حمله به دانشگاه کابل 19 کشته ، 22 زخمی برجای گذاشت

افراد مسلح روز دوشنبه به دانشگاه کابل حمله کردند در حالی که میزبان نمایشگاه کتاب با حضور سفیر ایران در افغانستان بود ، یک جنجال یک ساعته را آغاز کرد و محل را ترک کرد حداقل 19 کشته و 22 زخمی در بزرگترین مدرسه جنگ زده کشور.

طارق آرین ، سخنگوی وزارتخانه ، همچنین گفت که سه حمله کننده در این حمله دست داشتند که همه در آتش سوزی بعدی کشته شدند. هنگامی که آفتاب به آرامی بر پایتخت افغانستان غروب می کرد ، جزئیات دیگری وجود داشت ، هرچند طالبان با صدور بیانیه ای شرکت آنها در حمله را انکار کرد.

این حمله در حالی صورت گرفت که شورشیان در حال گفتگوهای صلح با ایالات متحده هستند- دولت مورد حمایت هدف از این مذاکرات در قطر در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ، کمک به خروج ایالات متحده از طولانی ترین جنگ آمریکا است ، هرچند خونریزی روزانه ادامه دارد و یک وابسته به دولت اسلامی حملات خود را علیه شیعیان در این کشور آغاز می کند.

پنج ساعت پس از جنگ ، انفجارهای پراکنده نارنجک و آتش سلاح های خودکار در خیابان های خالی اطراف محوطه حصارکشی دانشگاه طنین انداز شد. سربازان افغان پاسدار بودند. در اوایل ، دانش آموزان در حال فرار برای جان خود از این سایت بودند.

آریان در حالی که حمله آغاز شد ، بدون جزئیات بیشتر گفت: “متأسفانه ، تلفات جانی وجود دارد.

احمد صمیم ، یک دانشگاه دانش آموز ، به خبرنگاران گفت كه شبه نظامیان مسلح به تپانچه و اسلحه کلاشینکف را در حال شلیک به مدرسه ، قدیمی ترین کشور با حدود 17000 دانش آموز دید. وی گفت این حمله در ضلع شرقی دانشگاه رخ داد كه در آن دانشكده حقوق و روزنامه نگاری تدریس می شود.

رسانه های افغانستان گزارش دادند كه در زمان تیراندازی نمایشگاه كتاب در دانشگاه برگزار می شود و تعدادی از بزرگان نیز در آن حضور داشتند. .

در حالی که مقامات افغانستان از بحث در مورد کتابخوانی خودداری کردند ، خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا روز یکشنبه گزارش داد که بهادر امینیان ، سفیر ایران و مجتبی نوروزی ، وابسته فرهنگی ، قرار است نمایشگاه را افتتاح کنند ، که میزبان 40 ناشر ایرانی است. تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که این حمله رخ داده است ، اما اطلاعاتی در مورد مقامات خود ارائه نداده است.

دیپلمات های ایرانی قبلاً توسط حملات در این کشور هدف قرار گرفته اند و تقریباً باعث جنگ بین دو کشور شده اند. در سال 1998 ، ایران طالبان را مسئول کشته شدن 9 دیپلمات ایرانی که در کنسولگری آن در شمال افغانستان کار می کردند ، دانست و نیروهای مسلح را به مرز 950 کیلومتری (580 مایل) که ایران و افغانستان مشترک است اعزام کرد.

هیچ گروهی بلافاصله مسئولیت حمله مداوم را بر عهده نگرفت هرچند طالبان با صدور بیانیه ای اعلام کردند که آنها در این ماجرا درگیر نبودند. با این حال ، بلافاصله سوicion ظن متوجه گروه دولت اسلامی شد.

ماه گذشته ، گروه دولت اسلامی یک بمب گذار انتحاری را به داخل یک مرکز آموزشی در محله شیعه نشین پایتخت ، دشت برچی فرستاد و 24 دانش آموز را به قتل رساند. زخمی شدن بیش از 100 نفر. وابسته دولت اسلامی در افغانستان علیه اقلیت مسلمان شیعه افغانستان اعلان جنگ کرده و از زمان ظهور در سال 2014 دهها حمله انجام داده است.

در گذشته نیز مدارس مورد حمله قرار گرفته اند. سال گذشته ، یک بمب در خارج از محوطه دانشگاه کابل منجر به کشته شدن 8 نفر شد. در سال 2016 ، افراد مسلح به دانشگاه آمریكا در كابل حمله كردند و 13 نفر را به قتل رساندند.

خشونت در افغانستان بی امان است حتی در حالی كه طالبان و یك تیم مذاكره كننده از طرف دولت در مورد توافق صلح برای پایان دادن به بیش از چهار دهه جنگ بحث می كنند. در کشور. مذاکرات در قطر به طرز دردناکی کند بوده و علیرغم درخواستهای مکرر برای کاهش خشونت ، هرج و مرج بدون وقفه ادامه داشته است.

توافق ایالات متحده با طالبان در ماه فوریه زمینه مذاکرات صلح را که اکنون در دوحه در جریان است ، فراهم کرد. این معامله همچنین امکان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان را فراهم می کند.

در همین حال روز دوشنبه ، یک وسیله نقلیه با مین کنار جاده ای در استان هلمند در جنوب کشور برخورد کرد و باعث کشته شدن حداقل هفت غیرنظامی شد که اکثر آنها زن و کودک بودند. ، سخنگوی استاندار استان ، عمر زواک گفت.