آیا هند در تایوان جبهه جدیدی با چین باز می کند؟

سال 2020 نقطه عطفی در روابط جهان با چین است. این امر همچنین فرصت های جدیدی را برای تایوان که روابط دیپلماتیک و تجاری محدودی با جهان داشته است ، ایجاد می کند. چین به چنین روابطی اعتراض دارد و کشورها به نگرانی های چین پاسخ مثبت می دهند.

تایوان سالهاست که خواهان یک توافق تجاری رسمی با هند است. هند با توجه به اینكه از سیاست یك چین حمایت كرده است اكراه داشته و همچنین به دلیل یك معامله تجاری رسمی با تایوان ممكن است این كشور را در یك مناقشه تجاری با چین در سازمان تجارت جهانی (WTO) مشاركت دهد.

اکنون ، گزارش ها حاکی از آن است که هند و تایوان سرانجام در مورد داشتن یک معامله تجاری صحبت می کنند. این در شرایطی است که هند و تایوان شاهد روابط دو جانبه آنها با چین هستند که به شدت رو به زوال است. بسیاری هند و تایوان را شرکای طبیعی خود می دانند ، زیرا هر دو کشورهای دموکراتیک هستند.

اگرچه در مورد معامله تجاری هند و تایوان هیچ خبر رسمی وجود ندارد ، اما این گزارش ها از واکنش چین سود کسب کرده اند. چین گفت با این معامله که “اصل یک چین اجماع مشترک جامعه جهانی از جمله هند است و به عنوان پایه سیاسی چین برای توسعه روابط با هر کشوری” “کاملا مخالف” است.

پیش از این ، چین با دعوت یک مخالفت شدید از طرف وزارت امور خارجه ، با پوشش رسانه ای روز ملی تایوان در رسانه های هند مخالفت کرده بود. هند و تایوان تجارت می کنند اما کمتر از پتانسیل متقابل خود هستند. تایوان با یک دفتر در بمبئی با هند رابطه دیپلماتیک غیررسمی دارد.

چه چیزی با یک معامله اتفاق می افتد؟

A انتظار می رود معامله تجاری بین هند و تایوان برای هر دو کشور مفید باشد زیرا وابستگی هند به صادرات چین کاهش می یابد و همچنین حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در هند را افزایش می دهد. در حال حاضر ، تایوان در رده 40 سرمایه گذاران مستقیم خارجی قرار دارد. تایوان می تواند سلطه چین را به ویژه در بخش های مخابراتی و کالاهای الکترونیکی کاهش دهد.

برای شرکت های تایوانی ، هند بزرگترین فرصت بازار خواهد بود زیرا بازارهای آنها در ASEAN ، چین ، ژاپن و کره جنوبی به نقطه اشباع رسیده اند. . یک معامله رسمی تجاری همچنین نرخ مالیات بر واردات از تایوان را کاهش می دهد.

اما چرا چین با معامله هند-تایوان مخالف است؟

این یک داستان طولانی است. چین ادعا می کند که تایوان قسمت “غیرقابل انکار” آن است. تایوان می گوید این یک کشور مستقل است.

چین با استناد به تاریخ ادعای تایوان را مورد اختلاف قرار می دهد. تاریخچه ادعای آن ریشه در سال 239 میلادی دارد. سالی است که در سوابق چینی به عنوان زمان اعزام یک تیم ناوبر به تایوان توسط حاکمان وقت چین یافت می شود.

همانطور که در بسیاری از مناطق با تمدن های باستان ، مناطق مختلف چین اتفاق افتاده است پادشاهی های قدرتمند مختلف را دیدند که ظهور می کنند و تأثیر خود را در سرزمین های دور اعمال می کنند. چین می گوید از آنجا که تایوان را در گذشته کنترل می کرد ، اکنون حق دارد این خاک را ادعا کند.

در دوران کاوش و استعمار اروپا ، تایوان در قرن هفدهم قبل از سلسله چینگ به مستعمره هلند تبدیل شد. چین آن را تحت کنترل خود درآورد. چین در جنگ 1897 تایوان را به ژاپن از دست داد.

ژاپن در جنگ جهانی دوم (45- 1939) متحمل خسارات سنگینی شد و چین پس از سر زدن از آمریکا و انگلیس کنترل تایوان را به دست گرفت. چین در آن زمان توسط چیانگ کای شک و حزب کومینتانگ وی اداره می شد. اما طی چهار پنج سال آینده ، چین در یک جنگ داخلی بود که حزب کمونیست حاکم کنونی چین ارتش کوومیتانگ را شکست داد و کنترل سرزمین اصلی چین را به دست گرفت.

چینگ کای شک به تایوان گریخت ( سپس به طرفداران خود فراموسا فراخوانده شد. او کنترل خود را بر تایوان برقرار کرد و حکومت مستقل خود را آغاز کرد. برای سالهای زیادی ، تایوان به عنوان عضوی از سازمان ملل متحد باقی ماند و همچنین حق وتو را داشت تا اینکه در سال 1971 هر دو را از دست داد چین.

رشد فشار چین-تایوان < / strong>

در طی سالها ، مردم تایوان به دنبال دموکراسی بودند که در اواخر دهه 1980 توسط چیانگ چینگ کوئو ، پسر چیانگ کای شک ، روندی برای آن آغاز شد. اوج این روند در سال 2000 بود که تایوان اولین رئیس جمهور غیر كومیتانگ خود را در چن شوی بیان انتخاب كرد.

چن یک رهبر طرفدار استقلال بود و پیروزی وی چین را بر آن داشت تا قانون ضد جدایی طلبی را در سال 2005 اعلام کند. در پی پیروزی تسای اینگ ون به عنوان رئیس جمهور تایوان ابتدا در سال 2016 و دوباره در اوایل سال جاری بین تایوان و چین بدتر شده اند.

او یک رهبر استقلال طلب طرفدار استقلال است و روابط تایوان با چین را که خشمگین آمریکا است تعمیق بخشید. ، که تحت نظر شی جین پینگ به توسعه طلبی روی آورده است. روابط رو به رشد آمریكا و تایوان در پی ادعای چینی ها در آسیای جنوبی – از جمله درگیری نظامی با هند – و ادعاهای ارضی در مورد دریاهای چین جنوبی و چین شرقی رخ داده است.

< img class = "lazyload" data-src = "https://akm-img-a-in.tosshub.com/indiatoday/images/bodyeditor/202010/Tsai_Ing-wen_Taiwan_President_-1200x839.jpg؟EoHbyZL1GMHshxgrLfxsq03" https://www.soschub.com/index.html //akm-img-a-in.tosshub.com/indiatoday/../sites/all/themes/itg/images/itg_image370x208.jpg "alt>

رئیس جمهور تایوان تسای اینگ ون ، یک رهبر طرفدار استقلال ، اوایل سال جاری سوار بر احساسات ضد چین در تایوان ، دومین دوره انتخابات خود را به دست آورد. (عکس: پرونده رویترز)

ایالات متحده از طرف خود به قانون روابط تایوان ملزم است ، که به نیروهای خود اجازه می دهد در صورت تهدید امنیتی برای تایوان وارد عمل شوند. چین از سال 2020 تاکنون در حال تأیید است و حاکی از آن است که رژیم شی جین پینگ آماده است تا تایوان را به طور نظامی کنترل کند.

چین تلاش کرده است تمام تلاش های تایوان برای پیوستن به یک نهاد بین المللی را متوقف کند. اخیراً حتی در برابر تلاش تایوان برای عضویت در سازمان بهداشت جهانی (WHO) مقاومت کرد. از طرف دیگر ، تایوان هویت مستقل خود را اعلام می کند. در اقدامی اخیر ، آن اعلام کرد که گذرنامه جدید خود را در ژانویه 2021 منتشر می کند ، کلمات “جمهوری چین” را حذف می کند و کلمه “تایوان” را روی آن بزرگ می کند.

اوایل این ماه ، دو دیپلمات چینی در هنگام جشن روز ملی تایوان با کارمندان دفتر خارجی تایوان در فیجی درگیر شد. تایوان خواستار تحقیق از طرف پلیس فیجی در حالی است که چین هرگونه تخلف را انکار کرده است.

هند از کجا تصویر می آید؟

ایالات متحده خواستار حمایت بین المللی از یک جانبه گرایی چین است. هند نسبت به این تماس بی تفاوت مانده بود زیرا نمی خواست روابط خود را با چین به خطر بیندازد. اما فشار نظامی چین در لاداخ و حمایت آشکار آن از طرح های تروریستی پاکستان علیه هند ، هند را مجبور به تغییر موقعیت خود کرده است. ورزش. ایالات متحده هند را تحت فشار قرار داده بود تا با مشارکت استرالیا موافقت کند. هند اکنون سرانجام با آن موافقت کرده و استرالیا به همراه ژاپن و ایالات متحده در تمرین بعدی دریایی مالابار شرکت خواهند کرد.

اتفاقاً روابط استرالیا با چین بدتر شده است زیرا خواستار تحقیق مستقل در مورد منشا Covid-19 در شهر چین ، ووهان در سال 2019. چین مایل نیست اجازه دهد یک تحقیق آزاد و مستقل در خاک آن برای تعیین منبع بیماری همه گیر Covid-19 اتفاق بیفتد.