انقلاب سبز؟ چین با هدف “خنثی سازی کربن” تا سال 2060 ، می گوید Xi

رئیس جمهور چین شی جین پینگ گفت که کشورش قصد دارد تا سال 2060 دیگر به مشکل گرم شدن کره زمین متوقف شود.
اعلامیه شی در طی سخنرانی روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گام مهمی برای بزرگترین عامل انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است.

خواستار “انقلاب سبز” ، شی گفت که بیماری همه گیر ویروس کرونا نیاز به حفظ محیط زیست را نشان داده است. وی گفت: “بشر دیگر توانایی پرداختن به هشدارهای مكرر طبیعت را ندارد.”

با استناد به توافق نامه پاریس كه وی و باراك اوباما ، رئیس جمهور پیشین آمریكا در سال 2015 به جعل کمک کردند ، شی گفت کشورش اهداف “کاهش تولید گازهای گلخانه ای خود را با” سیاست ها و اقدامات جدی “افزایش دهید. وی گفت.

اصطلاح “خنثی سازی کربن” به معنای آزاد نکردن CO2 اضافی در جو است ، اگرچه از نظر فنی این امکان را به کشورها می دهد تا در صورت اطمینان از دوباره گرفتن مقدار مساوی به نوعی ، انتشار را ادامه دهند.

این اعلان توسط مبارزان اقلیم تشویق شد. جنیفر مورگان ، مدیر اجرایی Greenpeace آن را “سیگنال مهمی” خواند که نشان می دهد تغییرات آب و هوایی “در راس برنامه چین” است. رئیس پاتریشیا اسپینوسا گفت.

این هدف یک چالش برای چین خواهد بود ، که به شدت به برق خود بر روی ذغال سنگ ، یکی از سوخت های فسیلی با بیشترین کربن متکی است.

چین انتشار بر اساس پروژه جهانی کربن که میزان انتشار گازهای گلخانه ای را در سراسر جهان ردیابی می کند ، معادل 10 میلیارد تن دی اکسید کربن یا CO2 در جو در سال 2018 است. این تقریباً دو برابر ایالات متحده و سه برابر اتحادیه اروپا بود.

چندین انتشار دهنده بزرگ دیگر مهلت های قبلی را تعیین کرده اند و هدف اتحادیه اروپا این است که تا سال 2050 کربن خنثی باشد. Frans Timmermans، که تلاش های مجری اتحادیه اروپا در زمینه تغییر آب و هوا را هدایت می کند ، از اعلامیه Xi استقبال کرد.

“ما برای کنترل دما ، کنترل تغییرات آب و هوا و مسکونی نگه داشتن سیاره خود به اقدامات قاطع از هر کشور نیاز داریم.

ایالات متحده تاکنون چنین هدفی را تعیین نکرده است. رئیس جمهور دونالد ترامپ ، که یک بار تغییرات آب و هوایی را یک حقه ابداع شده توسط چین توصیف می کرد ، روند بیرون کشیدن آمریکا از توافق پاریس را آغاز کرده است.

اگر چین هدف Xi را برآورده کند ، می تواند از 0.4 تا 0.7 درجه جلوگیری کند. (برآورد بسیار تقریبی) استاد مدیریت MIT جان استرمن ، كه كاهش انتشار و وعده ها را با Climate Interactive مدل سازی و پیگیری می كند ، (“0.2 تا 0.4 درجه سانتیگراد) بیشتر برای جهان گرم می شود.

اما چیز زیادی به این بستگی دارد وی گفت که چگونه آنها میزان انتشار خود را کاهش می دهند و به زودی آنها را کاهش می دهند ، و افزود که باید تجزیه و تحلیل دقیق تری انجام دهد.

استرمن گفت: “این خیلی زیاد است.” “چین تا حد زیادی بزرگترین عامل ساطع کننده جهان است. آنها بیش از اتحادیه اروپا و ایالات متحده ساطع می کنند.”

“فشار بسیار بیشتری به ایالات متحده وارد می شود.” < استرمن گفت ، شاید حتی مهمتر از تعهد بی طرفی کربن تلاش برای به حداکثر رساندن دی اکسید کربن قبل از سال 2030 به جای سال 2030 است. وی گفت که عمر بیش از 100 سال دی اکسیدکربن در هوا باعث کاهش زودرس انتشار بیشتر از وعده های آینده می شود.

“انتشاراتی که از الان تا سال 2030 اتفاق نمی افتد باعث کاهش گرم شدن هوا می شود. استرمن گفت: “خیلی بیشتر از همان میزان انتشار پس از سال 2060.”

با این حال ، تعهدات مانند اقدامات نیستند. استرمن گفت ، آنچه لازم است علائم اقداماتی مانند حذف برنامه های ساخت نیروگاه های جدید با زغال سنگ ، قطع یارانه های برق زغال سنگ و خارج شدن کامل از زغال سنگ است. ذغال سنگ بزرگترین عامل انتشار دی اکسیدکربن منبع انرژی است.

طبق ائتلاف خنثی سازی کربن ، بیست و نه کشور قبل از چین متعهد شده اند که در سال های مختلف به بی طرفی آب و هوا برسند.

با چین ، 30 کشوری که نوعی تعهد خنثی سازی کربن دارند ، حدود 43 درصد از انتشار دی اکسید کربن جهان در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی را تشکیل می دهد. بزرگترین کشورهای آلاینده که در این لیست قرار ندارند ، ایالات متحده ، هند ، روسیه ، ایران ، عربستان سعودی ، اندونزی ، آفریقای جنوبی ، ترکیه ، برزیل و استرالیا هستند.