلام حضور” در مقابل مقامات مهاجرت و بعداً در برابر قاضی برای طرح پرونده پناهندگی آنها.

گیمز و بیش از نیم دوجین از اعضای خانواده، از جمله یک خواهرزاده باردار و دختر 2 ساله خواهرزاده، پس از تهدید به خاطر یک قطعه زمینی که در آنجا داشتند، تصمیم به فرار از کلمبیا گرفتند.

آنها به طور غیرقانونی از سوراخی در سیم کنسرتینا عبور کردند که سربازان گارد ملی تگزاس به مدت 17 مایل در امتداد سواحل غبارآلود رودخانه ریو گراند برای جلوگیری از عبور انبوه در زمانی که عنوان 42 در ابتدا انتظار می رفت در دسامبر لغو شود.

گیمز در حالی که اشک می ریخت افزود: «ما می خواستیم کارها را به خوبی انجام دهیم. اما آنها بیش از 1000 مهاجر را دیدند که در زیر آفتاب بی‌رحم و بادهای شدید صف کشیده‌اند تا فرصتی برای ورود توسط مقامات آمریکایی داشته باشند، همانطور که برای ماه‌ها اتفاق افتاده است.

با شنیدن اینکه برخی از مهاجران روزها تحت تهدید دائمی ربوده شدن برای باج توسط کارتل های مکزیکی در آنجا خوابیده اند و از ترس موجی از اخراج های سریع که از روز جمعه آغاز می شود، تصمیم گرفتند از سوراخ خارج شده و شش روز را در بازداشت به سر بردند و سپس به زندان آزاد شدند. پناهگاه.

رهبران مذهبی گفتند که یکی از دلایل افزایش بزرگ مهاجران در اوایل این هفته، این باور گسترده بود که پایان محدودیت‌های عنوان 42 منجر به اخراج بیشتر مهاجران غیرقانونی می‌شود که اکنون با ممنوعیت پنج ساله بازگشت به ایالات متحده مواجه خواهند شد.

ماریا ساجکویم دی تورس، مدیر برنامه داخلی سرویس پناهندگان یسوعی/ایالات متحده، که همچنین در پناهگاه‌ها مشاورانی ارائه می‌دهد تا مهاجران بتوانند به پردازش آسیب‌های روحی – از تجاوز به اخاذی – در اکثر موارد، بپردازند، گفت: «تلاش برای ورود به آن‌ها اولویت اصلی آنهاست. در مسیر مواجه شد.

روز جمعه، پس از انقضای عنوان 42 و اعمال محدودیت های بیشتر برای پناهندگی، چندین رهبر مذهبی گفتند که از مهاجرانی که گزینه ای برای بازگشت به کشورهای خود ندارند، می ترسند همچنان به دنبال ورود به ایالات متحده از مسیرهای خطرناک تر باشند.

“من معتقدم که مردم برای مدتی می نشینند و تماشا می کنند. اسقف مارک سیتز از ال پاسو گفت: زمانی که آنها متوجه شوند که تنها درصد کمی از آنها می توانند به صورت قانونی وارد شوند، راه های ناامیدتر، دشوارتر و خطرناک تر را برای عبور جستجو خواهند کرد.

همچنین بخوانید | گذرگاه‌های مرزی روزانه به بیش از 10000 گذرگاه مرزی می‌رسد زیرا مهاجران قبل از پایان عنوان 42 به دنبال ورود به ایالات متحده هستند.

سیتز که در حیاط خلوت خود در دفتر اسقف نشین نزدیک دیوار مرزی جایی که مهاجران در روزهای اخیر در آنجا تجمع کرده بودند، به امید تسلیم شدن به مقامات ایالات متحده پس از عبور از آن، پناهگاهی دارد، افزود: «یک بار دیگر، ما در حال بازی با جنایات سازمان یافته هستیم. ریو گرانده

سیتز، که رئیس کمیته مهاجرت اسقف های کاتولیک ایالات متحده است، گفت که نگران افزایش تعداد زخمی ها و مرگ و میرها در صورت تلاش مهاجران برای عبور از جایی است که مرز به شدت محافظت می شود – هم برای مهاجران و هم برای ماموران و داوطلبان عملیات جستجو و نجات را انجام دهید، به ویژه در تابستان با گرمای مرگبار.

سیتز گفت که او همچنین نگران است که تصاویر هرج و مرج در مرز ممکن است آمریکایی ها را از کمک به تازه واردان بترساند. او اوایل این هفته یک اعلان خدمات عمومی را منتشر کرد و “سعی کرد به مردم اطمینان دهد که ما در این مورد هستیم و می‌توانیم با این موقعیت‌ها مقابله کنیم.”

او افزود: «کلیسا خواهان هرج و مرج نیست. ما خواهان یک روند منظم هستیم که از طریق آن کسانی که نیازهای زیادی دارند ممکن است به کشور ما راه یابند.»

بیش از 1000 مهاجر در اوایل این هفته تنها در خارج از پناهگاه Sacred Heart جمع شدند. مورا گفت که مقامات یکشنبه گذشته از ترس یک حادثه مرگبار دیگر مانند حادثه زیر گرفتن مهاجران در براونزویل، تگزاس، خیابان مقابل آن را بستند.

برخی از مهاجران قرارهایی را ظرف یک ماه پس از ورود به شهرهایی که می خواهند بروند، برنامه ریزی کرده اند. برخی دیگر تا سال 2026 یا بعد از آن در دادگاه برنامه ریزی نشده اند، زیرا سیستم پناهندگی تحت فشارهای تاریخی عقب مانده است.

خوانیلا کاستیلو، ونزوئلایی، با تسبیحی مانند گردن‌بند، به دقت گوش می‌داد که گالاگر تاریخ دادگاه خود را رمزگشایی می‌کرد – در ژوئن 2025 در اورلاندو، فلوریدا، جایی که امیدوار است به یکی از اعضای خانواده اش برسد.

گالاگر به او گفت که او باید قبل از آن زمان – ظرف یک سال – برای ارائه درخواست پناهندگی کمک حقوقی پیدا کند، در غیر این صورت این امداد موقتی را که از اخراج به او اعطا شده از دست خواهد داد.

او با سه فرزندش، 8، 7 و 3 ساله، از جنگل خطرناک دارین در پاناما عبور کرد. پس از دو ماه در جاده، او همچنین از شکافی در دیوار نزدیک ال پاسو عبور کرد و به مدت شش روز در بازداشت بود و سپس به پناهگاه سنت فرانسیس خاویر رها شد.

در حالی که فرزندانش به کبوترهایی که در پاسیو کوچک و سایه دار پناهگاه غر می زنند لبخند می زدند، گفت: «هنوز باورم نمی شود. “من هرگز ایمان را از دست ندادم، هرگز، اما انسان مانند سرگردان است و به خدا وابسته است.”

سوزی رومن، یک داوطلب در پناهگاه، در سالنی که با تخت و میز ساخته شده بود، گفت که متوجه شده است که مهاجران با تغییر سیاست‌ها چقدر سردرگم شده‌اند و از عواقب تغییر جدید بیم دارند.

او گفت: “من می ترسم که همه آنها بیرون باشند، و ما نمی توانیم به آنها کمک کنیم.”