در آستانه انتخابات ، ایالات متحده به دنبال دستیابی به موفقیت در سودان

است

هفته ها مانده به انتخابات ایالات متحده ، مایك پمپئو وزیر امور خارجه در حال رقابت برای دستیابی به موفقیت در سودان است كه امیدوار است این امر به سود اسرائیل نیز باشد.

دولت جدید غیرنظامی سودان فوراً در صدد حذف از لیست سیاه حمایت کنندگان از تروریسم در ایالات متحده است و از نظر واشنگتن برای تبدیل شدن به آخرین کشور عربی که اسرائیل را به رسمیت می شناسد – دلیل اصلی “برای پایگاه انتخاباتی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا.

” ایالات متحده یک فرصت یک بار برای اطمینان از جبران خسارت به قربانیان حملات تروریستی 1998 حامی القاعده به ایالات متحده دارد. سفارتخانه ها در کنیا و تانزانیا ، “پمپئو در نامه ای به سناتورها نوشت که توسط منابع کنگره تأیید شد.

” ما همچنین یک نوع منحصر به فرد داریم پنجره باریک برای حمایت از دولت انتقالی غیرنظامی سودان که سرانجام خود را از شر دیکتاتوری اسلامگرایی که قبلاً آن کشور را رهبری می کرد ، خلاص کرد. “

سودان یکی از چهار کشوری است که توسط ایالات متحده ، به شدت مانع سرمایه گذاری می شود زیرا مشاغل از خطرات قانونی در برخورد با کشور نگران هستند.

این نامگذاری به سال 1993 برمی گردد زمانی که عمر البشیر ، مرد قدرتمند ، از اسلام گرایان از جمله اسامه بن لادن ، بنیانگذار آل -قعده ، که حملات سفارت را انجام داد و بیش از 200 نفر جان خود را از دست داد.

واشنگتن به تدریج با بشیر ، که برای استقلال سودان جنوبی که مسیحی است موافقت کرد ، آشتی می کرد.

اما سودان سال گذشته هنگامی که بشیر به دنبال موجی از اعتراضات به رهبری جوانان برکنار شد ، تغییر شکل داد. عبدالله حمدوک ، اقتصاددان تحصیل کرده انگلیس ، با یک توافق انتقالی با ارتش ، نخست وزیر جدید با حکمی اصلاح طلب شده است.

س forال برای کنگره

حذف سودان با اختلاف درمورد بسته 335 میلیون دلاری که خارطوم به عنوان غرامت به خانواده قربانیان و بازماندگان حملات سفارت پرداخت خواهد کرد ، متوقف شده است.

تکمیل بسته غرامت “یکی از بالاترین اولویت ها برای وزارت امور خارجه ، “سخنگوی گفت.

پمپئو در نامه خود گفت” به احتمال بسیار زیاد “توافق در مورد ادعاها و حذف سودان از لیست سیاه ترور تا پایان ماه اکتبر تکمیل می شود – چند روز قبل از انتخابات 3 نوامبر.

اما کنگره همچنین برای تأمین مصونیت سودان از ادعاهای بعدی باید قانونی تصویب کند. بیشتر از آفریقایی ها ، که بیشتر قربانیان را تشکیل می دهند ، به شهروندان ایالات متحده پول بیشتری می دهد – یک ترتیب برخی از نمایندگان مجلس همچنین خواهان بحث بیشتر در مورد جبران سایر حملات القاعده ، به ویژه بمب گذاری 2000 یو اس اس كول در یمن هستند.

چرا فشار ناگهانی پمپئو ، كه بیش از دو سال به عنوان دیپلمات ارشد آمریكا به ندرت گرفتار آفریقا شده است؟

سودان به تمایل به درگیر كردن اسرائیل كه نخست وزیر آن است اشاره كرده است. ، بنیامین نتانیاهو ، در ماه فوریه با عبدالفتاح البرهان ، سردار ارشد خارطوم ، در اوگاندا دیدار کرد.

امارات متحده عربی و بحرین ماه گذشته اسرائیل را به رسمیت شناختند ، کودتایی برای دولت یهود و امضای پیروزی سیاست خارجی برای ترامپ.

پمپئو در اولین دیدار وزیر امور خارجه ایالات متحده پس از 15 سال در خارطوم در اواخر ماه اوت به طور خلاصه متوقف شد.

حمدوک در دیدار خود با پمپئو خسته شد و گفت: دولت انتقالی وی که قرار است تا انتخابات سال 2022 حکمرانی کند ، وظیفه ای برای عادی سازی روابط با اسرائیل نداشت – آنچه در مورد یک کشور مهم است تا این اواخر تحت عنوان اسلام گرایان در نظر گرفته می شود.

اما برخی از ناظران معتقدند که هنوز هم می توان روابط با اسرائیل را پیش برد ، به ویژه با احتمال حذف از لیست سیاه وحشت.

همچنین بخوانید | ایالات متحده با استقبال از معامله سودان برای تقسیم قدرت ، آن را گامی مهم به جلو خوانده

همچنین بخوانید | دونالد ترامپ می گوید معاملات صلح بین اسرائیل و “پنج یا شش” کشور دیگر نزدیک است