درگیری چین ، روسیه و ایالات متحده بر سر پاسخهای همه گیر ویروس کرونا در سازمان ملل

چین ، ایالات متحده و روسیه روز پنجشنبه در سازمان ملل متحد به دلیل مسئولیت همه گیری که دنیا را متوقف کرده است ، سر باز کرد و ادعاهای تجاری را انجام داد درباره اینکه چه کسی ویروس را در یکی از معدود مبادلات بی درنگ مقامات عالیه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با فاصله از سال Covid در سال جاری بدرفتاری و سیاسی کرده است.

اظهارات در شورای امنیت سازمان ملل دو روز پس از دبیر سازمان ملل – ژنرال آنتونیو گوترش فقدان همکاری بین المللی در زمینه مقابله با ویروس کرونا را که هنوز “خارج از کنترل” است ، فریاد زد. “منعکس کننده اختلافات عمیق میان سه عضو شورای حق استفاده از وتو است که از زمان ویروس افزایش یافته است اولین بار در شهر ووهان چین پدیدار شد.

وزیر امور خارجه چین ، وانگ یی ، ابتدا صحبت بر اهمیت چند جانبه گرایی با محوریت سازمان ملل متحد و اشاره به كشورها – از جمله ایالات متحده – تصمیم به ساخت Covid-19 واکسن یک کالای عمومی جهانی است که در دسترس مردم در همه نقاط است. وانگ گفت: “با روحیه مشارکت برای کنار آمدن با مشکلات”.

و در تلاش برای تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا از جمله روسیه ، سوریه و دیگر کشورها ، وی گفت: “تحریم های یک جانبه و بازوی طولانی برای صیانت از اقتدار و قداست حقوق بین الملل ، لازم است با صلاحیت قضایی مخالفت شود. ” سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه گفت که بیماری همه گیر و “بدبختی مشترک” اختلافات بین ایالتی را برطرف نکرد ، بلکه برعکس آنها را عمیق تر کرد. “

” در تعداد زیادی از کشورها وسوسه ای وجود دارد که به دنبال خارج از کشور باشید کسانی که مسئول مشکلات داخلی خود هستند “. “و تلاشهایی از طرف کشورهای مختلف برای استفاده از شرایط موجود برای پیشبرد منافع محدود خود در حال حاضر به منظور تسویه حساب با دولتهای نامطلوب یا رقبای ژئوپلیتیک است.”

برای سفیر ایالات متحده در سازمان ملل ، کلی کرافت ، که سخنان خود را در اواخر جلسه با پاسخ صریح گفتگو آغاز کرد ، بسیار زیاد بود.

“شرم بر هر یک از شما. من از محتوای حیرت زده و منزجر شده ام بحث امروز ، “کرافت گفت. وی گفت نمایندگان دیگر “این فرصت را برای اهداف سیاسی به باد می دهند.”

“پرزیدنت ترامپ به صراحت گفته است: ما هر کاری درست را انجام خواهیم داد ، حتی اگر غیرمردم باشد ، زیرا ، بگذارید به شما بگویم چه ، این مسابقه محبوبیت نیست. “کرافت گفت.”

وی به نقل از سخنرانی ترامپ در روز سه شنبه در مراسم افتتاح مجازی جلسه رهبران مجمع عمومی که در آن وی گفت برای ترسیم آینده بهتر ، “ما باید پاسخگو باشیم کشوری که این آفت را بر سر دنیا انداخته است: چین. ” کرافت گفت: “تصمیم حزب کمونیست چین برای پنهان کردن منشأ این ویروس ، به حداقل رساندن خطر آن و سرکوب همکاری علمی (که باعث تغییر یک اپیدمی محلی به یک بیماری همه گیر جهانی شده است)” ، گفت: “این اقدامات” ثابت می کند که همه کشورهای عضو ثابت نمی کنند به همان اندازه به بهداشت عمومی ، شفافیت و تعهدات بین المللی خود متعهد هستند. “

ژانگ جون ، سفیر سازمان ملل متحد چین ، در پایان جلسه خواستار سخنرانی شد و با بیان اینکه” چین قاطعانه مخالف و رد اتهامات بی اساس توسط ایالات متحده. “

” ژانگ گفت: “سوusing استفاده از سیستم عامل سازمان ملل و شورای امنیت آن ، در حال گسترش ویروس سیاسی و اطلاعات غلط و ایجاد تقابل و تفرقه است.

ژانگ گفت: “ایالات متحده باید درک کند که شکست خود در مدیریت Covid-19 کاملاً مقصر آن است.”

رئیس سازمان ملل متحد می گوید جهان در زمینه مقابله با بیماری همه گیر Covid-19 نتوانست همکاری کند . گوترش گفت اگر جهان با همان اختلاف و نابسامانی به چالش های فاجعه بارتر پاسخ دهد ، “من از بدترین حالت می ترسم.”

وی گفت که شکست جامعه جهانی “نتیجه عدم آمادگی جهانی ، همکاری ، وحدت و یکپارچگی. “

گوترش به نزدیک به 1 میلیون نفر در سراسر جهان که ویروس کرونا کشته است اشاره کرد ، یعنی بیش از 30 میلیون نفر آلوده شده اند. وی گفت: پاسخ جهانی هرچه بیشتر تکه تکه می شود و “هرچه کشورها به جهات مختلف می روند ، ویروس به هر جهتی می رود.”