هنرمند بومی برای اولین بار برنده جایزه معتبر استرالیا

روز جمعه ، یک نقاش بومی در 99 بار برای اولین بار جایزه مشهورترین هنرهای استرالیا را بدست آورد تاریخچه یک ساله برای پرتره آدام گودس ، فوتبالیست و فعال بومی.

وینسنت ناماتجیرا 100،000 دلار (70،000 $) جایزه آرچیبالد برای نقاشی “ایستادن قوی برای آنچه که هستی” دریافت کرد ، که گودز دست هایش را با هم بسته است این هنرمند.

“Namatjira در هنگام اهدای جایزه از طریق پیوند ویدیویی از وی گفت:” من بسیار افتخار می کنم که برنده جایزه Archibald شده ام و اولین هنرمند بومی هستم که برنده شده است. ” خانه ای در سرزمین های آنانگو Pitjantjatjara Yankunytjatjara در استرالیای جنوبی.

ناماتجیرا ، 37 ساله ، گفت که پس از تماشای یک مستند در سال 2019 ، برای نقاشی این پرتره الهام گرفته است ، “The Final Quarter” ، که آخرین سالهای فعالیت گودز را به عنوان یک فوتبالیست قوانین استرالیایی بازگو می کند و جنجال هایی که پس از صحبت علیه نژادپرستی در این ورزش ایجاد شد.

“وقتی این مستند را دیدم. او گفت: “روده های من در حال لرزیدن بود زیرا من تجربه های نژادپرستی بی وقفه آدام را در داخل و خارج از زمین زنده کردم”.

“ما برخی از داستان ها و تجربیات مشابه را به اشتراک می گذاریم – قطع ارتباط با فرهنگ ، زبان و کشور ، و وی گفت: “فشارهای مداوم مرد بومی بودن در این کشور”.

“گودزی بسیار فراتر از یک فوتبالیست بزرگ است ، او موضع محکمی در برابر نژادپرستی گرفت و گفت ،” دیگر کافی است “. برادر من نیز با تو قدرت دارم. “

گودز ، یکی از سرشناس ترین ورزشکاران بومی استرالیا ، در سال 2015 پس از اینکه بارها مورد سوo استفاده قرار گرفت ، از AFL بازنشسته شد.

بسیاری اعتقاد دارند این سو abuse استفاده انگیزه نژادی داشته و ناشی از این است که وی به استثنای اینکه دو سال قبل توسط یک تماشاگر جوان “میمون” خوانده شد.

AFL ، محبوب ترین ورزش تماشاگر استرالیا که مدتهاست بازیکنان بومی را به طور رسمی نشان می دهد سال گذشته عذرخواهی کرد که بیشتر از این برای دفاع از گودز کار نکرده است.

گودز از زمان بازنشستگی در ارتقا promoting سواد و حقوق بومی فعال بوده است. جایزه آرچیبالد توسط گالری هنر نیو ساوت ولز برای تصویرگری اعطا می شود.

یک سلف پرتره از یک نقاش بومی دیگر ، مین ویات ، بازیگر ، برنده “جایزه اتاق بسته بندی” امسال شد که توسط پرسنل گالری که کارهای ارسالی برای Archibald را انجام می دهند ، اهدا می شود.

او همچنین اولین هنرمند بومی که آن جایزه را گرفت.