چرا نیروهای ارتش و شبه نظامی در سودان می جنگند | توضیح داد

نوشته مانیشا پاندی: درگیری شدید بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) برای دومین روز یکشنبه در خارطوم پایتخت این کشور ادامه یافت. این درگیری ها که از روز شنبه آغاز شد، 59 کشته از جمله سه کارگر سازمان ملل و بیش از 500 زخمی برجای گذاشت.

درگیری‌هایی که از روز شنبه بین نیروهای مسلح و شبه‌نظامی RSF آغاز شد، خشم بین‌المللی و نگرانی‌های منطقه‌ای از جمله بستن مرزها توسط همسایگان را برانگیخت.

چرا ارتش و نیروهای شبه نظامی می جنگند

این درگیری ها روز شنبه پس از هفته ها جنگ قدرت میان واحدهای ارتش وفادار به ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) به رهبری ژنرال محمد حمدان داگالو، معروف به همدی آغاز شد. خبرگزاری رویترز گزارش داد که معاون رئیس شورا است.

الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که از زمانی که هر دو برای برکناری عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان در سال 2019 با یکدیگر متحد شدند، اولین شیوع این بیماری بود و به دلیل اختلاف نظر در مورد ادغام نیروهای RSF در ارتش به عنوان بخشی از انتقال به سمت حکومت غیرنظامی رخ داد.

اختلاف نظر بر سر ادغام پیشنهادی RSF در ارتش، امضای توافقنامه مورد حمایت بین المللی با احزاب سیاسی در مورد گذار به دموکراسی را به تاخیر انداخته است.

برهان و همدی همدیگر را متهم به شروع دعوا کردند.

چه کسی دست بالا را دارد

به نظر می رسید که ارتش سودان دست برتر را به دست آورده و پایگاه های شبه نظامی را با حملات هوایی مورد حمله قرار می دهد.

مطالب مشابه  طرز استفاده از ماسک اسکراب صورت چیست و چگونه انجام میشود؟

به گزارش رویترز، ارتش سودان در تلاش برای بازگرداندن کنترل بر کشور، حملات هوایی را به پایگاه نیروهای شبه نظامی در نزدیکی پایتخت انجام داد و تلاش‌ها برای انتقال به حکومت غیرنظامی را تهدید کرد.

به نقل از رویترز، شاهدان عینی به نقل از شاهدان عینی گفتند، در پایان روز درگیری شدید، ارتش به پایگاهی متعلق به نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) در شهر اومدورمان، که در مجاورت پایتخت خارطوم است، حمله کرد.

واکنش همسایگان به جنگ قدرت

این درگیری‌های شدید باعث اعتراض بین‌المللی و نگرانی‌های منطقه‌ای شد، از جمله بستن مرزها توسط همسایگان مصر و چاد.

تصویر ماهواره ای دود و نمای کلی از فرودگاه بین المللی خارطوم در خارطوم، سودان 16 آوریل 2023 را در این تصویر جزوه نشان می دهد. (عکس: رویترز)

ایالات متحده، روسیه، چین، مصر، عربستان سعودی، شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا خواستار پایان سریع درگیری‌هایی شده‌اند که تهدیدی برای تشدید بی‌ثباتی در یک منطقه وسیع‌تر از قبل بی‌ثبات است.

تلاش‌های همسایگان و نهادهای منطقه‌ای برای پایان دادن به درگیری‌ها روز یکشنبه تشدید شد. دفتر ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا در توییتر اعلام کرد که مصر پیشنهاد میانجیگری را داده است و اداره بین دولتی توسعه بلوک منطقه ای آفریقا در نظر دارد تا رؤسای جمهور کنیا، سودان جنوبی و جیبوتی را در اسرع وقت برای آشتی دادن گروه های سودانی در درگیری بفرستد.

بعد چه اتفاقی می افتد

نیروهای مسلح سودان اعلام کردند که تا زمانی که این نیرو منحل نشود، با نیروهای RSF مذاکره نخواهد کرد. ارتش به سربازانی که به طور موقت با نیروهای RSF کار می کردند، گفت که به واحدهای ارتش مجاور گزارش دهند، که در صورت اطاعت، ممکن است درجات RSF را کاهش دهند.

مطالب مشابه  کاخ سفید می گوید وضعیت دونالد ترامپ پس از آزمایش ویروس کرونا ویروس مثبت در اوایل سال گذشته بدتر از آن بود که نشان داده شود trump_mask_reuters-647x363.jpeg؟ m8TuDa4xUPNXwCROo59IAR5soNFgBlMw "class =" ff-og-image-inserted "> وضعیت رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ پس از آزمایش مثبت برای ویروس کرونا در روز جمعه بسیار بدتر از آنچه مقامات علنی کرده بودند ، به عنوان به ازای رئیس ستاد کاخ سفید مارک میدوز. وی گفت که پزشکان به رئیس جمهور ترامپ توصیه کرده اند که پس از مشاهده تب او و کاهش سریع سطح اکسیژن خون در بیمارستان ، به بیمارستان برود. میدوز روز شنبه در گفتگو با فاکس نیوز گفت: بزرگترین چیزی که می بینیم این است که اکنون بدون تب است و او واقعاً به خوبی با سطح اشباع اکسیژن خود روبرو شده است ". " دیروز صبح ما واقعاً نگران این مسئله بودیم. وی افزود: "با این وجود به سبک معمولی ، این رئیس جمهور بیدار بود و در حال قدم زدن بود." مقامات کاخ سفید از جمله میدوز روز جمعه گفتند که ترامپ "علائم خفیف" را تجربه می کند و به کار خود ادامه می دهد. او به فاکس نیوز گفت ، با این حال ، پزشکان والتر رید و جان هاپکینز توصیه کردند که ترامپ به بیمارستان برود. "او از دیروز صبح که من تعدادی از ما ، دکتر و من را می شناختم ، پیشرفت های باورنکردنی داشته است. میدوز گفت ، بسیار نگران بودند. (با ورودی های رویترز) = "" border = "0" src = "https://akm-img-a-in.tosshub.com/indiatoday/images/story/202010/trump_mask_reuters-647x363.jpeg؟m8TuDa4xUPNXwCROo59IAR5soNFgBlmw شرط آزمایش"> کاخ سفید می گوید ، مثبت تر از آنچه قبلا فاش شد ، بود

همدی، رهبر RSF، معاون رئیس دولت، فرمانده ارتش برهان را “جنایتکار” و “دروغگو” خواند.

تلویزیون دولتی بعد از ظهر یکشنبه در اقدامی برای جلوگیری از پخش تبلیغاتی توسط RSF پس از ورود نیروهایش به ساختمان اصلی تلویزیون دولتی در Omdurman و شروع به پخش برنامه های طرفدار RSF، پخش خود را قطع کرد.