3 کشته در اثر اصابت چندین موشک به مناطق نزدیک به منطقه سفارت در کابل

مقامات گفتند که در حمله اخیر به موج خشونت مداوم که پایتخت افغانستان را درنوردیده است ، روز شنبه دست کم سه نفر در اثر اصابت موشک به مناطق پرجمعیت کابل کشته شدند.

قبل از ساعت 9:00 (0430 به وقت گرینویچ) این شلیک به مناطق مختلف کابل مرکزی و شمالی کابل – از جمله در نزدیکی منطقه سبز بسیار استحکام یافته که سفارتخانه ها و شرکت های بین المللی در آن قرار دارد ، برخورد کرد.

طارق آریان سخنگوی وزارت کشور گفت: “صبح امروز ، تروریست ها 14 موشک به شهر کابل شلیک کردند.”

“متأسفانه موشکها به مناطق مسکونی اصابت کردند. تاکنون سه نفر از هموطنانمان شهید و 11 نفر دیگر زخمی شدند.”

فرداوز فرامرز ، سخنگوی پلیس کابل ، همین تعداد و جزئیات کشته ها را تأیید کرد ، در حالی که معصومه جعفری ، سخنگوی وزارت بهداشت ، شمار تلفات پنج کشته ، 21 زخمی را اعلام کرد.

عکس ها و فیلم هایی که به صورت آنلاین در حال گردش هستند ، ساختمان های مختلفی را نشان می دهد که به دیوارها و پنجره ها آسیب دیده اند ، از جمله در یک مجتمع پزشکی بزرگ.

هیچ گروهی بلافاصله ادعای انفجارها را نکرد و طالبان مسئولیت را انکار کردند.

حملات بزرگ اخیر در کابل ، از جمله دو حمله وحشتناک به م institutionsسسات آموزشی که در هفته های اخیر نزدیک به 50 نفر را به قتل رساند ، از الگوی شناخته شده پس از آن پیروی می کند ، در حالی که طالبان هرگونه دخالت را انکار می کند در حالی که دولت افغانستان مقصر را به گردن آنها یا نیابت آنها می گذارد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با استفاده از نام شورشیان برای افغانستان گفت: “حمله موشکی در شهر کابل هیچ ارتباطی با مجاهدان امارت اسلامی ندارد.”

“ما کورکورانه مکان های عمومی را آتش نمی گیریم.”

طالبان تحت فشار قرار دارند که به مناطق شهری حمله نکنند ، زیرا متعهد شده اند که تحت شرایط توافق نامه خروج ایالات متحده امریکا در فوریه امضا نکنند.

هرگونه اعتراف به دخالت آشکار در چنین حوادثی می تواند از نظر تئوری روند عقب نشینی آمریکایی را کند کند ، هرچند دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده ، به صراحت اعلام کرده است که خواهان بیرون آمدن نیروهای آمریكایی بدون در نظر گرفتن اوضاع میدانی است.
گروه دولت اسلامی ادعا کرد که این دو حمله به مراکز آموزشی انجام شده است ، اما کابل گفت که شبکه حقانی طالبان با خشونت بسیار مسئول است.

پمپئو به دوحه می رود

مذاکره کنندگان طالبان و دولت افغانستان در ماه سپتامبر مذاکرات صلح را در دوحه آغاز کردند ، اما روند پیشرفت کند بوده و خشونت ها نیز در سراسر افغانستان بیداد کرده اند.

مقامات روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفتند كه انتظار می رود پیشرفت در روزهای آینده اعلام شود و وزارت امور خارجه آمریكا اواخر جمعه اعلام كرد كه مایك پمپئو وزیر امور خارجه با مذاكره كنندگان از طالبان و دولت افغانستان در دوحه دیدار خواهد كرد.

ترامپ بارها وعده داده است که “جنگ های ابدی” ، از جمله در افغانستان ، طولانی ترین درگیری آمریکا که با حمله به خلع سلاح طالبان پس از حملات 11 سپتامبر 2001 آغاز شد ، پایان یابد.

جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ، در یک توافق نادر ، همچنین از پایان دادن به جنگ افغانستان طرفداری می کند ، گرچه تحلیلگران معتقدند که وی با یک جدول زمانی سریع ازدواج نخواهد کرد.

در اوایل این هفته ، پنتاگون اعلام کرد که به زودی حدود 2000 نیرو را از افغانستان بیرون خواهد کشید ، و این سرعت بخشیدن به جدول زمانی تعیین شده در توافق نامه فوریه بین واشنگتن و طالبان را که پیش بینی عقب نشینی کامل ایالات متحده در اواسط سال 2021 است ، انجام می دهد.

طارق آریان سخنگوی وزارت امور داخله این هفته گفت که در شش ماه گذشته ، طالبان 53 حمله انتحاری و 1250 انفجار انجام داده اند که منجر به کشته شدن 1210 غیرنظامی و 2500 زخمی شده است.

وزارت کشور گفت که دو انفجار کوچک “بمب چسبنده” صبح زود شنبه گزارش شده است ، از جمله یک انفجار که به یک ماشین پلیس برخورد کرده و باعث کشته شدن یک پلیس و زخمی شدن سه نفر دیگر شده است.