سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) چیست و چرا باعث ریزش مو می شود؟

در حقیقت، سندرم تخمدان پلی کیستیک که به آن تنبلی تخمدان گفته می شود، نوعی اختلال هورمونی زنانه است. عمدتا این سندروم در زنانی که در سن باوری خود هستند دیده می شود. در ادامه مقاله اطلاعات جامعی را درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک در اختیارتان قرار می دهیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

معمولا در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، مدت زمان قاعدگی طولانی یا نامنظم است. همچنین در این اشخاص، میزان هورمون های آندروژن مردانه بالا است. در زنانی که دچار این مشکل هستند احتمال بارداری پایین می آید. از دیگر علامت های بارز این سندرم، جوش های چرکی، پوست چرب، رشد موهای زائد صورت و بدن و ریزش مو است.

نشانه های سندرم تخمدان پلی کسیتیک

در افرادی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، موهای سر با الگوی مردانه شروع به ریزش می کند. در این زنان، در بالای لب ها، چانه، دو طرف صورت، شکم و قفسه سینه موهای زائد ضخیمی رشد می کند. این زنان در طول سال کمتر از هشت مرتبه قاعده می شوند و چرخه قاعدگی آن ها نسبتا طولانی و دردناک است؛ این زنان ناگهان دچار افزایش وزن می شوند. همچنین وجود آکنه و جوش های چرکی روی صورت و اختلالات جدی در بارداری از نشانه های سندرم تخمدان پلی کسیتیک است.

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

زنان هر ماه در اندام تخمدان خود یک فولیکول یا تخمک نارس را آزاد می کنند. این فولیکول رشد می کند و در پروسه تخمک گذاری، یک تخمک رسیده را رها می کند. در زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، تخمدان ها به شکل طبیعی کار نمی کنند و در نتیجه تخمک رسیده ساخته نخواهد شد و باعث می شود که تعادل هورمون ها به هم بخورد. همچنین در زنانی که دچار این مشکل هستند، هورمون تستوسترون بیش از حد آزاد می گردد و باعث اختلال در روند تخمک گذاری ماهانه می شود.

هنوز علت یا علت های اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نشده است. اما برخی از عوامل می توانند در تشدید این بیماری نقش داشته باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  • انسولین زیاد: انسولین نوعی هورمون است که توسط پانکراس تولید می شود و وظیفه تنظیم قند خون در بدن را بر عهده دارد. در حقیقت، کار انسولین تبدیل قند دریافتی به انرژی است. در سلول هایی که نسبت به انسولین مقاوم هستند این اتفاق نمی افتد و در نهایت قند بالا می رود. در چنین شرایطی، بدن برای تنظیم قند خون به انسولین بیشتری نیاز دارد. انسولین بیشتر به معنی ترشحبیش از حد آندروژن یا همان هورمون های مردانه است که باعث ایجاد اختلال در فعالیت تخمدان ها می گردد.
  • التهابخفیف: ممکن است در اثر عفونت، التهاب خفیفی ایجاد شود که گلبول های سفید در به وجود آمدن آن نقش بسزایی دارند. بر اساس آزمایش هایی که در این رابطه صورت گرفته است، زنانی که به سندرم تخمدان پلی کسیتیک مبتلا هستند دچار نوعی التهاب خفیف می باشند. در چنین حالتی، تولید آندروژن زیاد می شود و ممکن است فرد دچار بیماری های قلبی و عروقی گردد.
  • وراثت: بر اساس پژوهش های صورت گرفته در این زمینه، برخی از ژن ها در بروز سندرمتخمدان پلی کیستیک نقش قابل توجهی دارند.
  • آندروژنزیاد: همچنین زمانی که آندروژن یا هورمون های مردانه بیش از حد ترشح می شوند، منجر به افزایش رشد موهای زائد یا آکنه می گردند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چه عوارضی دارد؟

افرادی که به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا هستند به احتمال بیشتری در معرض ابتلا به سایر بیماری ها قرار دارند. برخی از این بیماری ها عبارت اند از : سقط جنین یا زایمان زودرس، دیابت بارداری، فشار خون بارداری، سرطان رحم، بیماری های قلبی، استئاتوهپاتیت غیر الکلی، دیابت نوع دو یا پیش دیابت، اختلالات خوردن، چاقی یا اضطراب و افسردگی.

چگونه سندرم تخمدان پلی کیستیک را تشخیص می دهند؟

پزشک متخصص می تواند با انجام یک سری معاینات بالینی و تست های آزمایشگاهی این بیماری را تشخیص دهد. کارهایی که پزشک در این رابطه انجام می دهد عبارت است از بررسی رشد موهای زائد، دوره های قاعدگی، تغییرات وزنی، میزان مقاومت به انسولین، آزمایش خون برای بررسی برخی از هورمون ها، تست بارداری ( در صورت تاخیر در قاعدگی )، سونوگرافی لگن و معاینه آن. همچنین سن و علامت های شما نیز نقش بسزایی در تشخیص بیماری تنبلی تخمدان دارد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

عمدتا درمان این سندرم برای رفع اختلالاتی همانند نازایی، چاقی، آکنه و رشد غیر طبیعی موهای زائد صورت می گیرد. معمولا پزشکان تغییر در سبک زندگی و استفاده از یک سری داروهای خاص را توصیه می کنند. معمولا قرص های جلوگیری از بارداری از رایج ترین داروها در این زمینه می باشند.

تغییر در سبک زندگی

پزشک معالج بعد از تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک به شما توصیه می کند که رژیم غذایی تان را تغییر دهید و از رژیم هایی با کالری کم استفاده کنید. برای این منظور بهتر است که ورزش را در برنامه زندگی تان قرار دهید و در صورت داشتن اضافه وزن آن را کم کنید. پژوهش ها نشان داده اند که کاهش وزن حتی به میزان خیلی کم هم در روند بهبودی بیمار موثر بوده است. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن، عملکرد داروهای تجویز شده را زیاد می کند و در درمان ناباروری کارآمد است.

قرص های جلوگیری از بارداری

همان طور که گفتیم قرص های ضد بارداری از رایج ترین داروها برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. این داروها باعث می شوند که تولید آندروژن کاهش یابد. در حقیقت، این قرص ها بیماری را درمان نمی کنند و تنها علامت های آن را بهتر می کنند. برای مثال علامت هایی نظیر بی نظمی عادت ماهانه، آکنه و جوش های چرکی و موهای زائد صورت، با مصرف این داروها کم رنگ تر می شود. همچنین این قرص از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری می کنند.

داروهای ضد هورمون مردانه

هدف این داروها، مهار کردن تولید هورمون ها است و با این کار آکنه و رشد غیر طبیعی موهای زائد صورت به طور قابل توجهی کم می کنند. اسپیرونولاکتون نوعی دارو در این زمینه است که هورمون مردانه را مهار می کند و مانع از تاثیر اندروژن بر پوست می شود. از این دارو در زمان بارداری یا برای افرادی که قصد بارداری دارند استفاده نمی شود. زیرا باعث نقص های مادرزادی در جنین می شود.

پروژسترون

این نوع هورمون می تواند قاعدگی خانم ها را تنظیم کند و باید به صورت ماهانه مصرف شود. این هورمون همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را کم کند. بیشتر پزشکان استفاده از پروژسترون طبیعی را برای بیمارانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، توصیه می کنند.

متفورمین

این دارو نقش بسزایی در تنظیم قاعدگی بیش از نیمی از خانم ها دارد. متفورمین به شکل خوراکی مصرف می شود و مقاومت سلول ها به انسلولین را کم می کند و سطح انسولین در خون را افزایش می دهد. به همین ترتیب قند خون در افراد مبتلا به دیابت را تنظیم می کند و منجر به کاهش وزن می شود.

کلومیفن

نوعی داروی ضد استروژنی است که در تنظیم تخمک گذاری موثر است و در بخش اول سیکل قاعدگی مصرف می شود. این دارو به شکل خوراکی است.

لترزول

این دارو مستقیما چرخه تخمک گذاری را تنظیم می کند و باعث تحریک تخمک گذاری موثر می شود.

افلورنیتین

در حقیقت نوعی کرم است که به خانم ها کمک می کند تا رشد موهای زائد در صورتشان کمتر شود.

 لیزر مو

یکی از روش های کاربردی و ایمن برای رفع موهای زائد در حقیقت، لیزر موهای زائد است. در این روش پالس یا شوک های الکتریکی به فولیکول موهای زائد برخورد می کنند و آن ها را از بین می برند. بعد از اینکه چند جلسه لیزر انجام شود، دیگر مویی از آن فولیکول رشد نخواهد کرد. لیزر موهای زائد از جمله روش هایی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

آنتی بیوتیک ها و محلول های شست و شو

امروزه لوسیون و محلول های ضد عفونى کننده ویژه ای برای شست و شوی صورت وجود دارد که پزشکان استفاده از آنها را توصیه می کنند. در برخی از موارد نیز پزشک ممکن است تشخیص دهد که برای درمان آکنه از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک و ریزش مو

هورمون های مردانه آندروژنی در بدن زنان نیز تولید می شود. تستوسترون یکی از این هورمون های مردانه است. هورمون آندروژن سبب رشد موهای زیر بغل و بخش های اطراف ناحیه ی تناسلی در دوران بلوغ می گردد؛ اما دارای وظایف دیگری نیز می باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک، تولید آندروژن را زیاد می کند و از این رو در خانم هایی که مبتلا به این سندرم هستند، صفت های مردانه بروز می کند.

برای مثال موهای زائد زیادی در بدن این افراد، در نواحی مانند صورت، سینه و شکم رشد می کند. از طرف دیگر چون سطح آندروژن در این افراد زیاد است باعث ریزش یا نازک شدن موهای سرشان می شود. از این رو قسمت جلو سر این افراد رفته رفته کم تراکم و کم پشت می گردد که به این الگوی ریزش مو آلوپسی آندروژنیک یا ریزش مو با الگوی زنانه می گویند.

درمان ریزش مو ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک

در حقیقت، علت اصلی ریزش مو در سندرم تخمدان پلی کیستیک اختلالات هورمونی است. بنابراین می توان با تنظیم هورمون ها و برگرداندن آنها به حالت تعادل درمان را انجام داد. برای تنظیم هورمون ها باید از داروهای خاصی استفاده کرد و همچنین فرد می تواند سبک زندگی خود را تغییر دهد. در برخی مواقع ممکن است که فرد چندین روش و دارو را امتحان کند تا روش مناسب برای خودش را پیدا کند. معمولا وقتی که فرد از چند دارو استفاده می کند، زودتر به نتیجه دلخواه می رسد. در ادامه این مقاله، برخی از داروهای موثر را که برای ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود به شما معرفی می کنیم.

قرص های جلوگیری از بارداری

همان گونه که در قسمت قبل اشاره کردیم، قرص های ضد بارداری از رایج ترین درمان دارویی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک به حساب می آیند. به همین ترتیب می توان برای ریزش مو ناشی از آن نیز از این قرص ها استفاده کرد. قرص های ضد بارداری به شکل خوراکی هستند و سطح آندروژن خون را کم می کنند رویان سلامت و سرعت روند ریزش مو را کند می نمایند. معمولا از این قرص ها همراه با یک داروی آنتی آندروژنی استفاده می کنند تا کارآمدی آن دو چندان شود.

ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و یکی از داروهای موثر برای درمان الگوی طاسی سر زنانه می باشد. این دارو بر اساس تشخیص پزشک به صورت روزانه و موضعی بر روی پوست سر مالیده می شود. در حقیقت، ماینوکسیدیل ضخامت موها را زیاد می کند و رشد آنها را افزایش می دهد.

فیناستراید و داتاستراید

فیناستراید و داتاستراید نیز دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا می باشند و برای درمان الگوی ریزش موی مردانه مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه این داروها تاییدیه لازم را برای درمان الگوی ریزش موی زنانه ندارند و در این رابطه عوارضی را نشان داده اند، اما برخی از پزشکان آنها را برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تجویز می کنند.

اسیپرونولاکتون

از آنجایی که این دارو، اثر مهار کنندگی گیرنده های آلدسترون را دارد، ادرار آور است؛ اما تولید هورمون های آندروژنی را کاهش می دهد و به این ترتیب باعث کاهش ریزش مو در خانم ها می شود. این دارو تعادل مایعات و یون های بدن را بر هم می زند؛ برای همین باید با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. اگر باردارید یا قصد بارداری دارید از این دارو مصرف نکنید؛ این دارو همراه با داروهای ضد بارداری و به شکل خوراکی تجویز می گردد.

زینک

پژوهش ها نشان می دهند که مصرف زینک نقش بسزایی در پیشگیری و درمان ریزش موی ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد. اگر به صورت روزانه 50 میلی گرم مکمل زینک را به مدت 8 هفته استفاده کنید، برای پیشگیری و درمان ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار کارآمد است.

بیوتین

بیوتین مانند زینک یک ماده موثر است که نقش بسزایی در سلامت موها دارد. اگر چه نتایج مستقیمی از تاثیر آن بر درمان ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما پژوهش ها نشان می دهد که مصرف روزانه بیوتین به مدت 90 روز باعث رشد قابل توجه موها می شود.

کاهش وزن

پژوهش ها نشان می دهد که کاهش وزن حتی به مقدار کم هم در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار کارآمد خواهد بود. به طور کلی، وقتی فرد وزن خود را کم می کند، تولید آندروژن در بدن وی کاهش می یابد و در نهایت عوارض ناشی از سطح بالای آندروژن در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک از بین می رود. از این رو سرعت و میزان روند ریزش مو کاهش پیدا می کند.

کاشت مو

یکی از درمان های قطعی، کاشت مو است. در کاشت مو، پزشک متخصص از فولیکول های ناحیه بانک مو استفاده می کند. برای انجام این کار از تکنیک های خاصی استفاده می شود تا فولیکول ها را از سر خارج کنند و آن را در ناحیه کم تراکم یا طاس بکارند. اگر عمل موفقیت آمیز باشد موهای پیوند شده مانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

آیا موهای از دست رفته در اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک دوباره رشد میکنند؟

موهایی که بر اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک می ریزند، دیگر به صورت خود به خودی رشد نخواهند کرد. اما فرد مبتلا می تواند از روش های درمانی گوناگونی استفاده کند تا از ریزش موها جلوگیری کند و باعث تحریک رشد موها شود. همچنین فرد می تواند از مزوتراپی مو استفاده کند. این روش کمک زیادی می کند تا فرد موهای از دست رفته اش را دوباره به دست آورد.

امیدواریم که مطالب این مقاله در رابطه با سندرم تخمدان پلی کیستیک برای شما مفید باشد و از آن استفاده کنید.