بررسی واقعیت: بطری های مشروبات الکلی برای قربانیان سیل در تایلند به نظرسنجی های Bihar

مرتبط است

با دور زدن انتخابات در Bihar ، رسانه های اجتماعی شاهد فعالیت های سیاسی و مبارزاتی شدید هستند. در این میان ، تصویری از چند بسته بطری مشروبات الکلی در فیس بوک و توئیتر در حال چرخش است که ادعا می کند این اتحاد BJP-JD (U) در حال آماده سازی برای جلب رای دهندگان است. بیهار از سال 2016 ممنوعیت مصرف الکل را اعمال کرده است.

زیرنویس به زبان هندی همراه با تصویر به این معنی است: “در بیهار ، این یکی دیگر از آماده سازی های نظرسنجی توسط BJP و JD (U) است. به یاد داشته باشید مردم ، این هم سم و هم ویرانی ، و بنابراین باید از آن دوری کنید. “

اتاق امروز اخبار جعلی اخبار ضد اخبار (AFWA) نشان داده است که ادعا همراه با تصویر گمراه کننده است. تصویر ویروسی حداقل یک ساله و مربوط به تایلند است.

ادعاهای مشابهی که در اینجا و اینجا مشاهده می شود در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است. نسخه های بایگانی شده را می توان در اینجا ، اینجا و اینجا مشاهده کرد.

کاوشگر AFWA

با استفاده از جستجوی عکس معکوس ، همین تصویر توسط چندین وب سایت تایلندی در سال 2019 انجام شده است.

طبق این وب سایت ها ، کیت های مشروبات الکلی توسط شخصی به نام جانی برای افرادی که تحت تأثیر سیل در استان اوبون راتچاتانی تایلند در سال 2019 بودند حمایت مالی شد. < p> “هیچ کس ذهن یک فرد الکلی را درک نمی کند. در هنگام سیل ، آنها مجبورند بدون الکل گیر بیفتند. جانی ذهن آنها را درک کرد و یک کیت زنده ماندن برای همه الکلی ها فراهم کرد.” / مقاله >

در این مقاله همچنین تصاویری از جانی که بطری های مشروبات الکلی و سایر مواد تسکین دهنده را به مردم تحویل می دهد ، همراه است.

ما همچنین یک پست فیس بوک توسط جانی پیدا کردیم که توسط بسیاری از این مقالات ارسال شده است. با استفاده از این نشانه ، ما بیشتر جستجو کردیم و تصویر ویروسی ارسال شده توسط جانی در پروفایل فیس بوک خود را در 22 سپتامبر 2019 پیدا کردیم.

کاربر همچنین تصویری از او در حال تحویل کیت مشابه به یک شخص ارسال کرد در جاده ای که دچار آبگرفتگی شده است.

ما همچنین مقاله ای از 17 سپتامبر 2019 پیدا کردیم ، جایی که جانی از داوطلبان درخواست کمک به او را در انتقال مواد امدادی از مزرعه خود به قربانیان سیل کمک می کند.

تصاویر جانی در حال پخش مشروبات الکلی و سایر مواد تسکین دهنده سیل نیز در یک ویدیوی YouTube بارگذاری شده در 25 سپتامبر 2019 به اشتراک گذاشته شد. مشروبات الکلی که در تصاویر دیده می شود Hong Thong ، یک نوشیدنی تایلندی است که در مشروب فروشی Bangyikhan در نزدیکی بانکوک تهیه شده است.

تایلند شمالی در سپتامبر 2019 شاهد سیل شدید بود و بیشترین آسیب دیدگی استان اوبون راتچاتانی بود. گزارش “الجزیره” که در 16 سپتامبر 2019 منتشر شد ، گفت: بیش از 20،000 نفر به دلیل سیل تخلیه و بیش از 33 نفر جان خود را از دست دادند.

تصویر ویروسی توسط بسیاری از دسته های رسانه های اجتماعی و وب سایت ها در هند حمل شده است در آوریل امسال یک وب سایت روسی نیز همین تصویر را حدود 5 ماه به عقب برگردانده بود.

بنابراین ، واضح است که تصویر ویروسی کیسه های مشروبات الکلی قدیمی است و مربوط به انتخابات بیهار نیست. اما این درست است که پیش از نظرسنجی ها ، مقامات یک میلیارد لیتر مشروبات الکلی ، اسلحه و مواد مخدر در بهار کشف و ضبط کرده اند.

INDIA TODAY FACT CHECK

>

ادعا تصویر بطری های مشروبات الکلی را نشان می دهد که توسط BJP و JD (U) در بیهار بین رای دهندگان توزیع می شود. نتیجه گیری این تصویر بیش از یک سال است و مربوط به تایلند است. بطری های مشروب توسط مردی به قربانیان سیل توزیع شد.
JHOOTH BOLE KAUVA KAATE

تعداد کلاغ ها شدت دروغ را تعیین می کند.

  • 1 کلاغ: نیمی از واقعیت
  • 2 کلاغ: بیشتر دروغ است
  • 3 کلاغها: کاملاً نادرست