منتقد پوتین در پرونده خیانت روسیه به ۲۵ سال زندان محکوم شد

توسط رویترز: ولادیمیر کارا مورزا، منتقد صریح کرملین، روز دوشنبه توسط دادگاه مسکو به مدت یک ربع قرن زندانی شد که سخت‌ترین حکم در نوع خود از زمان حمله روسیه به اوکراین است، پس از اینکه او را به خیانت و سایر جرایمی که او انکار می‌کرد، مجرم دانست.

کارا مورزا، 41 ساله، پدر سه فرزند و یک سیاستمدار مخالف که دارای پاسپورت های روسی و انگلیسی است، سال ها علیه رئیس جمهور ولادیمیر پوتین صحبت کرد و دولت های غربی را برای اعمال تحریم ها علیه روسیه و افراد روس به دلیل نقض ادعایی حقوق بشر، لابی کرد.

دادستان های دولتی که از دادگاه درخواست کرده بودند او را به مدت 25 سال زندانی کنند، پس از انتقاد از آنچه مسکو “عملیات نظامی ویژه” خود در اوکراین می نامد، او را به خیانت و بدنام کردن ارتش روسیه متهم کردند.

کارا مورزا در مصاحبه ای که ساعاتی قبل از دستگیری وی در شبکه سی ان ان پخش شد، ادعا کرده بود که روسیه توسط “رژیم قاتلان” اداره می شود. او همچنین از سخنرانی در ایالات متحده و سراسر اروپا برای متهم کردن مسکو به بمباران اهداف غیرنظامی در اوکراین استفاده کرده بود، اتهامی که آن را رد کرده است.

همچنین بخوانید | چین از سیاست خارجی جدید پوتین حمایت می کند و می گوید برای تقویت روابط با روسیه و هند آماده است

در آخرین سخنرانی خود در دادگاه هفته گذشته، کارا مورزا محاکمه خود را که پشت درهای بسته برگزار شد، با محاکمات نمایشی یوزف استالین در دهه 1930 مقایسه کرد و از درخواست دادگاه برای تبرئه او خودداری کرد و گفت که او ایستاده است و به همه چیزهایی که گفته بود افتخار می کرد.

وی گفته بود: “قرار است جنایتکاران از کاری که کرده اند توبه کنند. من از سوی دیگر به دلیل عقاید سیاسی خود در زندان هستم. همچنین می دانم که روزی خواهد رسید که تاریکی بر سر کشور ما از بین خواهد رفت.”

مدت کوتاهی پس از اعزام ده ها هزار نیرو به اوکراین در فوریه سال گذشته، روسیه قوانین گسترده ای را برای سانسور زمان جنگ وضع کرد که برای خاموش کردن صداهای مخالف در سراسر جامعه استفاده می شد.

“بی اعتبار کردن” ارتش در حال حاضر می تواند تا پنج سال زندان مجازات شود، در حالی که انتشار عمدی اطلاعات نادرست در مورد آن می تواند منجر به مجازات 15 سال زندان شود.

همچنین بخوانید | اوکراین با احتیاط از طرح صلح چین استقبال می کند، اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی را علیه روسیه تصویب می کند

سیاستمداران طرفدار دولت می گویند در زمانی که مبارزه اگزیستانسیال با غرب است، اتحاد در سراسر جامعه حیاتی است و شهروندان روسی را که اقدامات مسکو در اوکراین را زیر سوال می برند، به عنوان بخشی از ستون پنجم طرفدار غرب می دانند که تلاش می کند ارتش را تضعیف کند. پویش.

کارا مورزا دو بار در سال‌های 2015 و 2017 به‌طور ناگهانی در اثر مسمومیت‌های سرویس‌های امنیتی روسیه بیمار شد و در هر دو نوبت به کما رفت و سرانجام بهبود یافت.

مقامات روسیه دست داشتن در این حوادث را رد کردند. وکلای کارا مورزا می گویند که در نتیجه او از یک اختلال عصبی جدی به نام پلی نوروپاتی رنج می برد.

همچنین بخوانید | استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید چین هیچ اعتباری در مورد جنگ روسیه و اوکراین ندارد