چین پیروزی انتخابات ایالات متحده را به جو بایدن ، كامالا هریس تبریک می گوید. سرانجام

با تردید اولیه ، چین روز جمعه سرانجام جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده و کمال هریس معاون وی را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده تبریک گفت و وانگ ونبین ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جلسه توجیهی رسانه ها در پکن گفت: “پکن به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذارد.

” ما واکنش های مربوط به انتخابات ایالات متحده را از داخل ایالات متحده و جامعه بین المللی دنبال کرده ایم. ” وقتی مطلع شد که رهبران بیشتر جهان ، و همچنین آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد ، جو بایدن 77 ساله را تبریک گفته اند.

“ما به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذاریم و به بایدن و هریس تبریک می گوییم و ما می فهمیم که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با پیروی از قوانین و رویه های ایالات متحده مشخص خواهد شد. “خبرگزاری PTI به نقل از وانگ ونبین گفت.

چین تقریباً یک هفته پس از شکست بایدن ، یک دموکرات ، به بایدن تبریک گفت ریاست جمهوری فعلی دونالد ترامپ برای تبدیل شدن به اشغال بعدی کاخ سفید.

در 9 نوامبر ، وانگ از تبریک پیروزی به بایدن خودداری کرد و گفت که نتیجه انتخابات آمریکا باید توسط قوانین و رویه های کشور تعیین شود. / p>

با این حال ، وی پیروز هریس به عنوان اولین زن معاون رئیس جمهور منتخب بود.

هنگامی که در مورد اظهارات رئیس جمهور چین شی جین پینگ که خواستار برابری بیشتر جنسیت بود ، در اخیر یادآوری شد وانگ در کنفرانس سازمان ملل در مورد زنان و درمورد اینکه آیا چین نظری در مورد هریس دارد ، به نقل از یک جمله چینی که می گوید “زنان نیمی از آسمان را نگه می دارند” ، خبرگزاری PTI گزارش داد.

“در چین ، وجود دارد جمله ای که می گوید زنان نیمی از آسمان را در دست دارند. وی متعهد به تحقق برابری جنسیتی و پیشرفت زنان در سراسر جهان بوده است. “

چهار سال روی کار آمدن ترامپ شاهد بدتر شدن روابط چین و آمریکا بود زیرا حزب کمونیست حاکم چین به ریاست رئیس جمهور شی مبارزه می کرد برای مقابله با آنچه مقامات چین می گویند “دست نیافتنی ترین و غیر قابل پیش بینی ترین رهبر آمریکایی” از زمان برقراری روابط رئیس جمهور سابق آمریكا ریچارد نیكسون در سال 1972 با ملت كمونیست است.

ترامپ در دوران تصدی خود به شدت به همه فشار آورد جنبه های روابط ایالات متحده و چین ، از جمله جنگ تجاری بی امان وی ، به چالش کشیدن ارتش چین در دریای مورد مناقشه جنوب چین ، تهدیدهای مداوم آن علیه تایوان و نامگذاری ویروس کرونا به عنوان “ویروس چین” پس از ظهور آن از ووهان در دسامبر سال گذشته.

کارشناسان استراتژیک چین گفتند که انتظار می رود بایدن با ورود به کاخ سفید فرصتی برای دستیابی به موفقیت در از سرگیری ارتباطات سطح بالا و بازسازی اعتماد استراتژیک متقابل بین دو کشور مهم فراهم کند. es.

“دوره بایدن می تواند یک دوره بافر را برای روابط متشنج چین و ایالات متحده آغاز کند و فرصتی را برای موفقیت در از سرگیری ارتباطات سطح بالا و بازسازی اعتماد استراتژیک متقابل بین دو کشور فراهم کند.” دولت جهانی گلوبال تایمز روز دوشنبه به نقل از خبرگان چینی اظهار داشت.

جین کانرانگ ، دانشیار دانشکده مطالعات بین الملل در دانشگاه رنمین چین در پکن ، گفت که بایدن “دوره بافر” را آغاز می کند جین گفت: “برای روابط چین و آمریکا – روابط ممکن است هنوز بدتر شود ، اما نه به همین سرعت.” “جاید گفت:” بایدن در اداره امور خارجی معتدل و بالغ خواهد بود.

بایدن وی گفت كه مقامات حرفه ای بیشتری را به تیم دیپلماتیک خود منصوب خواهد كرد و بنابراین ممكن است تنش های آمریكا و چین مهلت كوتاهی داشته باشد.

این حلقه معیوب منجر به تخریب اعتماد متقابل استراتژیك ، تعلیق از ارتباطات سطح بالا و همکاری مشخص کمی ، شین کیانگ ، معاون مرکز مرکز ایالات متحده آمریکا در روز گذشته در دانشگاه فودان درگذشت.

اکنون می توان انتظار داشت که برخی از مکانیسم های ارتباطی و گفتگوهای متوقف شده از سر گرفته شود ، “اما برای بازسازی اعتماد استراتژیک متقابل زمان بر است.” / ناظران گفتند: با این حال ، تغییر در انتظار تغییر در رهبری ایالات متحده تغییری در جهت گیری کلی سیاست واشنگتن در چین ایجاد نخواهد کرد.

صرف نظر از اینکه چه کسی در کاخ سفید اقامت دارد ، ایالات متحده تا حدی حفظ خواهد کرد کارشناسان گفتند که رویکرد فعلی آن در قبال چین است.

(با ورودی های PTI)