امانوئل مکرون در سرزنش اسلام ابتکاری است؛ مسلمانان حق خشم دارند: نخست وزیر سابق مالزی ، ماهاتیر محمد

ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی روز پنجشنبه با انتقاد از امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت او” نشان نمی دهد تمدن دارد ”

“او (ماکرون) در مقصر دانستن دین اسلام و مسلمانان به خاطر کشته شدن معلم توهین آمیز مدرسه بسیار ابتدایی است. این با آموزه های اسلام مطابقت ندارد. اما صرف نظر از دین که ادعا می شود ، ماهاتیر محمد گفت: “فرانسوی ها در طول تاریخ خود میلیونها نفر را به قتل رسانده اند. بسیاری از آنها مسلمان بودند.

در یک سری توییت ها ، ماهاتیر محمد گفت مسلمانان” حق “دارند عصبانی باشید و “میلیون ها فرانسوی را به خاطر قتل عام های گذشته بکشید”.

نظرات او به زودی پس از حمله یک مهاجم چاقوکار با فریاد “الله” تو اکبر “زنی را سر برید و دو نفر دیگر را در کلیسایی در شهر نیس فرانسه کشت.

ماهاتیر محمد گفت در حالی که او قتل را تأیید نمی کند ، اما آزادی بیان” شامل توهین نمی شود دیگران “.

” مسلمانان حق دارند عصبانی شوند و میلیونها فرانسوی را به خاطر قتل عامهای گذشته بکشند. اما به طور کلی مسلمانان قانون “چشم در برابر چشم” را اعمال نکرده اند. مسلمانان چنین نمی کنند. فرانسوی ها نباید. نخست وزیر سابق مالزی گفت: “در عوض ، فرانسوی ها باید به مردم خود یاد دهند كه به احساسات دیگران احترام بگذارند.”

چند ساعت پس از حمله نیس ، پلیس مردی را كه رهگذران را تهدید كرده بود با یک اسلحه دستی در مونتفاوت کشت ، رویترز گزارش داد که در نزدیکی شهر آوینیون در جنوب فرانسه قرار دارد. او همچنین فریاد می زد “الله اکبر” (خداوند بزرگترین است) ، “ایستگاه رادیویی اروپا”.

کریستین استروسی ، شهردار نیس ، گفت که حمله به شهر وی در کلیسای نوتردام یا در نزدیکی آن اتفاق افتاده بود و شبیه سربریدن اوایل این ماه در نزدیکی پاریس معلم ساموئل پاتی بود که از کارتون های حضرت محمد (ص) در کلاس مدنی استفاده کرده بود.

حملات روز پنجشنبه ، تولد حضرت محمد (ص) در حالی اتفاق افتاد که عصبانیت مسلمانان از دفاع فرانسه از حق انتشار کاریکاتورها افزایش یافت و معترضین فرانسه را در تجمعات خیابانی در چندین کشور با اکثریت مسلمان محکوم کردند.

در همین حال ، ماهاتیر محمد در مورد توییت های خود درباره حمله نیس اظهار داشت: “قتل عملی نیست که من به عنوان یک مسلمان آن را تأیید کنم. اما در حالی که من به آزادی بیان اعتقاد دارم ، اما فکر نمی کنم توهین به دیگران باشد. شما نمی توانید به سراغ مردی بروید و او را نفرین کنید فقط به این دلیل که به آزادی بیان اعتقاد دارید. “

با الگوسازی از مالزی ، وی گفت که مردم از نژادها و مذاهب مختلفی وجود دارند اما این کشور توانسته است برای جلوگیری از درگیری های جدی بین نژادها “زیرا ما آگاه هستیم که باید به حساسیت های دیگران حساس باشیم.” “اگر ما اینگونه نباشیم ، این کشور هرگز صلح و ثبات نخواهد داشت.

در مورد فرهنگ غرب صحبت كرد ، او گفت ، “به طور كلي ، غرب ديگر به آيين خود پايبند نيستند. آنها فقط به اسم مسیحی هستند. این حق آنهاست. اما ، آنها نباید نسبت به ارزشهای دیگران ، نسبت به دین دیگران بی احترامی کنند. این برای نشان دادن این احترام معیار سطح تمدن آنهاست. “

” از آنجا که شما همه مسلمانان و دین مسلمانان را مقصر آنچه توسط یک فرد عصبانی انجام شده است مقصر دانسته اید ، مسلمانان حق دارند مجازات فرانسوی ها. وی نوشت: “تحریم نمی تواند اشتباهات مرتكب شده توسط فرانسویها را جبران كند.

همچنین بخوانید | حمله تروریستی فرانسه: چند ساعت پس از سربریدن در نیس ، پلیس فرد مسلح را در آوینیون سرنگون کرد