رئیس جمهور بلاروس علیرغم انتخابات مورد مناقشه

افتتاح شد “ff-og-image-inserted”>

الكساندر لوكاشنكو ، رئیس جمهور بلاروس ، چهارمین دوره ریاست جمهوری خود را روز چهارشنبه در طی مراسم تحلیف كه مقامات پس از هفته ها اعتراض گسترده علیه انتخاب مجدد رهبر اقتدارگرا اعلام نكردند ، به عهده گرفت. ، که به گفته فعالان مخالف تقلب شده است.

خبرگزاری دولتی بلترا گزارش داد که مراسم تحلیف در پایتخت مینسک با حضور چند صد مقام عالی دولت ، قانونگذاران ، نمایندگان سازمان های رسانه ای و دیگر چهره های برجسته برگزار شد. حاضر است.

لوكاشنكو 66 ساله با دست راست خود به قانون اساسی این کشور به بلاروسی سوگند یاد كرد و رئیس كمیسیون انتخابات مرکزی این كشور وی را به وی تحویل داد. شناسنامه رسمی رئیس جمهور بلارو s.

لوكاشنكو در این مراسم گفت: “روز تصدی پست رئیس جمهور ، روز پیروزی ، قانع كننده و سرنوشت ساز ماست.” “ما فقط رئیس جمهور کشور را انتخاب نمی کردیم – بلکه از ارزشهای خود ، زندگی مسالمت آمیز ، حاکمیت و استقلال خود دفاع می کردیم.”

لوکاشنکو بلاروس ، یک کشور 9.5 میلیونی شوروی سابق را با یک مشت آهنین به مدت 26 سال. نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری 9 آگوست این کشور باعث شد 80٪ آرا را از آن خود کند. قوی ترین رقیب وی ، سویاتلانا سیخانوسکایا ، 10٪ کسب کرد.

تسیخانوسکایا که پس از اجبار به ترک بلاروس در تبعید به سر می برد ، نتیجه انتخابات را معتبر نپذیرفته است. همچنین هزاران هوادار وی که بیش از شش هفته اعتراض گسترده به استعفای لوکاشنکو ادامه دادند ، ادامه ندادند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتخابات را زیر سوال برده و از سرکوب وحشیانه پلیس علیه معترضان صلح طلب در جریان چند روز نخست تظاهرات.

وزیر امور خارجه لیتوانی ، لیناس لینكویچیوس ، مراسم تحلیف روز چهارشنبه را “چنین مسخره ای” خواند.

“انتخابات جعلی. مراسم تحلیف جعلی رئیس جمهور سابق بلاروس کمتر سابق نمی شود. کاملاً برعکس غیرقانونی بودن او یک واقعیت است و تمام عواقبی را که به دنبال دارد به دنبال دارد. ” 200000 نفر.

در سه روز اول اعتراضات ، پلیس با استفاده از چوب دستی و گلوله های لاستیکی جمعیت را متفرق کرد. چندین معترض کشته شدند و بیش از 7000 نفر بازداشت شدند.

زمان و مکان مراسم تحلیف از قبل اعلام نشده بود. صبح روز چهارشنبه مأموران اجرای قانون مناطق مرکزی مینسک را مسدود کردند و خدمات حمل و نقل عمومی به حالت تعلیق درآمد.

گروه حقوق بشر ویاسنا گفت که چندین معترض در نزدیکی کاخ استقلال ، جایی که این مراسم برگزار شده بود ، با در دست داشتن بنرهایی بازداشت شدند. گفتن “پادشاه لباس ندارد” و “پیروزی (متعلق به) مردم خواهد بود.”

الكساندر كلاسكوسكی ، تحلیلگر مستقر در مینسك ، گفت كه پنهانكاری مربوط به مراسم تحلیف رئیس جمهور تهدید موجود را نشان می دهد ناآرامی ها قدرت تسلط لوكاشنكو را در پی دارد.

“مراسم تحلیف مخفی میزان اعتماد رهبر به نتایج رسمی انتخابات و مردم را نشان می دهد. کلاسکوسکی گفت کسانی که رسماً 80٪ آرا را بدست می آورند ، چنین رفتار نمی کنند.

“لوکاشنکو از ترس اعتراضات گسترده مردم شورشی را به عنوان هدیه از کسانی که در طول مراسم تحلیف باید آنها را پنهان کند دریافت کرد.” وی گفت.

لوكاشنكو پیشنهادهای گفتگو با مخالفان را سرنگون كرده است. در میان خشم بین الملل ، مقامات بلاروس با جلوگیری از خشونت گسترده اقدام به پیگرد قانونی فعالان ارشد و بازداشت های جمعی کردند.

بسیاری از اعضای شورای هماهنگی که توسط مخالفان تشکیل شد و خواستار انتقال قدرت بودند ، دستگیر شدند یا مجبور به ترک کشور شد.

یکی از اعضای برجسته شورای هماهنگی ، پاول لاتوشکو ، مراسم تحلیف را با “اجتماع دزدان” مقایسه کرد و از به رسمیت شناختن لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور بلاروس امتناع ورزید.