9 عضو دیگر از حزب عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان تحت قانون ارتش محاکمه می شوند

توسط Press Trust of India: 9 عضو دیگر حزب تحریک انصاف پاکستان تحت رهبری عمران خان روز چهارشنبه دستگیر و به ارتش پاکستان تحویل داده شدند تا بر اساس قانون سختگیرانه ارتش پاکستان به اتهام نقش داشتن در حملات 9 مه به تاسیسات حساس نظامی و ساختمان های دولتی محاکمه شوند. .

با این دستگیری ها، تعداد فعالان تحریک انصاف که بر اساس قانون ارتش و قانون اسرار رسمی محاکمه می شوند از 50 نفر گذشت.

همچنین بخوانید | تیک توکر بریتانیا می گوید که عمران خان در زندگی خود به زرق و برق نیاز دارد و خواستگاری همسر “شیطان” خود را دارد.

به دستور دادگاه ضد تروریسم، 9 مظنون وابسته به تحریک انصاف که در حمله به ساختمان های آی اس آی (در فیصل آباد) و تأسیسات نظامی در کانتون مولتان دست داشتند، روز چهارشنبه برای محاکمه بر اساس قانون ارتش به ارتش پاکستان تحویل داده شدند. و قانون اسرار رسمی،” یک مقام دادگاه گفت.

در 9 مه، اعتراضات خشونت آمیز پس از آن شروع شد تکاوران شبه نظامی خان 70 ساله را دستگیر کردند، رئیس حزب تحریک انصاف پاکستان از محل دادگاه عالی اسلام آباد در ارتباط با یک پرونده فساد مالی.

کارگران حزب او در واکنش به دستگیری خان، ده ها تأسیسات نظامی، از جمله خانه فرماندهی سپاه لاهور، پایگاه هوایی میانوالی و ساختمان آی اس آی در فیصل آباد را تخریب کردند.

همچنین بخوانید | وزیر پاکستان می گوید عمران خان در دادگاه نظامی محاکمه خواهد شد

اوباش همچنین برای اولین بار به مقر ارتش (GHQ) در راولپندی یورش بردند.

هزاران نفر از هواداران خان در پی خشونتی که ارتش قدرتمند آن را “روز تاریک” در تاریخ کشور توصیف کرد، دستگیر شدند.

سرکوبی که پس از اعتراضات خشونت آمیز 9 مه آغاز شد، حزب تحریک انصاف را وارد یک بحران عمیق وجودی کرد و ده ها تن از رهبران اصلی حزب هر روز از حزب خارج شدند.

رهبران برجسته ای که از حزب خان خارج شده اند عبارتند از اسد عمر دبیر کل، فواد چودری رهبر ارشد و شیرین مزاری وزیر سابق.

همچنین بخوانید | دادگاه پاسخگویی پاکستان به عمران خان در پرونده فساد القادر تا 19 ژوئن وثیقه داد.

در اوایل ماه جاری، مجلس ملی، مجلس سفلی پارلمان پاکستان، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن متعهد شد که شورشیان 9 مه را طبق قوانین موجود از جمله قانون سخت‌گیرانه ارتش و قانون اسرار رسمی محاکمه کند.

قانون ارتش پاکستان در سال 1952 توسط پارلمان پاکستان برای تنظیم امور ارتش تصویب شد.

از جمله سایر مقررات، محاکمه پرسنل نظامی تحت قوانین حقوقی ارتش است.

همچنین بخوانید | پاکستان: تیم تحقیقات مشترک عمران خان را برای حمله 9 می به جناح احضار کرد

این قانون در مورد غیرنظامیان به ویژه غیرنظامیان شاغل در ادارات نظامی اعمال می شود.

همچنین در مورد غیرنظامیانی که متهم به تحریک شورش در ارتش هستند، که در جاسوسی مانند در میان گذاشتن اسرار با دشمن دخالت دارند، اعمال می شود.

خان، یک بازیکن سابق کریکت و تبدیل به سیاستمدار، در آوریل سال گذشته پس از از دست دادن رای عدم اعتماد به رهبری خود از قدرت برکنار شد، که به گفته او بخشی از توطئه ای به رهبری ایالات متحده بود که او را به دلیل تصمیمات سیاست خارجی مستقل خود در مورد هدف قرار داده بود. روسیه، چین و افغانستان.

همچنین بخوانید | عمران خان، دولت پاکستان را به دلیل تضعیف حاکمیت قانون و تخریب اقتصاد مورد انتقاد قرار داد