پرز اوکراین کارزار دیپلماتیک علیه روسیه را به اجلاس سران کشورهای عربی، G7 آغاز کرد

توسط آسوشیتدپرسولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه در نشست سران عرب در عربستان سعودی، پیش از سفر به ژاپن برای دیدار با رهبران قدرتمندترین دموکراسی‌های جهان، سخنرانی کرد.

زلنسکی در ماه‌های اخیر سفرهای خارجی داشته است تا حمایت دیپلماتیک از نبرد اوکراین علیه تهاجم گسترده روسیه را در 15 ماه پیش تقویت کند و حمایت نظامی بیشتری را درخواست کند.

او اوایل این هفته از یک سفر سه روزه به ایتالیا، واتیکان، آلمان، فرانسه و بریتانیا بازگشت.

اوکراین و روسیه برای یک مرحله مهم و بالقوه سرنوشت ساز در جنگ با یکدیگر مبارزه می کنند، زیرا کیف در حال آماده سازی یک ضد حمله مورد انتظار است. درگیری‌ها در ماه‌های اخیر در بحبوحه هوای بد درگیر جنگ فرسایشی شده است.

دفتر زلنسکی اعلام کرد که از وی برای شرکت در نشست اتحادیه عرب در جده دعوت شده است، جایی که وی پیش از برگزاری سایر دیدارهای دوجانبه با ولیعهد سعودی محمد بن سلمان دیدار کرد.

همچنین بخوانید: نگاهی بصری به تخریب باخموت: تصاویر ماهواره ای خرابه های مدارس، فروشگاه ها و مراکز خرید را نشان می دهد.

در بیانیه ریاست جمهوری آمده است که آنها در مورد طرح صلح زلنسکی، وضعیت امنیتی در اوکراین و سرمایه گذاری های احتمالی در بازسازی کشور گفتگو کردند. زلنسکی همچنین از شاهزاده محمد برای بازدید از اوکراین دعوت کرد.

زلنسکی از رهبران در این اجلاس خواست تا در برابر نفوذ مسکو مقاومت کنند و پیشنهادات صلح او را که شامل خروج نیروهای کرملین از مناطق اشغالی اوکراین است، بررسی کنند.

زلنسکی به زبان انگلیسی گفت: «من مطمئن هستم که هیچ یک از شما با تسلیم یک سوم کشور خود به مهاجمان موافقت نمی کنید.

زلنسکی گفت: «اولویت دیگر حفاظت از جامعه مسلمانان اوکراین است. کریمه اولین کشوری بود که از اشغال روسیه رنج برد و بیشتر کسانی که در کریمه اشغالی از سرکوب رنج می برند مسلمان هستند.

مصطفی جمیلف، رهبر تاتارهای کریمه، زلنسکی را در این دیدار همراهی کرد.

به گفته اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، زلنسکی بعداً به اجلاس گروه هفت در ژاپن خواهد رفت، جایی که رهبران قدرتمندترین دموکراسی‌های جهان قصد دارند مجازات روسیه را به دلیل تهاجم تمام عیار به اوکراین تشدید کنند. .

با این حال، دفتر دانیلوف بعداً بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن از اعلامیه وی عقب‌نشینی کرد و گفت که زلنسکی از طریق لینک ویدیویی در نشست G-7 حضور خواهد یافت. حرکات زلنسکی به دلایل امنیتی مخفی نگه داشته می شود.

در همین حال، نیروهای روسیه به بمباران دوربرد اهداف اوکراینی ادامه دادند در حالی که طبق گزارش‌ها پهپادها به خطوط قطار در پشت خط مقدم آسیب رساندند.

رسانه های دولتی روسیه روز جمعه گزارش دادند که پس از انفجار هشت واگن قطار باری حامل غلات در کریمه تحت اشغال روسیه، حدود 130 متر (430 فوت) مسیر راه آهن آسیب دید و قطارها برای ساعت ها متوقف شدند.

انفجار روز پنج‌شنبه باعث ایجاد سوء ظن در مورد فعالیت احتمالی خرابکاران اوکراینی در پشت خطوط روسیه شد.

کانال تلگرامی بازا روسیه گزارش داد که پنجشنبه شب پس از برخورد یک پهپاد با ریل راه آهن در نزدیکی شهر ژانکوی، تردد قطارها در شمال کریمه متوقف شد.

سرگئی آکسیونوف، رئیس کریملین منصوب شده در کریمه، در پست جداگانه ای گفت که چهار پهپاد اوکراینی در شبانه روز در شمال شبه جزیره سرنگون شدند. آکسیونوف ادعا کرد که خسارت یا تلفات جانی نداشته است.

مقامات روسیه روز جمعه گفتند که روسیه شب گذشته موشک های کروز، پهپادها و توپخانه را به سمت اهدافی در سراسر اوکراین شلیک کرد که منجر به کشته شدن دو غیرنظامی شد.

این حملات شامل حمله هوایی به کیف برای دومین روز متوالی و دهمین بار در سه هفته گذشته بود. نیروهای کرملین همچنین مرکز، شرق و جنوب اوکراین و منطقه غربی لویو در نزدیکی مرز با لهستان را هدف قرار دادند.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که روسیه 22 پهپاد شاهد ساخت ایران و 6 موشک کروز کالیبر را در طول شب پرتاب کرده است. این سازمان اعلام کرد که پدافند هوایی 16 پهپاد و سه موشک را سرنگون کرده است.

پاولو کیریلنکو فرماندار این منطقه گفت که گلوله باران روسیه دو غیرنظامی را در منطقه دونتسک شرقی اوکراین کشته و 9 نفر دیگر را زخمی کرد.

بر اساس بیانیه آژانس اطلاعات اوکراین که در تلگرام منتشر شده است، حملات موشکی که اخیراً تشدید شده‌اند، با هدف «برهم زدن برنامه‌ها و آمادگی‌های اوکراین برای عملیات نظامی فعال در طول کمپین بهار و تابستان» هستند.

به گفته این سازمان، اهداف، نقاط کنترل نظامی و پادگان‌های اوکراین، مسیرهای تدارکاتی و مکان‌هایی هستند که مهمات، تجهیزات و سوخت در آنجا ذخیره می‌شوند.

همچنین بخوانید: نخست وزیر مودی امروز در ژاپن برای اجلاس G7، احتمالا در مورد انرژی و امنیت غذایی صحبت خواهد کرد | امتیازهای برتر