“ماریوپل اوکراین است”: تیم فوتبال زنان برای حفظ شهر تسخیر شده توسط روسیه بازی می کند

توسط آسوشیتدپرس: در یک استادیوم خالی در پایتخت اوکراین، گروهی از بانوان فوتبالیست با پرچم‌های آبی و زرد خود را برای مسابقه روز آماده می‌کنند.

مانند هر بازی این روزها، آنها برای کسانی که به دلیل حمله روسیه به اوکراین جان باختند، یک دقیقه سکوت کردند.

لوگوی روی یونیفورم آنها نوشته شده است: “ماریوپل اوکراین است.”

آنها اعضای تیم فوتبال زنان ماریوپل هستند. این شهر بندری شرقی سال گذشته پس از بیش از دو ماه مقاومت سرسختانه توسط نیروهای سرنشین و غیرمسلح اوکراینی توسط نیروهای روسی ویران و تصرف شد و ماریوپول را به نماد جهانی سرکشی اوکراین تبدیل کرد.

این شهر اکنون تحت اشغال روسیه است و در ماه سپتامبر توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به طور غیرقانونی ضمیمه شده است.

پنج بازیکن اصلی از ماریوپل با امتناع از تسلیم شدن، یک تیم جدید مستقر در کیف تشکیل داده اند و اعضایی را از سراسر کشور جذب می کنند.

هدفشون؟ نه تنها برای حفظ جایگاه خود در لیگ، بلکه به همه یادآوری می کند که علیرغم اشغال روسیه که به زودی به مرز یک ساله می رسد، ماریوپل همچنان یک شهر اوکراینی است.

مربی کارینا کولاکوفسکا گفت: “انگیزه اصلی این بود که مردم هر هفته ویدیوهای هر بازی را در رسانه های اجتماعی تماشا کنند و ببینند که تیم ماریوپل (هنوز) وجود دارد.”

این هفته، این تیم برای قهرمانی اوکراین مقابل تیم شاختار بازی می‌کرد، تصویری کوچک از عادی بودن در یک زمین فوتبال. اما نه کاملا.

مقامات به دلیل خطرات امنیتی تماشاگران را از حضور در این مسابقه منع کرده اند که نتیجه آن یک ورزشگاه خالی و سکوت وهم انگیز است. برای رسیدن به زمین، بازیکنان از ورودی استفاده می‌کنند که با کیسه‌های شن روی هم چیده شده است که عبارت «سرپناه» روی آن نوشته شده است.

هافبک آلینا کایدالوفسکا پس از فرار از ماریوپل، 60 ثانیه سکوت قبل از شروع اولین بازی خود در کیف را به یاد می آورد.

او گفت: «همه اتفاقاتی که در ماریوپل افتاد بلافاصله در ذهنم گذشت.

در حالی که خاطرات در ذهنش هجوم می آورد، ساختمان های بمباران شده و سوخته شده در شهر محاصره شده، وحشت فرار و مخفی شدن از حملات روس ها و دلشکستگی از دیدن جان مردم را به یاد می آورد.

در یک استادیوم محقر در میان ساختمان‌های چند طبقه کیف، او و سایر بازیکنان هر روز صبح دو ساعت برای تمرین جمع می‌شوند. آنها می دانند که قهرمانی امسال اوکراین را نخواهند برد اما به تمرینات خود ادامه می دهند تا تیم سرپا بماند.

مارگو خیلی خوب بود! کولاکوفسکا فریاد زد. در سال 2015، او حرفه مربیگری خود را آغاز کرد و به همراه یانا وینوکورووا، رئیس باشگاه، تیم فوتبال زنان ماریوپل را تأسیس کرد. اکنون این تیم قدیمی ترین تیم زنان در استان دونتسک اوکراین است، منطقه ای که تا حد زیادی به دلیل جنگ جاری ویران شده است.

در اوایل سال 2022، تیم ماریوپل در رده چهارم لیگ برتر باشگاه های زنان قرار گرفت. اما جنگی که روسیه در 24 فوریه همان سال در اوکراین آغاز کرد، نه تنها فصل فوتبال را قطع کرد، بلکه جاه طلبی تیم ماریوپل را برای صعود در رده بندی خنثی کرد، زیرا بلایی بر سر شهر آنها آورد و بازیکنان را در سراسر جهان پراکنده کرد.

اعضای اصلی تیم، از جمله رئیس باشگاه و سرمربی، در تلاش برای کنار آمدن با آسیب های روحی و روانی خود در ماریوپل تحت محاصره، به بلغارستان پناه بردند.

اما زمانی که فصل جدید فوتبال در ماه آگوست آغاز شد، ایده بازگشت به اوکراین و راه اندازی مجدد تیمشان به آنها امید و شهامت داد تا ریسک کنند، حتی اگر چیزی نداشتند. سایر باشگاه‌ها و مردم تجهیزات، کیت – حتی کفش‌های فوتبال اهدا کردند.

پس از چند ماه اول پرتلاطم، باشگاه اکنون به 27 عضو افزایش یافته است که در محدوده سنی 16 تا 34 سال قرار دارند. علیرغم تنوع شهرهای بومی آنها، لباس‌های تمرین آبی تیره آنها با افتخار لوگوی مرتبط با ماریوپول را نشان می‌دهند که دارای یک مرغ دریایی است. یک توپ فوتبال در پس زمینه – اشاره به موقعیت شهر در ساحل شمالی دریای آزوف.

با وجود مشکلات بی شمار و کمبود بودجه، زنان مصمم به بازی هستند.

دخترها به زمین می روند و تا آخر می جنگند. یانا وینوکورووا، رئیس باشگاه می گوید: آنها فداکاری دیوانه کننده ای دارند و میل دیوانه وار برای بازی کردن دارند. بازیکنان علاوه بر سرپا نگه داشتن باشگاه ماریوپول، مأموریت بالاتری را نیز باید دنبال کنند.

این بدان معناست که ماریوپول را حداقل در نقشه فوتبال اوکراین ترک کنیم تا به یاد داشته باشیم که مردم ماریوپل همان مبارزان آزوف هستند که تا آخر از شهر ما دفاع کردند.

کاپیتان تیم پولینا پولوخینا (33) امیدوار است روزی به ورزشگاه ماریوپول، شهر زادگاهش بازگردد.

او گفت: “در اعماق وجودت امیدواری که دوباره به آنجا برگردی.” او از 18 سالگی فوتبال بازی می‌کرد و گفت که حضور در تیم ماریوپل حتی در چنین شرایط سختی برایش افتخار است.

وینوکورووا مطمئن است که هر بار که تیم ماریوپل برای یک بازی حاضر می شود، این پیام را می فرستد: “حتی اگر همه چیز را از دست داده باشید، نمی توانید تسلیم شوید.”