16 فعال حزب عمران خان برای محاکمه تحت قوانین نظامی به ارتش تحویل داده شدند

توسط Press Trust of India: در ابتدا، 16 فعال حزب تحریک انصاف پاکستان تحت رهبری عمران خان، از جمله یک قانونگذار سابق، روز پنجشنبه برای محاکمه آنها تحت قانون سختگیرانه ارتش و قانون اسرار رسمی به اتهام به آتش کشیدن سپاه لاهور به مقامات نظامی تحویل داده شدند. خانه فرمانده که به خانه جناح نیز معروف است.

در 9 ماه مه، پس از آن که تکاوران شبه نظامی خان را از ساختمان دادگاه عالی اسلام آباد دستگیر کردند، اعتراضات خشونت آمیزی آغاز شد. کارگران حزب او در واکنش به دستگیری خان، ده ها تأسیسات نظامی، از جمله خانه فرمانده سپاه لاهور، پایگاه هوایی میانوالی و ساختمان آی اس آی در فیصل آباد را تخریب کردند. اوباش همچنین برای اولین بار به مقر ارتش (GHQ) در راولپندی یورش بردند.

از زمان خشونت گسترده، دولت با حامیان خان سرکوب کرده، هزاران نفر را دستگیر کرده و تهدید به محاکمه در دادگاه‌های نظامی کرده است.

“به دستور دادگاه ضد تروریسم، ناظر زندان اردوگاه لاهور روز پنجشنبه 16 مظنون اصلی از جمله میان اکرم عثمان، قانونگذار سابق حمله به خانه فرمانده سپاه لاهور معروف به خانه جناح را به یک افسر نظامی از پنجاب تحویل داد.” یک مقام دولتی به PTI گفت.

او گفت که بیش از 2000 نفر که اکثراً کارگران حزب خان هستند در پیوند به حمله به خانه فرمانده قول اردو دستگیر شده اند. با این حال، نقش این 16 نفر برای خرابکاری و آتش زدن محل سکونت تعیین شده است.

همچنین بخوانید: پاکستان عمران خان، همسر بوشرا و بیش از 80 عضو حزبش را در لیست پرواز ممنوع قرار داد.

خان ادعا کرده است که 10000 کارگر حزبش در سراسر کشور به اتهام حمله به تاسیسات نظامی و ساختمان های دولتی در 9 می دستگیر شده اند.

ارتش گفت که تنها کسانی که در حمله به تاسیسات نظامی نقش داشته باشند، بر اساس قانون ارتش پاکستان و قانون اسرار رسمی محاکمه خواهند شد.

این مقام گفت: «افسر فرمانده به ATC اطلاع داد که 16 مظنون مورد نظر با ارتکاب جرایم، مشمول قانون ارتش پاکستان 1952 شده اند و منحصراً باید توسط مقامات نظامی در دادگاه نظامی مورد تحقیق و محاکمه قرار گیرند.»

عفو بین الملل به شدت با تصمیم محاکمه غیرنظامیان در دادگاه های نظامی مخالفت کرده است.

این نهاد حقوق بشری در بیانیه ای اعلام کرد که فهرستی از موارد نقض حقوق بشر ناشی از محاکمه غیرنظامیان در دادگاه های نظامی در پاکستان، از جمله بی توجهی آشکار به روند قانونی، عدم شفافیت و اعترافات اجباری را مستند کرده است.

این سازمان از مقامات خواسته است که فوراً تحویل غیرنظامیان به ارتش برای محاکمه را لغو کنند و تأکید کرده است که غیرنظامیان فقط باید در یک دادگاه غیرنظامی با استفاده از قوانین جزایی عادی متناسب با جرم تحت تعقیب قرار گیرند.

خان همچنین دادگاه نظامی غیرنظامیان را به شدت محکوم کرده و آن را غیرقانونی و خلاف قانون اساسی خوانده است.

همچنین بخوانید: پلیس در اقامتگاه پرویز الهی در لاهور در حالی که سرکوب حزب عمران خان ادامه دارد.