صندوق بین المللی پول ادعای دولت پاکستان مبنی بر رعایت شرایط وام را رد کرد

توسط Press Trust of Indiaبر اساس گزارش رسانه‌ها، صندوق بین‌المللی پول ادعای دولت پاکستان را که با کمبود نقدینگی مواجه است مبنی بر اینکه تمام شرایط برای دستیابی به توافق با نهاد مالی جهانی برای آزاد کردن وجوه تحت یک تسهیلات وام از قبل توافق شده را برآورده کرده است، رد کرده است.

صندوق بین المللی پول در سال 2019 قراردادی را امضا کرد که در صورت تحقق برخی شرایط، 6 میلیارد دلار به پاکستان ارائه می کند.

این طرح چندین بار از مسیر خارج شد و بازپرداخت کامل آن هنوز به دلیل اصرار کمک کننده مبنی بر اینکه پاکستان باید تمام تشریفات را انجام دهد، در انتظار است.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان و اسحاق دار وزیر دارایی بارها مدعی شده اند که پاکستان تمام شروط قبلی توافق شده برای دستیابی به توافقنامه در سطح کارکنان را رعایت کرده و دلیلی برای عقب انداختن این بودجه وجود ندارد.

پیش از این، روزنامه اکسپرس تریبون گزارش داد که بیانیه ای از صندوق بین المللی پول در روز جمعه دریافت کرده است که ادعای دولت در رابطه با انجام تمام اقدامات قبلی لازم برای تکمیل بررسی نهم را رد می کند.

این روزنامه به نقل از ناتان پورتر، رئیس هیئت صندوق بین‌المللی پول در پاکستان، گفت: «صندوق بین‌المللی پول به همکاری با مقامات پاکستانی ادامه می‌دهد تا بررسی نهم پس از تأمین مالی لازم و نهایی شدن توافق به نتیجه برسد».

این روزنامه گفت که بیانیه پورتر آن چیزی را که مقامات پاکستانی از 9 فوریه، زمانی که مذاکرات رو در رو بدون نتیجه پایان یافت، ادعا کرده اند، رد کرد.

ناتان مقدار بودجه لازم را که پاکستان باید برای پایان دادن به نهمین بازنگری برای قسط وام 1.2 میلیارد دلاری که اکنون هفت ماه به تعویق افتاده است را توضیح دهد.

وزیر دارایی گفته بود که پاکستان برای پر کردن شکاف مالی تا ژوئن سال جاری به ۶ میلیارد دلار نیاز دارد. عربستان سعودی و امارات متحده عربی به پاکستان برای ارائه 3 میلیارد دلار تضمین داده اند، اما هیچ تضمین قاطعی برای بقیه وام ها وجود ندارد.

ذخایر ارزی رسمی ناخالص پاکستان تنها 4.5 میلیارد دلار است. این کشور باید تا ژوئن سال جاری نزدیک به 4 میلیارد دلار بابت اصل و بهره بدهی به دنیا بپردازد.

منابع گفتند، از آنجایی که دولت برنامه مالی معتبری برای دوره ژوئیه تا دسامبر سال مالی آینده ندارد، پاکستان همچنین باید بودجه ای را برای بازپرداخت وام ها در نیمه اول سال مالی آینده ترتیب دهد.

منابع وزارت دارایی پاکستان گفتند که بازپرداخت بدهی خارجی شامل بهره برای دوره جولای تا دسامبر بالغ بر 11 میلیارد دلار است.

حتی اگر چین و عربستان سعودی بدهی های کوتاه مدت خود را کاهش دهند، پاکستان همچنان به بیش از 4 میلیارد دلار برای بازپرداخت طلبکاران بین المللی در نیمه اول سال مالی آینده نیاز خواهد داشت.

از جمله پرداخت ها به بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، صندوق توسعه عربستان سعودی، بانک توسعه اسلامی و بانک های تجاری چین.

پورتر همچنین در بیانیه خود به بودجه سال مالی آینده اشاره کرده است که دولت می خواهد حدود 10 ژوئن ارائه کند.

پورتر گفت: «علاوه بر این، صندوق بین‌المللی پول از مقامات در اجرای سیاست‌ها در دوره پیش رو، از جمله در کار فنی برای تهیه بودجه مالی 2024، که قرار است قبل از پایان ژوئن توسط مجلس ملی تصویب شود، حمایت می‌کند.

به نظر می رسید که وزارت دارایی که از قبل برای برآوردن شرایط دیگر تلاش می کرد، از تقاضای جدید صندوق بین المللی پول عصبانی شده بود. مقامات ارشد وزارت دارایی استدلال کردند که صندوق بین المللی پول نباید تصویب بررسی نهم را با بودجه سال آینده مرتبط کند.

آنها گفتند که موضوع بودجه سال مالی 24-2023 باید در زمان بحث برای بررسی یازدهم مطرح شود.

یکی از اعضای کابینه که خواست نامش فاش نشود، گفت: «تقاضای صندوق بین‌المللی پول نگران‌کننده است».

کمتر از دو ماه تا پایان برنامه متوقف شده 6.5 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول باقی مانده است.
در این گزارش آمده است که به نظر نمی رسد احتمالی وجود نداشته باشد که پاکستان و صندوق بین المللی پول سه بازنگری باقی مانده از برنامه را به راحتی تکمیل کنند.

منابع وزارت دارایی گفتند که وزیر دارایی اخیراً از پورتر خواسته است تا تقاضا برای توافق بر سر بودجه سال آینده را بررسی کند. با این حال، صندوق بین المللی پول، که قبلاً از ادعاهای متناقض دولت در مورد تکمیل شرایط آشفته شده است، ممکن است هیچ کمک بزرگی به پاکستان ارائه نکند.

این روزنامه می‌گوید نگرانی‌هایی وجود دارد که دولت ائتلافی ممکن است تلاش کند از بودجه‌ای سیاسی رونمایی کند که خروج کشور از بحران اقتصادی را در آینده نزدیک دشوارتر می‌کند.