بررسی واقعی: این معلمی نیست که به دلیل کارتون پیامبر

در پاریس گردن زده شد

تصویری از برخی جوانان که پلاکاردهایی با عنوان “پناهندگان استقبال می کنند” را در دست دارند در شبکه های اجتماعی پخش می شود با این ادعا که یکی از آنها معلم فرانسوی ساموئل پتی است ، جسد بریده شده وی هفته گذشته در خیابانهای پاریس پیدا شد.

گفته می شود پتی پس از نشان دادن کارتون های حضرت محمد در یکی از کلاسهای خود ، توسط شخصی فریاد می کشد که “الله اکبر” فریاد می کشد. < p> سرگرد BJP ، سورندرا پونیا ، توئیتر این تصویر را به همراه زیرنویس به زبان هندی که ترجمه می کند ، “مرد در وسط معلمی است که چند روز قبل در پاریس سر بریده شد. چند سال پیش ، او در فرانسه از استقبال از پناهندگان دیده شد. او نمی دانست که روزی او را سر می برند. این پیامی برای آن دسته از لیبرالها در هند است که می خواهند پناهندگان روهینگیا را در اینجا اسکان دهند. “

امروز اتاق جنگ اخبار ضد اخبار جعلی (AFWA) دریافت که مرد موجود در تصویر ویروسی پتی نیست. این معلم فرانسوی در شانزدهم اکتبر در پاریس کشته شد ، اما این عکس در کنت ، انگلستان گرفته شده است. این یک روز پس از مرگ پتی توسط سازمانی به نام “فرصت خوب” ارسال شده است.

چندین کاربر فیس بوک نیز تصویر را با همان ادعا منتشر کرده اند. نسخه های بایگانی شده را می توان در اینجا ، اینجا و اینجا مشاهده کرد.

ردیابی تصویر ویروسی

با استفاده از جستجوی عکس معکوس ، متوجه شدیم که تصویر ویروسی توسط کاربر توییتر “Good Chance” ارسال شده است در 17 اکتبر. در این توئیت آمده است: “امروز تیم Good Chance در Folkestone به # پناهندگان خوش آمدید. مردم کنت در پادگان Napier به زور اجباری هستند تا به مردم بفهمانند که خوش آمدید. “

امروز فرصت خوب تیم در Folkestone به # پناهندگان خوش آمدید. مردم کنت در پادگان Napier به زور اجباری هستند تا به مردم بفهمانند که WELCOME_KRAN_ pic.twitter.com/Q9EbiR2YNQ

– Good Chance (GoodChanceCal) 17 اکتبر 2020

استفاده از کلمات کلیدی از با این توئیت متوجه شدیم که این رویداد توسط وب سایت های خبری متعددی در انگلیس در همان روز پوشش داده شده است.

بر اساس این گزارش ها ، صدها نفر در 17 اکتبر در خیابان های فولکستون برای استقبال از پناهندگان جمع شدند. پناهجویان پس از ورودشان به پادگان ناپیر اسکان داده شدند.

همانطور که در وب سایت “Good Chance” که در ابتدا تصویر را ارسال کرده بود ، این یک سازمان هنری و تئاتر در لندن است. آنها از طریق اجراهای خود در فعالیتهای مختلف رفاهی برای پناهندگان شرکت می کنند.

ما همچنین در صفحه پلاکاردها در تصویر ویروسی “Good Chance” را پیدا کردیم.

چرا ادعای ویروسی گمراه کننده است

ادعای ویروسی توسط سرگرد سورندرا پونیا و دیگران از چند نظر نادرست است. طبق ادعا ، این عکس چند سال پیش گرفته شده است. اما به راحتی می توان از طریق ماسكهایی كه معترضین به آن اعتراض كرده بودند فهمید كه این رویداد در طی همه گیرى برگزار شده است.

پتی توسط چچن عبدولاخ آنزوروف 18 ساله در پاریس در 16 اکتبر سر بریده شد. روز بعد استقبال از پناهندگان در کنت برگزار شد.

ادعای ویروسی می گوید این معلم از پناهندگان در فرانسه استقبال می کند. اما پلاکاردهای انگلیسی و “پلیس کنت” که در پس زمینه دیده می شود نشان می دهد که فرانسه نبوده است.

با مقایسه عکس پتی ، همانطور که در” BBC News “منتشر شده است ، با مرد موجود در تصویر ویروسی ، متوجه شدیم که به سختی وجود دارد شباهت ظاهری آنها.

تصویر ساموئل پتی

مرد در تصویر ویروسی

نتوانستیم جزئیات یا هویت مرد موجود در تصویر ویروسی را بدست آوریم. ما با “فرصت خوب” تماس گرفته ایم و پس از دریافت پاسخ ، داستان را به روز خواهیم کرد.

از جدول زمانی حادثه در فرانسه و تجمع در انگلیس و مقایسه عکس های معلم فرانسوی با مرد در تصویر ویروسی ، مطمئناً می توان گفت ادعای ویروسی اشتباه است. مردی که در تصویر ویروسی دیده می شود معلم فرانسوی نیست که در پاریس به قتل رسیده است.

< div class = "factcheck-headline">

INDIA TODAY FACT CHECK

factcheck-review “> ادعا مرد در تصویر معلم فرانسوی ساموئل پاتی است که هفته گذشته در پاریس گردن زده شد. چند سال پیش ، او در فرانسه از پناهندگان استقبال می کرد. نتیجه گیری مرد در تصویر پتی نیست. این معلم فرانسوی در شانزدهم اکتبر در پاریس کشته شد ، اما این عکس در کنت انگلیس گرفته شده است. یک روز پس از مرگ پتی توسط سازمانی به نام “خوش شانس” ارسال شد.

JHOOTH BOLE KAUVA KAATE

تعداد کلاغ ها شدت دروغ را تعیین می کند.

  • 1 کلاغ: نیمی از واقعیت
  • 2 کلاغ: بیشتر دروغ
  • 3 کلاغ: کاملاً نادرست