حاکم کویت شیخ صباح در 91 سالگی درگذشت: رسانه های محلی

شیخ صباح پیش از صعود به سلطنت کویت در سال 2006 ، نام خود را به عنوان دیپلمات ارشد ملت نفت خیز مطرح کرده بود تا پس از جنگ 1990 خلیج فارس و ایجاد راه حل برای بحران های منطقه ای دیگر ، روابط نزدیکتر با عراق را فشار دهد. شیخ صباح بخاطر تلاشهایش در زمینه فشار بر دیپلماسی برای حل اختلافات سخت بین قطر و سایر کشورهای عربی مشهور بود.

وی از زمان جنگ به رهبری آمریکا که نیروهای عراقی اشغالگر را اخراج کرد متحد سرسخت آمریکا بود.

صعود وی در سال 2006 در کویت پس از آن اتفاق افتاد که پارلمان به اتفاق آرا به اخراج سلف خود ، شیخ سعد آل عبدالله آل صباح ، تنها 9 روز از حکومت وی ​​رأی داد.

تلویزیون دولتی خبر مرگ وی را پس از در حال خواندن نمازهای قرآنی ، با خواندن بیانیه ای مختصر ، شیخ علی جراح الصباح ، وزیر دربار سلطنتی ، دستانش را لرزاند.

“با ناراحتی و اندوه فراوان ، مردم کویت ، ملت های عرب و اسلامی و مردم دوست جهان درگذشت مرحوم معظم له شیخ صباح آل احمد آل جابر الصباح ، امیر ایالت کویت را که به قلمرو پروردگار نقل مکان کرد ، عزادار می کند. “شیخ گفت ، بدون اینکه علت مرگ را بیان کند.

انتظار می رود شیخ صباح برادر ناتنی وی ، ولیعهد شیخ نواف جانشین وی شود آل احمد الصباح.

توجه زیاد به شیخ صباح را می توان در حمایت از وی در سراسر خاورمیانه دانست که او در ژوئیه سال 2020 ناگهان بیمار شد و منجر به بستری سریع و جراحی در کویت شد. در میان بیماری همه گیر ویروس کرونا. مقامات نگفتند که چه چیزی او را آزار داده است.

یک بیمارستان پرواز C-17 نیروی هوایی ایالات متحده شیخ صباح را از کویت به روچستر ، مینه سوتا ، محل گل سرسبد پردیس کلینیک مایو منتقل کرد – حرکتی فوق العاده توسط دولت آمریکا برای یک رئیس دولت خارجی.

(با ورودی های AP)