26 کشته ، بیش از 800 زخمی در اثر برخورد زمین لرزه شدید به ترکیه ، جزایر یونان

یک زمین لرزه شدید در روز جمعه در دریای اژه بین سواحل ترکیه و جزیره ساموس یونان رخ داد که منجر به کشته شدن حداقل 26 نفر و زخمی شدن بیش از 800 نفر در میان ساختمانهای فروریخته شد خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی گزارش داد.

به گفته رویترز ، شاهدان گفت که مردم در شهر ازمیر ترکیه وحشت زده به خیابان ها دویدند ، شاهدان گفتند ، پس از وقوع زمین لرزه با مقدار تا 7.0 . یک سونامی کوچک همچنین به منطقه سفری هیزار در جنوب ازمیر برخورد کرد.

محله ها با آب دریا طغیان کرده و آوارها را به داخل کشور جاروب کرده و با عقب نشینی ماهی ها را در لبه های خود رها می کند.

حداقل 24 نفر کشته شدند در ازمیر ، از جمله یک زن مسن که غرق شد ، بر اساس ریاست جمهوری مدیریت اضطراری و اضطراری ترکیه ، یا AFAD.

در جزیره ساموس یونان دو نوجوان ، یک پسر و یک دختر ، در یک منطقه پیدا شدند جایی که دیواری خراب شده بود. AP گزارش داد در میان کشته شدگان همسر و دو فرزند دبیرکل اتحادیه پزشکی ترکیه از شعبه ازمیر وجود دارد.

بیش از 3000 پرسنل امداد و همچنین تجهیزات امدادی به ازمیر اعزام شدند.

نخست وزیر یونان ، کیریاکوس میتسوتاکیس با تسلیت گفت: “کلمات برای توصیف آنچه قبل از از دست دادن کودکان احساس می شود بسیار ضعیف هستند.”

جو بایدن ، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نیز ، در توییت خود نوشت: ” من و جیل پس از زلزله امروز دعای خود را به مردم یونان و ترکیه می فرستیم. ما از نجاتگران شجاع که دیگران را نجات دادند و دولت های یونان و ترکیه اختلافات خود را برای حمایت از یکدیگر کنار گذاشته اند سپاسگزاریم. “

من و جیل در پی زلزله امروز دعای خود را به مردم یونان و ترکیه می فرستیم. ما سپاسگزاریم از نجاتگران شجاع که دیگران را نجات دادند و دولت های یونان و ترکیه اختلافات خود را برای حمایت از یکدیگر کنار گذاشتند. – جو بایدن (JoeBiden) 30 اکتبر 2020

طبق گزارش AP ، زمین لرزه در ساعت 2:51 بعد از ظهر رخ داد (1151 به وقت گرینویچ) در ترکیه و مرکز آن در دریای اژه در شمال شرقی ساموس بود. AFAD گفت که اندازه آن 6.6 است. در سراسر جزایر شرقی یونان و تا آتن و بلغارستان احساس می شد. در ترکیه مناطق اژه و مرمره از جمله استانبول را لرزاند. استاندار استانبول گفت هیچ گزارشی از خسارت در این شهر ، بزرگترین کشور ترکیه گزارش نشده است.

با عبور از خطوط اصلی گسل ، ترکیه در بین زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در آگوست 1999 هنگام وقوع زمین لرزه ای به بزرگی 7.6 ریشتر در ایزمیت ، شهر جنوب شرقی استانبول ، بیش از 17000 نفر کشته شدند. AP گزارش داد ، در سال 2011 ، یک زمین لرزه در شهر شرقی وان بیش از 500 کشته برجای گذاشت.

ویدئو در توییتر سیل در منطقه سفری هیزار را نشان می دهد ، و مقامات و پخش کنندگان ترکیه از مردم خواستند که پس از گزارش های ازدحام ترافیک. شهردار ازمیر ، تونک سویر از ساکنان خواست تا در ساختمان های آسیب دیده وارد ساختمانهای آسیب دیده نشوند و مراقب فاصله گرفتن از اجتماع و مأموریتهای نقاب خود باشند.

فیلم سونامی دیگری از زلزله در استان ازمیر ترکیه.

این یکی واقعاً خطرناک است pic.twitter.com/62zfddWSi8

– Ragip Soylu (ragipsoylu) 30 اکتبر 2020

امدادگران سعی کنید ساکنان محبوس شده در آوار یک ساختمان فروریخته در ازمیر را روز جمعه نجات دهید (اعتبار عکس: AP)

سیلاب

اسماعیل یتیسکین ، شهردار سفری هیزار ازمیر ، گفت که سطح دریا در نتیجه این زمین لرزه افزایش یافته است. وی به پخش کننده تلویزیونی NTV گفت: “به نظر می رسد یک سونامی کوچک وجود داشته باشد.”

تصاویر موجود در شبکه های اجتماعی نشان داد که بقایایی از جمله یخچال ، صندلی و میز در خیابان های طغیان شناور است. TRT Haber نشان داد اتومبیل های منطقه سفری هیزار ازمیر توسط آب کشیده شده و روی هم انباشته شده اند.

# سونامی # تسونامی زلزله 7 ریشتری که ظهر امروز جمعه یونان و ترکیه را لرزاند باعث ایجاد یک # تسونامی در ساحل دریای اژه pic.twitter.com/nQO96hE5b0

– YehiyehAsherYehiyeh ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟ (AsherYehiyeh) اکتبر 30 ، 2020

ایدیل گونگور ، که یک هتل را در منطقه سفری هیزار ازمیر اداره می کند ، به پخش کننده تلویزیونی NTV گفت که مردم پس از فروپاشی سیلاب آوارها را تمیز می کنند. وی گفت ماهی در باغ هتل ، در حدود 50 متری (55 یاردی) ساحل شسته شده است.

هشدارهای موج جزر و مد در ساموس برقرار بود ، که بر اساس آن هشت نفر نیز زخمی شدند. یک مقام یونانی.

به نقل از رویترز جورج دیونیسیو ، معاون محلی شهردار ، گفت: “ما هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده ایم.” “مردم وحشت می کنند.” سخنگوی پلیس یونان گفت که به برخی از ساختمانهای قدیمی در این جزیره خسارت وارد شده است.

رهبران ترکیه و یونان – که درگیر اختلافات جدی درباره حقوق اکتشاف در شرق مدیترانه هستند – با تلفن صحبت کردند و ابراز امیدواری کردند ریاست جمهوری ترکیه گفت كه هر دو كشور بهبود سریع از زلزله را شاهد خواهند بود.

هر دو رهبر گفتند كه در صورت لزوم آماده كمك به كشور دیگر هستند و بر اهمیت همبستگی تأكید كردند.

کریاکوس میتسوتاکیس ، نخست وزیر یونان در توئیتی نوشت: “اختلافات ما هرچه باشد ، این زمانهایی است که مردم ما باید در کنار هم قرار بگیرند.” زندگی “،” طیب اردوغان “رئیس جمهور ترکیه در توییتی در پاسخ به” میستوتاکیس “نوشت.

آقای نخست وزیر متشکرم.

من از طرف خودم و مردم ترکیه به تمام یونان تسلیت می گویم. ترکیه نیز همیشه آماده است تا به یونان کمک کند تا زخمهای خود را التیام بخشد.

اینکه دو همسایه در مواقع دشوار همبستگی نشان دهند ، از بسیاری از چیزهای زندگی ارزشمندتر است. https://t.co/eo6iClofKZ

– رجب طیب اردوغان (RTErdogan) 30 اکتبر 2020

همکاری بین دو کشور پس از زلزله ویرانگر 1999 منجر به یک دوره روابط گرمتر بین آنها شد.

AFAD میزان زمین لرزه را 6.6 ریشتر اعلام کرد ، در حالی که سازمان زمین شناسی ایالات متحده اعلام کرد این زمین لرزه 7.0 است. رسانه ها گفتند که این امر در امتداد ساحل دریای اژه و شمال غربی مرمره احساس شد.

(با ورودی های رویترز ، AP)