60 کودک گرفتار در جنگ سودان در یتیم خانه خارطوم جان خود را از دست دادند

توسط میز اخبار هند امروزدر حالی که جنگ بین ارتش سودان و نیروهای شبه نظامی برای نزدیک به دو ماه ادامه دارد، حداقل 60 نوزاد، کودک نوپا و کودک بزرگتر طی شش هفته گذشته در حالی که در شرایط اسفناکی در یتیم خانه ای در خارطوم به دام افتاده بودند جان خود را از دست داده اند.

بیشتر کودکان به دلیل دسترسی ناکافی به غذا و تب جان خود را از دست دادند. آسوشیتدپرس (AP) گزارش داد که در آخر هفته گذشته، 26 نفر از آنها در طی دو روز جان خود را از دست دادند. بر اساس گواهی فوت و چهار نفر از مسئولان یتیم خانه و کارمندان خیریه شاغل در این مرکز، افرادی که فوت کردند شامل نوزادان سه ماهه بودند.

ویدئوهای دلخراشی که توسط کارگران یتیم خانه در یتیم خانه المیقومه گرفته شده است، اجساد کودکانی را نشان می دهد که در ملحفه های سفید پیچیده شده و منتظر دفن هستند. در ویدئوی دیگر، دوجین کودک نوپا پوشک پوشیده بودند که بسیاری از آنها گریه می کردند، در حالی که زنی دو کوزه فلزی آب حمل می کرد، روی کف اتاق نشستند.

در ویدئویی دیگر، زنی دیده می‌شود که روی زمین نشسته و پشتش رو به دوربین است و به جلو و عقب تکان می‌خورد و ظاهراً کودکی را در آغوش گرفته است.

یک کارگر یتیم خانه با توصیف وضعیت “فاجعه آمیز” گفت که پس از گلوله باران شدید هفته گذشته در نزدیکی که مرکز را با گرد و غبار پوشانده بود، کودکان به اتاق بزرگی منتقل شدند.

افکار عمر مصطفی، داوطلب این پرورشگاه در یک مصاحبه تلفنی گفت: «این یک وضعیت فاجعه بار است. این چیزی بود که از روز اول (نبرد) انتظار داشتیم.»

همچنین بخوانید | سازمان ملل هشدار داد که درگیری در سودان می تواند 8 هزار نفر را مجبور به فرار کند

به گزارش آسوشیتدپرس، از آنجایی که این حادثه باعث خشم و هشدار در رسانه های اجتماعی شد، یک شرکت خیریه محلی توانست با کمک یونیسف و کمیته بین المللی صلیب سرخ، غذا، شیر خشک و داروها را در 28 مه به یتیم خانه تحویل دهد.

کارگران یتیم خانه خواستار تخلیه سریع کودکان از خارطوم شدند و هشدار دادند که ممکن است کودکان نوپا بیشتری بمیرند زیرا مواد غذایی و دارویی همچنان نامنظم باقی می ماند.

از 15 آوریل، ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح برهان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به فرماندهی ژنرال محمد حمدان داگالو برای کنترل سودان می جنگند.

این جنگ منجر به هرج و مرج و ویرانی در خارطوم و سایر نقاط کشور شده است و خانه‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی توسط گلوله‌ها و گلوله‌های ولگرد تخریب شده یا آسیب دیده است. خشونت همچنین تلفات سنگینی را بر غیرنظامیان به ویژه کودکان وارد کرده است.

همچنین بخوانید | هند عملیات کاوری را به پایان رساند و 3800 هندی را از سودان بحران زده نجات داد.

بر اساس گزارش سندیکای پزشکان سودان که تلفات غیرنظامیان را دنبال می کند، از زمان شروع درگیری بیش از 860 غیرنظامی از جمله حداقل 190 کودک کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شده اند. با این حال، این آمار احتمالاً بسیار بالاتر خواهد بود.

درگیری های شدید در سودان منجر به آواره شدن بیش از 1.65 میلیون نفر شد که از کشور جنگ زده فرار کرده یا به کشورهای همسایه رفته اند. این درگیری ها همچنین فعالیت های بشردوستانه گروه های خیریه را مختل کرده است.

به گفته یونیسف، بیش از 13.6 میلیون کودک در این کشور آشفته آفریقایی به کمک های بشردوستانه فوری نیاز دارند.