جنگ بین ارمنستان ، آذربایجان آغاز می شود. 16 کشته

روز یکشنبه جنگ بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه جدایی طلبانه قره باغ کوهستانی آغاز شد و یک مقام ارشد ارشد گفت 16 نفر کشته و بیش از 100 زخمی در حالی که رئیس جمهور آذربایجان گفت ارتش وی متحمل خسارات شده است.

ارمنستان همچنین ادعا کرد که دو هلی کوپتر آذربایجانی سرنگون شده و سه تانک آذربایجانی مورد اصابت توپخانه قرار گرفته است ، اما وزارت دفاع آذربایجان این ادعا را رد کرد.

نبردهای سنگین صبح در منطقه ای که در آذربایجان قرار دارد آغاز شد اما از پایان سال 1994 و در پایان جنگ جدایی طلبانه تحت کنترل نیروهای قومی ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است. بلافاصله مشخص نشد که چه چیزی باعث درگیری شد ، شدیدترین جنگ از ماه در جولای منجر به کشته شدن 16 نفر از هر دو طرف شد.

مقامات قره باغ اعلام کردند که گلوله باران به پایتخت منطقه استپاناکرت و شهرهای مارتاکرت و مارتونی ضربه زد. . سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان ، آرتسرون هوانیسیان همچنین گفت که گلوله باران آذربایجان در داخل خاک ارمنستان در حوالی شهر واردنیس واقع شد.

آرتور سرکیسیان ، معاون رئیس ارتش قره باغ ، گفت که 16 نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند . بلافاصله مشخص نبود که این رقم شامل سربازان و غیرنظامیان است. پیش از این ، مدافع حقوق بشر ارمنستان گفته بود که یک زن و کودک در این گلوله کشته شده اند.

درگیری ها بین ارمنستان و آذربایجان درگرفت منطقه بی ثبات قره باغ ، نگرانی در مورد بی ثباتی در قفقاز جنوبی ، یک راهرو برای خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی ، دوباره به وجود می آورد. بیشتر بخوانید https://t.co/9BMjiOny9s pic.twitter.com/SRPqs1ghW8

— رویترز هند (ReutersIndia) 27 سپتامبر 2020

سخنگوی دیگر وزارت دفاع ارمنستان ، شوشان استپانیان ، گفت “طرف ارمنی “دو هلی کوپتر را سرنگون و سه تانک را مورد اصابت قرار داد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دستور داد در برخی از مناطق کشور قانون نظامی وضع شود و خواستار منع رفت و آمد در شهرهای بزرگ شد.

علی اف با خطاب تلویزیونی به ملت گفت: “در نتیجه بمباران ارمنستان در میان نیروهای آذربایجان و مردم غیرنظامی تلفات وجود دارد” ، اما جزئیات بیشتری ارائه نداد. وی همچنین ادعا کرد که “بسیاری از واحدهای تجهیزات نظامی دشمن منهدم شده است.”

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه “در حال انجام تماس های فشرده برای ترغیب آتش بس به طرفین و آغاز مذاکرات برای ایجاد ثبات در وضعیت است. ، “سخنگوی وزارت امور خارجه ماریا زاخاروا گفت.

ادی راما ، نخست وزیر آلبانی ، رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا ، از طرفین خواست تا جنگ را متوقف کنند. مذاکرات طولانی مدت ناموفق برای حل وضعیت سرزمین تحت نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام شده است.

نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان روز یکشنبه گفت که این کشور می تواند بررسی کند که آیا قره باغ قره باغ را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد یا خیر. چنین اقدامی احتمالاً مانع مذاکرات بعدی خواهد شد.

اخبار در ترکیه ، متحد نزدیک آذربایجان به سختی دریافت شد.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه ، عمر چلیک در توئیتی نوشت: “ما به شدت ارمنستان را محکوم می کنیم حمله به آذربایجان. ارمنستان بار دیگر دست به تحریک زد و قانون را نادیده گرفت. ” وی قول داد که ترکیه در کنار آذربایجان خواهد ایستاد و گفت ، “ارمنستان با آتش بازی می کند و صلح منطقه ای را به خطر می اندازد.”

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز ارمنستان را محکوم کرد.

“ارمنستان نقض آتش بس با حمله به شهرک های غیرنظامی … جامعه بین المللی باید فوراً بگوید که جلوی این تحریک خطرناک را بگیرید ، “کالین در توئیتر خود نوشت.

بیشتر کوهستانی قره باغ – منطقه ای در حدود 4،400 کیلومتر مربع (1700 مایل مربع) یا به اندازه ایالت دلاور ایالات متحده – 50 کیلومتر (30 مایل) از مرز ارمنستان فاصله دارد. سربازان محلی مورد حمایت ارمنستان نیز برخی از مناطق آذربایجان را در خارج از منطقه اشغال می کنند.

در واتیکان ، پاپ فرانسیس روز یکشنبه گفت که برای صلح بین دو کشور دعا می کند ، و از آنها خواست “کارهای خیرخواهانه و عینی انجام دهند” برادری “برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز از طریق گفتگو.

همچنین بخوانید: نخست وزیر ارمنستان روسای ارتش ، پلیس و امنیت را به دلیل ایجاد” الگوی بد “بر حاشیه های Covid-19 اخراج

همچنین بخوانید: روسیه و ترکیه در آخرین فرصت برای جلوگیری از فاجعه Idlib سوریه