انحصاری: ورق مشخص شده برای مدت زمان طولانی ، عرضه نامرتب معاملات TikTok را در ایالات متحده بهم ریخت

در حالیکه ByteDance چین قصد داشت با شرکت Oracle Corp و Walmart معامله ای را برای عقد قرارداد با شرکت Oracle Corp حفظ کند TikTok عملیاتی در ایالات متحده ، دستیابی به موفقیت آشکار در چهارشنبه گذشته در یک تماس تلفنی با وزیر خزانه داری ایالات متحده استیو منوچین رخ داد. توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (CFIUS) ، یک هیئت دولت که او ریاست آن را بر عهده دارد و معاملات مربوط به خطرات احتمالی امنیت ملی را موشکافی می کند. مقامات آمریکایی نگرانند که داده های شخصی حدود 100 میلیون کاربر آمریکایی TikTok بتواند به دولت حزب کمونیست چین منتقل شود.

آنچه به نظر می رسید کودتایی بود که توسط منوچین ، سرمایه گذاری سابق Goldman Sachs Group Inc به دست آورد بانکدار ، نگه ندارد. متعاقبا ByteDance معامله ای را اعلام می کند که براساس آن TikTok زیرمجموعه خود باقی خواهد ماند ، در تضاد با Oracle و Walmart ، که می گوید صاحبان اکثریت آمریکایی خواهند بود. برای اینکه شرکت مستقر در پکن از مالکیت این برنامه در ایالات متحده چشم پوشی کند.

چهار منبع آشنا به مذاکرات دیوانه وار ، که خواستند نامشان فاش نشود ، توضیح دادند که چگونه توافق اولیه TikTok توسط ترامپ در تاریخ روز شنبه همچنان مورد اختلاف است.

با خواستگاران ByteDance و TikTok برای دستیابی به توافقی که هم ایالات متحده و هم چین می توانند آن را تصویب کنند ، عناصر اصلی آنچه که بزرگترین معامله صنعت رسانه های اجتماعی خواهد بود ، ارزش بالقوه بیش از 50 میلیارد دلار در یک قرارداد جامع که معمولاً در ادغام های پرمخاطره دیده می شود ، شرح داده نشده است.

در عوض ، از شرکت ها خواسته شد که با سرعت سرسام آور با یک نسخه 20 صفحه ای CFIUS موافقت کنند به پیشنهادی که ByteDance فقط چهار روز قبل ارائه داده بود ، با علامت گذاری به فونت قرمز بیدار شوید. اگر ByteDance تا روز یکشنبه معامله ای انجام ندهد ، وزارت بازرگانی بارگیری و به روزرسانی برنامه TikTok را مسدود می کند.

Oracle و خزانه داری از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. ByteDance و Walmart بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

پس از اطمینان روز جمعه ترامپ از اوراکل و والمارت مبنی بر ایجاد 25000 شغل جدید در TikTok و ایجاد یک ابتکار آموزشی برای کودکان ، وی تصمیم گرفت اعلام کند این معامله خودش بدون قرارداد تنظیم شده یا طرحی برای چگونگی ارائه آن برای حمل و نقل چین انجام شد.

وی اعلام این خبر را تا روز شنبه به تأخیر انداخت ، پس از تصویب دادگاه دادگاه عالی روت بادر گینسبورگ.

با ارائه جزئیات جزئی از سوی ترامپ ، والمارت و اوراکل در تلاشند بیانیه ای را بیان کنند که در آن شرایط اصلی معامله را فهمیده اند. وقتی ByteDance روز دوشنبه بیانیه ای در مورد این معامله صادر کرد ، با بیانیه اوراکل و والمارت مغایرت داشت.

همه طرفین توافق دارند که اوراکل 12.5 درصد از سهام TikTok Global ، یک شرکت تازه تأسیس آمریکایی را به خود اختصاص دهد. این شرکت تجارت جهانی TikTok را در خود جای داده و داده های کاربران ایالات متحده را در فضای ابری خود ذخیره خواهد کرد ، در حالی که Walmart Inc 7.5 درصد سهام را به خود اختصاص داده است. اما سرنوشت 80 درصد سهام باقی مانده در TikTok Global مورد مناقشه است.

ByteDance گفت که 80 درصد سهام TikTok Global را در اختیار خود خواهد داشت ، تا زمانی که در 12 سال آینده عرضه اولیه خود را آغاز کند. ماهها ، و سپس به تدریج سهام خود را کاهش می دهد.

اوراکل روز دوشنبه گفت که ByteDance سهمی در TikTok Global نخواهد داشت و این سرمایه گذاران ByteDance هستند که 80 درصد باقیمانده را به آنها تعلق می گیرد. سهام همچنین برخی از مقامات دولت ترامپ و حتی یک سرمایه گذار ارشد ByteDance به طور خصوصی این معامله را توصیف کرده اند.

این اختلاف می تواند برای لغو قرارداد کافی باشد. اگر این شرکت مستقر در پکن بتواند اکثریت سهام خود را حفظ کند ، این یک تغییر عمده برای کاخ سفید است. اگر ByteDance سهمی در TikTok Global نداشته باشد ، این ضربه ای به چین خواهد بود ، جایی كه مقامات مخالف سلب یكی از دارایی های باارزش ByteDance هستند.

“پیام های واگرا از طرف ByteDance و Oracle نشان دهنده دشواری تلاش برای پیچاندن سوزن دلپذیری واشنگتن و پکن ، اگر این سوزنی است که حتی وجود دارد. “جان کابالو ، وکیل قانونی که در این بحث ها شرکت نکرد ، گفت.

یکشنبه مهلت تعیین شده

هنوز مشخص نیست که آیا توصیفات متناقض این معامله ، که هنوز هم نیاز به بررسی بیشتر CFIUS دارد ، نتیجه ابهام در شرایط یا فشار ByteDance برای کاهش چینی است نگرانی در مورد تسلیم فشارهای ایالات متحده.

یکی از روش های Oracle و ByteDance سعی کرده بودند اختلافات در مورد مالکیت TikTok Global را به حداقل برسانند تأکید بر این است که شرکت جدید اکثراً متعلق به آمریکا خواهد بود. حدود 41 درصد سرمایه گذاران فعلی ByteDance از ایالات متحده هستند. با محاسبه مالکیت غیرمستقیم ایالات متحده در کنار مالکیت مستقیم اوراکل و والمارت ، ByteDance می تواند ادعا کند که TikTok Global اکثریت آمریکایی خواهد بود ، حتی اگر این شرکت چینی 80 درصد سهام داشته باشد.

ساعت برای شرکت ها در حال افزایش است. به توافق برسند وزارت بازرگانی مهلت خود را برای نهایی کردن معامله قبل از اینکه TikTok از فروشگاه برنامه در ایالات متحده منع شود ، تا روز یکشنبه تمدید کرد. دو منبع گفتند که معامله تا آن زمان بعید است و ممکن است شرکت ها تمدید جدیدی را درخواست کنند.

مالکیت TikTok Global تنها مسئله ای نیست که باید مورد بررسی قرار گیرد. در حالی که CFIUS طرحی گسترده در مورد نحوه ذخیره اطلاعات کاربر Oracle و بازبینی کد منبع TikTok را تأیید کرده است ، جزئیاتی مانند پروتکل های دقیق برای رفع مشکلات امنیتی هنوز چکش خورده است.