19 کشته ، بیش از 700 زخمی در اثر برخورد زمین لرزه شدید به ترکیه ، جزایر یونان

یک زمین لرزه شدید روز جمعه در دریای اژه بین سواحل ترکیه و جزیره ساموس یونان رخ داد که منجر به کشته شدن حداقل 19 نفر و زخمی شدن بیش از 700 نفر در میان ساختمانهای فروریخته شد خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی گزارش داد.

به گفته رویترز ، شاهدان گفت که مردم پس از وقوع زمین لرزه با مقدار تا 7.0 . یک سونامی کوچک همچنین به منطقه سفری هیزار در جنوب ازمیر برخورد کرد.

محله ها با آب دریا طغیان کرده و آوارها را به داخل کشور جاروب کرده و با عقب نشینی ماهی ها را در لبه های خود رها می کند.

هفده نفر جان خود را از دست دادند ، یکی به علت رویترز به نقل از ریاست جمهوری مدیریت بحران و اضطراری ترکیه (AFAD) به غرق شدن ، در حالی که 709 نفر زخمی شدند ، گفت:

در جزیره ساموس یونان دو نوجوان ، یک پسر و یک دختر ، در یک منطقه ای که دیوار خراب شده است. AP گزارش داد در میان کشته شدگان همسر و دو فرزند دبیرکل اتحادیه پزشکی ترکیه از شعبه ازمیر وجود دارد.

عملیات جستجو و نجات در 17 ساختمان فروریخته یا آسیب دیده در ازمیر ادامه داشت ، AFAD گفت. وزیر شهرسازی مورات کوروم گفت: مقامات در حال برپایی چادرهایی با ظرفیت کل 2000 نفر در نزدیکی مناطقی بودند که بیشترین آسیب را داشتند.

نخست وزیر یونان کیریاکوس میتسوتاکیس با تسلیت در توییتر اظهار داشت: “کلمات برای توصیف آنچه بسیار ضعیف هستند احساس می کند قبل از از دست دادن کودکان. “

معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نیز بایدن ، در توئیتر خود نوشت:” من و جیل دعای خود را به مردم یونان و ترکیه در پی زلزله امروز ارسال می کنیم. ما از این نجاتگران شجاع دیگران را نجات می دهند و دولتهای یونان و ترکیه اختلافات خود را برای حمایت از یکدیگر کنار می گذارند. “

جیل و من در پی زلزله امروز دعای ما را به مردم یونان و ترکیه بفرستید. ما سپاسگزاریم از نجاتگران شجاع که دیگران را نجات دادند و دولتهای یونان و ترکیه اختلافات خود را برای حمایت از یکدیگر کنار گذاشتند. – جو بایدن (JoeBiden) 30 اکتبر 2020

با تقصیر بزرگ خطوط ، ترکیه در میان زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در آگوست 1999 هنگام وقوع زمین لرزه ای به بزرگی 7.6 ریشتر در ایزمیت ، شهر جنوب شرقی استانبول ، بیش از 17000 نفر کشته شدند. AP گزارش داد ، در سال 2011 ، یک زمین لرزه در شرق شهر وان بیش از 500 کشته برجای گذاشت.

ویدئو در توییتر نشانگر جاری شدن سیل در منطقه سفری هیزار است و مقامات و پخش کنندگان ترکیه از مردم خواستند که بعد از گزارش های ازدحام ترافیک. شهردار ازمیر ، تونک سویر ، از ساکنان خواست تا به ساختمانهای آسیب دیده وارد نشوند و در میان بیماری همه گیر Covid-19 مراقب فاصله گرفتن از اجتماع و مأموریتهای نقاب خود باشند.

فیلم سونامی دیگری از زلزله در استان ازمیر ترکیه.

این یکی واقعاً خطرناک است pic.twitter.com/62zfddWSi8

– Ragip Soylu (ragipsoylu) 30 اکتبر 2020

امدادگران سعی کنید ساکنان محبوس شده در زباله های یک ساختمان فروریخته در ازمیر را در روز جمعه نجات دهید (اعتبار عکس: AP)

FLOWING

اسماعیل یتیسکین ، شهردار سفری هیزار ازمیر ، گفت که سطح دریا در نتیجه این زمین لرزه افزایش یافته است. وی به پخش کننده تلویزیونی NTV گفت: “به نظر می رسد یک سونامی کوچک وجود داشته باشد.”

تصاویر موجود در شبکه های اجتماعی نشان داد که بقایایی از جمله یخچال ، صندلی و میز در خیابان های طغیان شناور است. TRT Haber نشان داد اتومبیل های منطقه سفیری هیزار ازمیر توسط آب کشیده شده و روی هم انباشته شده اند.

# سونامی # تسونامی زلزله 7 ریشتری که ظهر امروز جمعه یونان و ترکیه را لرزاند باعث ایجاد یک # تسونامی در ساحل اژه pic.twitter.com/nQO96hE5b0

– YehiyehAsherYehiyeh ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟ (AsherYehiyeh) اکتبر 30 ، 2020

ایدیل گونگور ، که یک هتل در منطقه سفری هیزار ازمیر را اداره می کند ، به پخش کننده تلویزیونی NTV گفت که مردم پس از پایین آمدن سیل در حال پاک کردن آوار هستند. وی گفت ماهی در باغ هتل ، در حدود 50 متری (55 متری) ساحل شسته شده است.

هشدارهای موج جزر و مد در ساموس برقرار بود ، که در آن هشت نفر نیز زخمی شدند. یک مقام یونانی.

به نقل از رویترز جورج دیونیسیو ، معاون محلی شهردار ، گفت: “ما هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده ایم.” “مردم وحشت می کنند.” سخنگوی پلیس یونان گفت: به برخی از ساختمانهای قدیمی در این جزیره خسارت وارد شده است.

رهبران ترکیه و یونان – که درگیر اختلافات جدی درباره حقوق اکتشاف در شرق مدیترانه هستند – با تلفن صحبت کردند و ابراز امیدواری کردند رياست جمهوري تركيه گفت كه هر دو كشور بهبودي سريعي از زلزله را شاهد خواهند بود. نخست وزیر یونان ، کیریاکوس میتسوتاکیس ، در توئیتی نوشت: “اختلافات ما هرچه باشد ، این زمانهایی است که مردم ما باید با هم بایستند.” زندگی “،” طیب اردوغان “رئیس جمهور ترکیه در توییتی در پاسخ به” میستوتاکیس “نوشت.

ممنون ، آقای نخست وزیر.

من از طرف خودم و مردم ترکیه به تمام یونان تسلیت می گویم. ترکیه نیز همیشه آماده است تا به یونان کمک کند تا زخمهای خود را التیام بخشد.

اینکه دو همسایه در مواقع دشوار همبستگی نشان دهند ، از بسیاری چیزهای زندگی ارزشمندتر است. https://t.co/eo6iClofKZ

— رجب طیب اردوغان (RTErdogan) 30 اکتبر 2020

همکاری بین دو کشور پس از زلزله ویرانگر 1999 منجر به یک دوره روابط گرمتر بین آنها شد.

AFAD میزان زمین لرزه را 6.6 ریشتر اعلام کرد ، در حالی که سازمان زمین شناسی ایالات متحده اعلام کرد این زمین لرزه 7.0 است. رسانه ها گفتند که در امتداد ساحل دریای اژه و شمال غربی مرمره احساس شد.

(با ورودی های رویترز ، AP)