5 مجروح بر اثر شخم زدن خودرو در میان جمعیت در اورشلیم، راننده به ضرب گلوله کشته شد

توسط رویترزپلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد، یک مرد فلسطینی روز دوشنبه با خودروی خود به میان جمعیت در یکی از خیابان‌های بیت‌المقدس رفت و پنج نفر را مجروح کرد و سپس به ضرب گلوله یک رهگذر کشته شد.

ساعاتی قبل، سربازان اسرائیلی یک فلسطینی را در جریان یورش به کرانه باختری اشغالی کشتند که آخرین مورد از یک سری حوادث طولانی در جریان افزایش خشونت ها در سال گذشته بود.

سرویس آمبولانس اسرائیل اعلام کرد که پنج مجروح را قبل از انتقال به بیمارستان مداوا کرده است، از جمله یک مرد 70 ساله که در وضعیت وخیم اما پایداری قرار داشت.

ویدئوهایی که رویترز به دست آورده است نشان می‌دهد مردی دراز کشیده روی کاپوت خودرویی که در وسط جاده متوقف شده بود و صدای تیراندازی شنیده شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود در آغاز مراسم بزرگداشت کشته شدگان نظامی اسرائیل گفت که راننده خودرو که پلیس او را فردی 39 ساله اهل بیت المقدس شرقی معرفی کرده است، عمداً سعی کرده به غیرنظامیان صدمه بزند.

او گفت: «این حمله تروریستی در این مکان، در این زمان، به ما یادآوری می‌کند که سرزمین اسرائیل و کشور اسرائیل از طریق آزمایش‌ها و مصیبت‌ها به دست آمده‌اند.

پلیس گفت که بررسی های اولیه نشان می دهد که ضرب و شتم خودرو یک حمله عمدی بوده است، اما همچنین در حال بررسی سوابق پزشکی مظنون است.

سخنگوی گروه شبه نظامی حماس که غزه را تحت کنترل خود درآورده است، گفت که این حادثه پاسخی به “جنگ اسرائیل علیه مردم ما” بود.

خشونت اسرائیل و فلسطین در سال جاری با حملات نظامی مکرر و خشونت توسط شهرک نشینان اسرائیلی در بحبوحه حملات فلسطینیان افزایش یافته است. از ژانویه تاکنون بیش از 90 فلسطینی و حداقل 19 اسرائیلی و خارجی کشته شده اند.

پیشتر در روز دوشنبه، نیروهای اسرائیلی در جریان یورش به اردوگاه آوارگان عقبات جبر در نزدیکی شهر اریحا در کرانه باختری، یک فلسطینی را کشتند.

ارتش گفت: “در حین فعالیت، دو مظنون در حال فرار از صحنه مشاهده شدند. سربازان با شلیک مستقیم پاسخ دادند. ضربات شناسایی شدند.” در مورد علت هدف قرار گرفتن این دو فلسطینی توضیحی نداد.

خبرگزاری رسمی فلسطین وفا به نقل از فرماندار اریحا گزارش داد که یک مرد به ضرب گلوله سربازان کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

در بیانیه والی آمده است که ارتش جسد این مرد را به خانواده اش تحویل نداده است.

به طور جداگانه، گروه حمایت از انجمن زندانیان فلسطین اعلام کرد که نیروهای امنیتی اسرائیل 30 بازداشت را در شبانه روز و اوایل روز دوشنبه در کرانه باختری انجام داده اند.

اسرائیل کرانه باختری و اورشلیم شرقی را که فلسطینیان به عنوان هسته اصلی کشور مستقل آینده می خواهند، در جریان جنگ خاورمیانه در سال 1967 تصرف کرد. از آن زمان تاکنون قدس شرقی را در اقدامی که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، ضمیمه خود کرده است.