پیشنهاد برگزاری نوزدهمین اجلاس Saarc در پاکستان در حال حاضر در حالت تعلیق

نوزدهمین نشست سطح اجلاس Saarc که قرار است به میزبانی پاکستان برگزار شود به دلیل” عدم توافق “فعلاً در حالت تعلیق قرار گرفته است وضعیت فعلی بیماری همه گیر ویروس کرونا.

این موضوع بخشی از لیست دستور کار در جلسه مجازی شورای وزیران Saarc در روز پنجشنبه بود. منابعی به هند امروز گفته اند كه بیشتر كشورها احساس می كنند كه زمان مناسب نیست.

“بیشتر كشورها احساس می كردند كه زمان مناسبی برای این رویداد نیست ، زیرا كشورهای عضو درگیر كنار آمدن با وضعیت Covid 19 هستند. یک منبع گفت: بنابراین این پیشنهاد به دلیل عدم اجماع از بین رفت. “

پس از تصمیم هند برای تحریم این رویداد ، پاکستان از سال 2016 فشار می آورد تا سطح اجلاس SAARC در کشور آنها برگزار شود. حملات تروریستی Uri ، Pathankot و حمله ناجوانمردانه در Pulwama که منجر به کشته شدن 40 پرسنل CRPF شد.

هند اظهار داشت که پاکستان باید فضایی را ایجاد کند که برای برگزاری نشست سطح اجلاس مساعد باشد.

“تروریسم فرامرزی ، جلوگیری از اتصال و جلوگیری از تجارت سه چالش اساسی است که Saarc باید بر آنها غلبه کند. فقط در این صورت است که شاهد تحمل صلح ، رفاه و امنیت در منطقه آسیای جنوبی خود خواهیم بود. “وزیر امور خارجه دکتر س جیشانکار در سخنان افتتاحیه خود گفت.

در سخنان افتتاحیه ، رئیس (نپال) اهمیت را برجسته کرد تلاش های جمعی برای تقویت همکاری های منطقه ای برای مقابله با چالش های نوظهور ناشی از همه گیری جهانی.

در این زمینه ، وی بر لزوم نیرو بخشیدن مجدد روند Saarc برای تمرکز و نتیجه گیری بیشتر در جلسه تأکید کرد. امیدها و آرزوهای مردم جنوب آسیا. جالب است که وزیر امور خارجه پاکستان ، شاه محمود قریشی ، معروف به کشاندن کشمیر در هر مجالس ، فقط اشاره غیر مستقیم به “سرزمین های غیرقانونی اشغال شده” و “یک جانبه “تغییرات نقشه نگاری ، اما در سخنان افتتاحیه هفت دقیقه ای او هیچ اشاره ای به کشمیر نشده است.

بر خلاف نشست در سطح سازمان امنیت ملی سازمان همکاری بین المللی که در آن پاکستان نقشه سیاسی” ساختگی “جدیدی را نشان می داد که منجر به پیاده روی آجیت دووال شد خارج از انجمن ، این t ime Qureshi چنین کاری نکرده است.

برخی معتقدند که این امر به این دلیل است که آنها می خواستند این نشست یک کار صاف باشد تا بتوانند برنامه خود را برای توافق مجمع در مورد پاکستان “میزبان اجلاس بعدی در زودتر “، همانطور که قریشی در حین ملاقات بیان کرده است.

اما برخلاف نشست وزرای سارک ، پاکستان به طور مشخص موضوع کاشمر را در جلسه وزیر دیگری که روز پنجشنبه برگزار شد ، کنفرانس تعامل و ایجاد اعتماد ، مطرح کرد. اقدامات (CICA) در آسیا.

Anurag Srivastava ، سخنگوی وزارت امور خارجه (MEA) در پاسخ به سوالی در طی جلسه توجیهی هفتگی ، گفت: “استفاده از چنین مجامعی برای پاکستان بسیار معمول است. برای طرح موضوعات دو جانبه و مشاجره آمیز که با اصول و منشور اینگونه سازمانها و جلسات آنها مغایرت ندارد. از کشوری که به عنوان بخشی از سیاست دولت خود درگیر تروریسم فرامرزی است ، چه انتظار دیگری می توان داشت. “

به طور خاص در مورد حمله قارشی به کاشمر در CICA ، هند از حق پاسخ خود استفاده کرد و گفت ،” متأسفانه ، پاکستان با ادامه روایت جعلی خود در مورد هند ، از انجمن دیگری سو another استفاده کرده است. سرزمین های اتحادیه جامو و کشمیر و لاداخ بخشی جدایی ناپذیر از هند بوده و خواهد ماند. پاکستان هیچ موضع موضوعی برای اظهارنظر در مورد امور داخلی هند ندارد. “

” اظهارات پاکستان امروز دخالت فاحشی در امور داخلی هند ، حاکمیت و تمامیت ارضی است که با اعلامیه CICA در مورد اصول راهنمای روابط بین هند سازگار نیست. کشورهای عضو CICA در سپتامبر 1999 ، “بیانیه هند اضافه شده است.

ترور مرزی در میان چالش های اصلی Saarc: هند

برجسته کردن موضوع عبور در بیانیه تروریسم مرزی که توسط دکتر جایشانکار نیز در نشست Saarc مطرح شد ، در بیانیه آمده است: “پاکستان کانون جهانی تروریسم است و همچنان منبع فعالیت های تروریستی در هند است. ما به پاکستان توصیه می کنیم حمایت مالی و حمایت آشکار و پنهان خود از تروریسم علیه هند را متوقف کند. این دو کشور را قادر می سازد تا به جای آنکه این مجمع مهم را از دستور کار خود منحرف کنند ، به طور دوجانبه با یکدیگر درگیر و رسیدگی کنند. “

هند اظهار داشت که تا آن زمان پاکستان راه خود را اصلاح نکرد ، احیای واقعی Saarc یک احتمال دور باقی خواهد ماند.

پاکستان از سال 2016 منتظر میزبانی اجلاس Saarc است اما به همین دلیل پاکستان مجبور خواهد شد که از تروریسم به عنوان ابزاری برای سیاست دولت استفاده کند.

در همین حال ، وزرا در بیانیه های کشورشان ، شورا را در مورد وضعیت اجرای تصمیمات Saarc و همچنین ابتکاراتی که در سطح ملی برای مقابله با چالش های ناشی از بیماری همه گیر گرفته شده ، گزارش کردند.

آنها همچنین بر لزوم تأکید کردند. کار جمعی برای غلبه بر تأثیرات نامطلوب همه گیری در منطقه.

“در این زمینه ، آنها از ابتکار نخست وزیر محترم هند در تشکیل کنفرانس ویدیویی رهبران Saarc در مورد Covid قدردانی کردند. -19 در مارس امسال. آنها همچنین ابتکارات منطقه ای بعدی را که برای مبارزه با بیماری همه گیر انجام شده بود ، بررسی کردند. “بیانیه MEA گفت.

همچنین بخوانید | هند در نشست غیررسمی Saarc موضوع تروریسم فرامرزی را مطرح می کند
همچنین بخوانید | هند سو’sاستفاده پاکستان از انجمن CICA را برای چرخاندن روایتهای “جعلی” مورد انتقاد قرار می