درگیری قره باغ کوهستانی: ارمنستان و آذربایجان توافق می کنند که برای ایجاد آتش بس

تلاش کنند

ارمنستان و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در منطقه مورد مناقشه ، آتش بس را اعلام کردند. قره باغ کوهستانی که صدها نفر جان خود را از دست داده است. این “آتش بس بشردوستانه” که از نیمه شب یکشنبه آغاز می شود ، دومین تلاش ارمنستان و آذربایجان برای برقراری آتش بس خواهد بود.

وزیر امور خارجه ارمنستان زهراب مونتساکانانیان و همتای آذربایجانی وی جیحون بایراموف در پی درگیری های مرگبار اعلام کردند که طی سه هفته منجر به تلفات هر دو طرف شد. تصمیم برای اقدام دوم برای صلح با مشورت وزیر امور خارجه روسیه ، سرگئی لاوروف ، كه اصرار بر پایبندی دو كشور به “توافق مسكو” داشت ، اتخاذ شد. و آذربایجان از زمان درگیری در 27 سپتامبر آغاز شد.

با این حال ، آتش بس کوتاه مدت بود و هر دو طرف یکدیگر را به دلیل نقض اولین آتش بس پیشنهادی وزارت خارجه روسیه مقصر می دانستند.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی از آن است که دست کم 532 نفر از اعضای ارتش ارمنستان و آذربایجان در این اوج گیری اخیر بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی جان خود را از دست داده اند. در ادامه هر دو طرف یکدیگر را به گلوله باران کردن مناطق مسکونی متهم کردند که منجر به از دست رفتن جان غیرنظامیان شد.

درگیری قره باغ چیست؟

نبرد بر سر کنترل قره باغ کوهستانی در 27 سپتامبر سال جاری آغاز شد. در حالی که ارمنستان ادعا کرد چهار هلیکوپتر آذربایجانی سرنگون شده و 33 تانک و ماشین جنگی آذربایجانی توسط توپ خنثی شده است ، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در ابتدا جزئیات زیادی از تلفات نظامی ارائه داد.

قره باغ قره باغ در آذربایجان قرار دارد اما از زمان جنگ بین همسایگان قفقاز جنوبی در آنجا در سال 1994 تحت کنترل نیروهای قومی ارمنی بوده است.