4 هواپیمای نظامی روسیه به طور همزمان در نزدیکی مرز اوکراین سرنگون شد، کیف آن را “کارما فوری” نامید.

توسط میز جهانی هند امروزبر اساس گزارش های خبری روسیه، دو جت روسی و دو هلیکوپتر نظامی در نزدیکی مرز اوکراین سرنگون شدند، در حالی که هواپیمای پنجم روز شنبه در سمت روسیه سقوط کرد. رویترز به نقل از خبرگزاری روسی کومرسانت گزارش داد که جنگنده بمب افکن Su-34، جنگنده Su-35 و دو هلیکوپتر Mi-8 تقریباً همزمان در یک کمین در منطقه بریانسک سرنگون شدند.

طبق گزارش ها، این هواپیماها یک گروه حمله بودند که برای انجام حمله به اوکراین فرستاده شده بودند که به ضرب گلوله کشته شدند.

«طبق داده‌های اولیه… قرار بود جنگنده‌ها به اهدافی در منطقه چرنیهیو اوکراین حمله موشکی و بمب‌گذاری کنند و هلیکوپترها برای پشتیبانی از آن‌ها حضور داشتند – از جمله اینکه اگر خدمه «سو» را تحویل بگیرند. سرنگون شدند.»

خبرگزاری دولتی روسیه تاس اعلام کرد که یک هواپیمای جنگی Su-34 سقوط کرد و همچنین به نقل از یک مقام خدمات اضطراری گفت که آتش سوزی موتور باعث سقوط یک بالگرد در نزدیکی کلینتسی، 25 مایلی مرز اوکراین شده است.

خبرگزاری دولتی به سوخو-35 یا هلیکوپتر دوم اشاره ای نکرد، اما تاس گفت که یک هواپیمای جنگی روسی سوخو-34 در منطقه بریانسک روسیه سقوط کرده است. کامرسانت گفت که هر چهار خدمه کشته شده اند.

هیچ پاسخ رسمی از سوی اوکراین، که معمولاً از اظهار نظر در مورد گزارش های حملات در داخل روسیه خودداری می کند، وجود ندارد.

همچنین بخوانید | رئیس واگنر عقب نشینی در شمال باخموت را تایید کرد

‘عدالت، کارما فوری’

اما میخائیلو پودولیاک، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک پست توییتری، این حادثه را «عدالت… و کارما فوری» نامید.

به گزارش رویترز، ویدئویی که در کانال تلگرامی روسیه Voyenniy Osvedomitel منتشر شده است، نشان می‌دهد که یک هلیکوپتر در ارتفاعات آسمان دچار انفجار شده، از مسیر پرتاب شده و سپس در آتش به سمت زمین فرو می‌رود.

به نظر می‌رسد که به احتمال زیاد، دشمن با پدافند هوایی که قبلاً به یک منطقه مرزی به اندازه کافی نزدیک به گروه ما منتقل شده بود، کمین انجام داده است.»

یکی دیگر از رسانه های روسی Readovka نیز گزارش داد که دو هلیکوپتر و جنگنده بمب افکن توسط نیروهای مسلح اوکراین سرنگون شده است.

همچنین بخوانید | اوکراین مدعی است که نیروهای مزدور روسیه حملات توپخانه ای و گلوله باران را در باخموت تشدید کردند

کامرسانت هیچ مدرکی برای گزارش خود مبنی بر ساقط شدن چهار هواپیما ارائه نکرد، اما همین ادعا توسط چندین وبلاگ نویس نظامی طرفدار جنگ نیز مطرح شد.

الکساندر بوگوماز، فرماندار منطقه بریانسک، اواخر روز شنبه گفت که یک پهپاد اوکراینی به یک کارخانه تولید مواد غذایی در استارودوب، نزدیک مرز اوکراین برخورد کرده و به سقف آن آسیب رسانده است و هیچ تلفاتی گزارش نشده است.

وزارت دفاع مسکو بلافاصله به درخواست اظهار نظر درباره گزارش کومرسانت پاسخ نداد.

(با ورودی رویترز)