جنگ بین ارمنستان ، آذربایجان آغاز می شود. 18 کشته

درگیری ها بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان بار دیگر بر سر منطقه جدایی طلبانه قره باغ کوهستانی آغاز شده و وزارت دفاع سرزمین گفته است که 16 سرباز و دو غیرنظامی بوده اند در همین حال ، رئیس جمهور آذربایجان گفت که ارتش وی متحمل خسارات شده است ، اما جزئیاتی ارائه نکرد.

ارمنستان همچنین ادعا کرد که چهار هلیکوپتر آذربایجانی سرنگون شده و 33 تانک و ماشین جنگی آذربایجانی مورد اصابت توپخانه قرار گرفت. وزارت دفاع آذربایجان ادعای قبلی مبنی بر سرنگونی دو هلی کوپتر را رد کرد.

نبردهای سنگین صبح در منطقه ای که در آذربایجان قرار دارد آغاز شد اما از آن زمان تحت کنترل نیروهای قومی ارمنی مورد حمایت ارمنستان است. 1994 در پایان جنگ جدایی طلبانه.

درگیری هایی بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه ناپایدار قره باغ کوهستانی آغاز شد و نگرانی در مورد بی ثباتی در قفقاز جنوبی ، یک راهرو برای خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است. بیشتر بخوانید https://t.co/9BMjiOny9s pic.twitter.com/SRPqs1ghW8

— رویترز هند (ReutersIndia) 27 سپتامبر 2020

بلافاصله مشخص نیست که چه عواملی باعث جنگ شدیدترین از زمان درگیری ها شده است در ماه ژوئیه 16 نفر از هر دو طرف کشته شدند.

مقامات قره باغ اعلام کردند که گلوله باران به پایتخت منطقه استپاناکرت و شهرهای مارتاکرت و مارتونی اصابت کرده است. سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان ، آرتسرون هوانسیان نیز گفت که گلوله باران آذربایجان در داخل خاک ارمنستان در نزدیکی شهر واردنیس واقع شد.

وزارت دفاع سرزمین اواخر روز یکشنبه گفت که 18 نفر کشته شدند ، از جمله یک زن و نوه و بیش از 100 نفر زخمی شده است.

ایلهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دستور داد در برخی از مناطق کشور قانون نظامی وضع شود و خواستار منع رفت و آمد در شهرهای بزرگ شد.

در سخنرانی تلویزیونی به ملت ، علی اف گفت که “در نتیجه بمباران ارمنستان در میان نیروهای آذربایجانی و مردم غیرنظامی تلفاتی وجود دارد” ، اما جزئیات بیشتری ارائه نداد. وی همچنین ادعا کرد که “بسیاری از واحدهای تجهیزات نظامی دشمن منهدم شده است.”

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه “در حال انجام تماس های فشرده برای ترغیب آتش بس به طرفین و آغاز مذاکرات برای ایجاد ثبات در وضعیت است. “سخنگوی وزارت امور خارجه ماریا زاخارووا گفت.

ادی راما ، نخست وزیر آلبانی ، رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا ، از طرفین خواست تا جنگ را متوقف کنند. مذاکرات طولانی مدت ناموفق برای حل وضعیت سرزمین تحت نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام شده است.

نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان روز یکشنبه گفت این کشور می تواند بررسی کند که آیا قره باغ قره باغ را به عنوان مستقل به رسمیت می شناسد یا خیر. چنین اقدامی احتمالاً مانع مذاکرات بعدی خواهد شد.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ، که هم مرز با آذربایجان و هم ارمنستان است ، گفت “ما خواستار پایان فوری خصومت ها هستیم و برای حل اختلافات خواستار گفتگو هستیم. همسایگان ما اولویت ما است و ما آماده ارائه دفاتر خوب برای امکان گفتگو هستیم. ” ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ارمنستان را محکوم کرد.

کالین در توئیت خود نوشت: “ارمنستان با حمله به شهرک های غیرنظامی آتش بس را نقض کرده است … جامعه جهانی باید فوراً بگوید که جلوی این تحریک خطرناک را بگیرید.” ترکیه یکی از متحدان نزدیک آذربایجان و درگیری طولانی با ارمنستان است که از اوایل دهه 1990 مرزهای کشورها را بسته است.

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش “از طرفین می خواهد فوراً جنگ را متوقف کنند سخنگوی وی استفان دوجاریک گفت ، تنش ها را کاهش داده و به مذاکرات معنی دار برگردید.

معاون وزیر خارجه ایالات متحده استیون بیگون وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان را به اصرار برای توقف جنگ دعوت کرد سخنگوی وزارت امور خارجه مورگان اورتاگوس.

عمدتا کوهستانی قره باغ – منطقه ای در حدود 4،400 کیلومتر مربع یا تقریباً به اندازه ایالت دلاور آمریکا – در 50 کیلومتری مرز ارمنستان قرار دارد. سربازان محلی مورد حمایت ارمنستان نیز برخی از مناطق آذربایجان را در خارج از منطقه اشغال می کنند.

همچنین بخوانید: نخست وزیر ارمنستان روسای ارتش ، پلیس و امنیت را به دلیل ایجاد “الگوی بد” بر حاشیه های Covid-19 اخراج می کند

همچنین بخوانید: روسیه و ترکیه در آخرین فرصت برای جلوگیری از فاجعه Idlib سوریه