رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه از دادگاه جنایات جنگی در لاهه بازدید می کند

توسط رویترزولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه از دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه بازدید خواهد کرد، دادگاهی که در ماه مارس حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام اخراج کودکان از اوکراین صادر کرد.

خبرگزاری هلندی ANP گفت که زلنسکی در حدود ساعت 07:00 به وقت گرینویچ برای دیدار با نمایندگان پارلمان وارد ساختمان سنای هلند شد. دادگاه بین المللی کیفری گفت که او روز پنجشنبه دیدار خواهد کرد.

دولت پیش از سفر خود گفت که وی همچنین با نخست وزیر مارک روته و اعضای پارلمان دیدار خواهد کرد.

وزارت امور خارجه گفت که انتظار می رود زلنسکی سخنرانی خود را با عنوان “صلح بدون عدالت برای اوکراین وجود ندارد” ایراد کند.

بخوانید | ناتو نگران است روسیه به کابل های زیردریایی خود در اتحادیه اروپا ضربه بزند

سخنگویان دولت با استناد به نگرانی های امنیتی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد سفر زلنسکی که اولین سفر رسمی وی به کشور است، خودداری کردند. رهبر اوکراین از زمان تهاجم روسیه در سال 2022 از چندین پایتخت خارجی از جمله لندن، پاریس و واشنگتن بازدید کرده است.

هلند حامی سرسخت اوکراین بوده و روته در ماه فوریه گفت که هیچ نوع حمایت نظامی از کیف را تا زمانی که ناتو با روسیه وارد درگیری نکند، منتفی نیست.

روسیه که عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیست و صلاحیت آن را رد می‌کند، ارتکاب جنایات در جریان درگیری با اوکراین را که آن را «عملیات نظامی ویژه» می‌نامد، رد می‌کند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در ماه فوریه گفت که یک مرکز بین‌المللی برای تعقیب جنایت تجاوز در اوکراین در لاهه ایجاد خواهد شد.

دیوان کیفری بین‌المللی می‌تواند نسل‌کشی در اوکراین را محاکمه کند، اما هیچ صلاحیتی در مورد جنایات ادعایی تجاوز روسیه در آنجا ندارد.

بخوانید | 21 کشته در حمله روسیه به خرسون، صدای انفجار در کیف پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین در کرملین شنیده شد