ارمنستان و آذربایجان برای “آتش بس انسانی” از نو توافق کردند:

ایالات متحده

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که ارمنستان و آذربایجان بار دیگر توافق کردند که” آتش بس بشردوستانه “را در درگیری قره باغ کوهستانی رعایت کنند ، دوشنبه م effectiveثر است.

در بیانیه مشترک منتشر شده در روز یکشنبه گفته شد که آتش بس در 8:00 صبح به وقت محلی (04H00 GMT) روز دوشنبه پس از آتش بس قبلی که یک توقف کوتاه شنبه قبل از هر طرف متهم بود ، اعمال می شود. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مورد دیگر نقض آن است.

روز شنبه ، استیون بیگن معاون وزیر امور خارجه با وزرای خارجه دو کشور و روسای مشترک گروه مینسک دیدار کرد ، این گزارش به نقل از این وزارتخانه گفت:

واشنگتن ، همراه با فرانسه و روسیه ، بخشی از گروه مینسک است ، که توسط سازمان برای تشکیل امنیت و همکاری در اروپا (OSCE) به عنوان واسطه اصلی درگیری باشد.

مناقشه ناگورنو-کاراباخ

درگیری در قره باغ کوهستانی از 27 سپتامبر آغاز شد. قره باغ کوهستانی به عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین المللی شناخته شده است اما توسط تجزیه طلبان ارمنستان کنترل می شود.

ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را متهم می کنند که از زمان آغاز درگیری ها در منطقه کوهستانی.

در حالی که ارمنستان و آذربایجان بار دیگر بر تعهد خود برای حل مسالمت آمیز درگیری های چند دهه خود تأکید کردند و یکدیگر را به دلیل مانع شدن یکی دیگر مقصر دانستند ، جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی همچنان ادامه داشت. پس از چهار هفته درگیری نظامی.

عصر شنبه ، ارتش قره باغ کوهستانی آذربایجان را به گلوله باران شهرک های غیرنظامی در مناطق مارتونی و عسکران متهم کرد و گفت که جنگ “در همه جهات خط مقدم” یکشنبه صبح قرار دهید.

در پاسخ به همین منظور ، وزارت دفاع آذربایجان ادعا كرد كه نیروهای ارمنی مناطق ترتر ، آغدم و آغجابدی آذربایجان را گلوله باران كردند.

این بزرگترین تشدید سالهای گذشته در منطقه است كه در نزدیكی آذربایجان قرار دارد اما تحت كنترل قومیت ها بوده است. نیروهای ارمنی از زمان پایان جنگ جدایی طلبانه در 1994 توسط ارمنستان مورد حمایت قرار گرفتند.

طغیان اخیر جنگ بر سر قره باغ کوهستانی ، که در 27 سپتامبر آغاز شد ، علی رغم درخواست های فراوان برای توقف جنگ ادامه دارد. و دو تلاش برای برقراری آتش بس.

قدرت

این اولین بار نیست که آنها خود را متعهد می شوند به یک آتش بس ، اما تاکنون برقرار نشده است.

آخرین توافق نامه پس از “مذاکره فشرده” بین زهراب مونتساکانانیان وزیر امور خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان صورت گرفت ، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در توییتی نوشت. / p>

مایک پمپئو روز جمعه بطور جداگانه با مونتساکانانیان و بایراموف ملاقات کرده بود و از آنها خواسته بود o “به خشونت پایان دهید و از غیرنظامیان محافظت کنید.”

وزارت امور خارجه گفت که روسای جمهور مینسک و وزرای امور خارجه “توافق کردند که در 29 اکتبر بار دیگر در ژنو ملاقات کنند” تا “تمام مراحل لازم برای دستیابی به حل مسالمت آمیز درگیری قره باغ کوهستانی “.

پیش از این ، ارمنستان و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی که ادعای صدها زندگی می کند آنها گفتند که این “آتش بس انسانی” که از نیمه شب یکشنبه آغاز می شود ، دومین تلاش ارمنستان و آذربایجان برای برقراری آتش بس خواهد بود.