عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان در پرونده شورش وثیقه می‌گیرد

توسط Press Trust of India: یک دادگاه عالی در اینجا روز جمعه به عمران خان وثیقه حمایتی تا 3 می در یک پرونده شورشی که علیه نخست وزیر سابق پاکستان ثبت شده بود، اعطا کرد.

منظور احمد خان، یک قاضی، اوایل ماه جاری اولین گزارش اطلاعاتی (FIR) را در پاسگاه پلیس رمنا اسلام آباد علیه نخست وزیر برکنار شده به دلیل “نفرت پراکنی بین نهادها و مردم” و “تلاش برای وارد کردن خسارت نابخشودنی به نهادها” ارائه کرد. و افسران ارشد آنها».

FIR تحت بخش‌های 138 (حمایت از عمل نافرمانی توسط سرباز، ملوان یا هوانیروز)، بخش 500 (مجازات برای افترا) و بخش 505 (اظهاراتی که منجر به شرارت عمومی می‌شود) قانون جزایی پاکستان (PPC) ثبت شده است.

FIR اعلام کرد که این بازیکن کریکت که تبدیل به سیاستمدار شده است، در یک سخنرانی از محل اقامت خود در پارک زمان در لاهور در 19 مارس چندین اتهام را علیه یک افسر ارشد اطلاعات بین‌سرویس (ISI) مطرح کرده و گفته می‌شود که یک «ترور شخصیت» انجام داده است.

همچنین بخوانید | تحت تعقیب پاکستان: عمران خان نخست وزیر سابق. در اینجا دلیل آن است

خان اوایل امروز برای وثیقه در دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) درخواست داد، جایی که عامر فاروق، رئیس قاضی پس از رسیدگی به این پرونده، وثیقه او را در برابر ضمانتنامه 100000 روپیه ای تایید کرد.

رئیس تحریک انصاف پاکستان برای این پرونده از لاهور به اسلام آباد سفر کرد، جایی که پلیس اقدامات سختگیرانه ای را برای حفاظت از وی انجام داده بود.

تعداد زیادی از حامیان تحریک انصاف در این مراسم حضور داشتند تا با رهبر خود ابراز همبستگی کنند.

رهبر 70 ساله حزب تحریک انصاف در توییتی نوشت که پلیس منطقه پایتخت اسلام آباد (ICT) کارگران صلح طلب او را بازداشت کرده است.

«کارگران ما با آرامش در وسایل نقلیه خود نشسته بودند که پلیس فناوری اطلاعات و ارتباطات، در نمایشی گستاخانه از ظلم دولتی، آنها را بیرون کشید و برد. به همین دلیل است که آنها می خواهند انتخابات به تعویق بیفتد زیرا احساس می کنند تا آن زمان می توانند PTI را از طریق ترس از زندان و آزار و اذیت بشکنند. کار نمی کند،» او در توییتر نوشت.

روزنامه داون گزارش داد که خان در یک گفتگوی غیررسمی با خبرنگاران در داخل دادگاه، اظهار داشت که وی از فواد چودری و شاه محمود قریشی درخواست کرده است تا تنها در صورتی که حزب حاکم آماده انحلال فوری مجالس و برگزاری انتخابات باشد، گفتگو با دولت را آغاز کنند.

خان در حضور چودری و قریشی گفت: «اگر آنها اصرار بر برگزاری انتخابات در سپتامبر یا اکتبر دارند، نیازی به ادامه نیست.

همچنین بخوانید | عمران خان به دلیل ترس از ترور، سطل ضد گلوله را بالای سر خود به دادگاه پاک کرد.

قریشی و چودری بخشی از یک تیم سه نفره حزب تحریک انصاف هستند که برای حل اختلافات بر سر برگزاری انتخابات با دولت گفتگو می کنند.

حزب تحریک انصاف مصمم است برای برگزاری انتخابات در مجالس استانی فشار بیاورد، اما دولت فدرال در اسلام آباد موضع خود را در مورد برگزاری انتخابات همزمان در سراسر کشور حفظ می کند.

شورای ملی دوره پنج ساله خود را در ماه اوت سال جاری به پایان خواهد رساند. طبق قانون اساسی، انتخابات باید ظرف 90 روز پس از انحلال مجلس سفلی برگزار شود. این بدان معناست که انتخابات باید تا اواسط اکتبر برگزار شود. آخرین انتخابات سراسری در جولای 2018 برگزار شد.