بررسی واقعی: آیا پرچم های هند در یک تجمع سیاسی در پاکستان به اهتزاز درآمد؟

در میان آشفتگی های سیاسی در پاکستان ، تصویری از پرچم هند در دریایی از جمعیت در شبکه های اجتماعی با ادعای به اهتزاز رسیدن سه رنگ در یک تجمع سیاسی که توسط مخالفان عمران خان در کراچی برگزار شد ، در حال مجازی شدن است. < / p>

زیرنویس به زبان هندی که روی تصویر قرار گرفته است به این معنی است: “70 سال ما را با پرچم های پاکستان به سمت ما تحریک می کردند. اکنون در یک تجمع در کراچی پرچم هند را به اهتزاز درآوردند. جائی هند” .

/ div>

اتاق امروز Anti Fake News War War (AFWA) ادعا را نادرست دانسته است. این یک تصویر شکل گرفته از تظاهرات جمعی است که در 18 اکتبر توسط احزاب مخالف در پاکستان در کراچی برگزار شد.

برخی از دستگیره های تایید شده توییتر نیز این تصویر را به اشتراک گذاشته اند. نسخه های بایگانی شده را می توانید در اینجا ، اینجا و اینجا مشاهده کنید. که سه رنگ روی یک تیر سفید بلند شده و توسط کسی نگهداری نمی شود. با استفاده از جستجوی عکس معکوس ، تصاویر مشابهی از اعتراض را که توسط چندین خانه رسانه ای و دستگیره های رسانه های اجتماعی در پاکستان انجام شده است ، پیدا کردیم. با این حال ، هیچ یک از این تصاویر پرچم هند را در تصویر ویروسی نشان نداد. مریم در نمایشگاه قدرت PDM در کراچی به نخست وزیر عمران گفت تا ارتش خود را پنهان کند.

بر اساس این گزارش ، این تصویر مربوط به یک گردهمایی بزرگ در کراچی است که توسط جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) برگزار شده است ، اتحادیه متشکل از 11 حزب مخالف. این گزارش می گوید ، این گردهمایی در 18 اکتبر برگزار شد که هزاران نفر در آن شرکت کردند.

ما مقایسه نزدیک تصویر ویروسی را با تصویر حمل شده توسط” Dawn “انجام دادیم و سه رنگ را در تصویر اصلی گم کردیم. < / p>

p> تصاویر مشابه نیز توسط خانه های رسانه ای هند مانند “Quint” و “News News” حمل شده و در صفحه تأیید شده فیس بوک لیگ مسلمانان پاکستان (نواز) بارگذاری شده است.

هووه r ، ما در هیچ یک از این تصاویر سه رنگی پیدا نکردیم. همچنین ، هیچ گزارشی از رسانه ها اعلام نکرد که در طی اعتراض 18 اکتبر پرچم هند در کراچی برافراشته شده است.

بسیاری از خانه های رسانه ای هند ، از جمله “هند امروز” فیلم های این تجمع را منتشر کرده اند.

AFWA همچنین با روزنامه نگار کراچی ، توسیف رازا مالک ، که در حال تهیه گزارش از تجمع اعتراضی در باغ جناح بود ، تماس گرفت. مالک به ما تأیید کرد که هیچ پرچم هند در این گردهمایی برافراشته نشده است.

“در 18 اکتبر ، من در محل گزارش گزارش تجمع بودم. در آنجا چیزی نزدیک به پرچم هند نبود. همچنین شخصی به اهتزاز درآوردن یک پرچم هند در تظاهرات ضد دولتی قطعاً خبرساز بود. پرچم های دیگر سه رنگ که می توانید در تصویر مشاهده کنید از حزب پشتونخوا ملی عوامی است. “مالک گفت.

< img class = "lazyload" data-src = "https://akm-img-a-in.tosshub.com/indiatoday/images/bodyeditor/202010/Pic_4-x183.png؟dGJ.oi1Kf_0QnjzH48g5fnYM9pSv_a7z" https: // //akm-img-a-in.tosshub.com/indiatoday/../sites/all/themes/itg/images/itg_image370x208.jpg "alt>

پرچم حزب پشتون خوان ملی عوامی ( اعتبار تصویر: Wikimedia Commons)

از این رو ، واضح است که تصویر ویروسی شکسته شده و هیچ پرچم هند هنگام تظاهرات ضد دولتی در پاکستان برافراشته نشده است.

INDIA TODAY FACT CHECK

< div class = "factcheck-image"> تصویری از گردهمایی جنبش دموکراتیک پاکستان در کراچی
ادعا پرچم هند در جریان اعتراضات مخالفان در کراچی ، پاکستان ، به اهتزاز درآمد. نتیجه گیری تصویر تغییر شکل داده است. تظاهرات گسترده ای علیه دولت عمران خان در تاریخ 18 اکتبر در کراچی برگزار شد ، اما هیچ پرچم هند به اهتزاز در نیامد.
JHOOTH BOLE KAUVA KAATE

تعداد کلاغ ها شدت دروغ را تعیین می کند.

  • 1 کلاغ: نیمی از واقعیت
  • 2 کلاغ : بیشتر دروغ است
  • 3 کلاغ: کاملاً نادرست