اعتراضات علیه عمران خان ، ارتش پاکستان توضیح داد

برای چندمین بار ، سیاست پاکستان در جریان است. این بار ، این یک دردسر بی سابقه در میان زنان و علیه روسای ارتش پاکستان است. با این وجود عمران خان نخست وزیر پاکستان به دلیل سخنگوی غیرنظامی ارتش با مسئولیت سنگینی روبرو است.

دو تحول به ظاهر نامرتبط ستون فقرات اعتراضات ضد عمران خان و ضد ارتش در پاکستان را تشکیل می دهند. این کار با گانگراپی آغاز شد که به گفته وی یک افسر پلیس ، که توسط عمران خان انتخاب شده بود ، مقصر را مقصر دانست.

RAGE OVER RAPE

< پس از اتمام سوخت وسیله نقلیه در هفته دوم سپتامبر ، زنی با اتومبیل خود با سه کودک که داخل آن نشسته بودند توسط دو مرد باند شد. او در جلوی چشم بچه هایش در بزرگراه لاهور رد شد و مورد تجاوز قرار گرفت.

این خبر باعث ضعف وجدان طبقه متوسط ​​پاکستان شد که ابتدا عصبانیت خود را در شبکه های اجتماعی ریخت و بعداً به خیابان ها آمد. با اعتراض به خواستگاری عدالت برای گلوله برفی قربانی تجاوز ، افسر پلیس پایتخت (CCPO) لاهور عمر شیخ به شرمساری قربانی متوسل شد. شیخ در نیش اخبار تلویزیونی خود این زن را بخاطر “خیلی دیر آمدن در شب بیرون آمدن” توبیخ کرد.

هنگام حمله فعالان به دولت عمران خان ، پاکستان شاهد اعتراض تعداد زیادی از زنان به دلیل پرونده گانگراپ لاهور بود. . (عکس: AP / PTI)

شیخ سپس با خشم خشم معترضین روبرو شد. گزارش ها از پاکستان حاکی از آن است که مافوق وی در پلیس پنجاب نمی توانند علیه او کاری کنند زیرا وی توسط نخست وزیر عمران خان برای این کار “دستگیر” شده بود.

گزارش های “انتخاب” افسر پلیس توسط عمران خان خشم مردم را دید که از دولت خود خسته شده اند. در این اعتراضات تعداد زیادی از زنان تحصیل کرده شرکت کردند. عصبانیت علیه عمران خان ، حزب وی ، تحریک انصاف ، پاکستان و دولت به رهبری وی افزایش یافته بود.

واحد های مخالفت

در حالی که مردم به خیابانها و شبکه های اجتماعی می آمدند و دولت عمران خان را در اسکله قرار می دادند ، احزاب مخالف فرصتی را پیدا کردند تا نرده های خود را اصلاح کنند و چهره ای متحد علیه دولت ایجاد کنند.

بیش از یک هفته پس از حادثه باند ران بزرگراه لاهور ، 11 حزب مخالف پاکستان با “برنامه عملیاتی” اتحاد خود را برای برکناری دولت عمران خان تشکیل دادند. این اتحاد جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) متشکل از اتحادیه مسلمانان پاکستان (N) نواز شریف و حزب خلق پاکستان بوتو-زرداریس نامگذاری شده است.

دیگر اعضای اصلی حزب PDM جمعیت علما هستند اسلام (فضلور) ، حزب پختونخوا ملی عوامی ، حزب ملی بلوچ و جنبش طاهفوز پشتون.

با این حال ، موضوعات موجود اکنون افزایش قیمت ها ، قطع برق ، تعطیلی مشاغل و مشکلات اقتصادی شدید است. ایمنی زنان دیگر در گروه سیاسی به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن دولت عمران خان مورد بحث قرار نگرفته است.

این اعتراضات در ارتش چگونه انجام می شود؟

در پاکستان ، ارتش برای کنترل دولت غیرنظامی شناخته شده است. اکنون ، برای اولین بار ، یک سیاستمدار پاکستانی با قامت ملی ، مداخله سیاسی ارتش در دولت را فریاد زده است.

PDM دو راهپیمایی برگزار کرده است که هزاران نفر را به سمت خود جلب کرده است اولین مورد در شهر گوجارانوالا در پنجاب و دومی در کراچی در سند. نخست وزیر پیشین پاکستان ، نواز شریف ، که وثیقه دارد و در لندن اقامت گزیده است ، در اجتماع گوجارانوالا سخنرانی کرد و لحن غیرقابل شنیده ای را در سیاست پاکستان ایجاد کرد.

شریف در سخنرانی خود ، رئیس ارتش پاکستان ، ژنرال قمر جاوید باجوا ، او را متهم کرد که با یک توطئه او را نشسته است. شریف از ارتش پاکستان انتقاد کرد که به عنوان “ایالتی بالاتر از ایالت” رفتار می کند.

چنین حملاتی هرگز متوجه رئیس فعلی ارتش پاکستان نبوده است. یکی دیگر از جنبه های قابل توجه این حمله این بود که این حمله در تجمعی در پنجاب واقع در ایالت محل تولد ژنرال باجوا و شریف صورت گرفت.

اعتبار ارتش پاکستان نیز از نظر مردم به خطر افتاده است زیرا عمران خان در گذشته تمام انتقادات از دولت وی را با بیان اینکه او “در همان صفحه” ارتش قرار دارد منحرف کرد. برای افزودن به این موضوع ، عمران خان با اختلاف نظر سه سال به ژنرال باجوا به عنوان رئیس ارتش پاکستان مهلت داد.

رئیس JUI-F مولانا فضل الرحمن با رهبر PPP بلالو بوتو-زرداری در راهپیمایی کراچی از احزاب مخالف که خواهان برکناری عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان هستند. (عکس: AP / PTI)

نقش IMRAN KHAN چیست؟

این همان چیزی است که رهبران مخالف می پرسند شریف و سایر مخالفان ادعا کرده اند که ارتش عمران خان را به عنوان یک دولت دست نشانده در سال 2018 نصب کرده است. ژنرال باجوا چهره طرح ارتش برای دیدن نخست وزیری عمران خان بود.

محکومیت نواز شریف در یک مورد فساد توسط کمیسیون پاسخگویی ملی نیز به عنوان یک حرکت ارتش تلقی می شود. کمیسیون کاملاً توسط ارتش پاکستان کنترل می شود.

IMRAN و ارتش چگونه پاسخ داده است؟

دولت توسط دستگیری داماد نواز شریف ، که دخترش مریم نواز شریف در توئیتر در مورد چگونگی ورود پلیس به اتاق هتل وی و دستگیری همسرش محمد صفدر ، کاپیتان بازنشسته ارتش پاکستان خبر داد.

آنچه در پی آمد حتی گستاخانه تر بود ارتش رئیس پلیس کراچی را ربود تا وی اسناد را برای دستگیری صفدر امضا کند. روشنفکران ، روزنامه نگاران و رسانه های پاکستانی این حوادث را به طور گسترده گزارش کردند. صفدر بعداً با قرار وثیقه آزاد شد.

عمران خان هشدار داده است که پاکستان شاهد “عمران خان جدید” خواهد بود و بدین ترتیب اشاره می کند که سرکوب دولت علیه معترضان رخ خواهد داد. مردم به او یادآوری می کنند که او با وعده ساخت “پاکستان جدید” به قدرت رسید.

استراتژی مخالفت چیست؟

به نظر می رسد مخالفت ها هوشمندانه بازی می کند. آنها مولانا فضل الرحمن از JUI-F را به عنوان رئیس ائتلاف انتخاب کردند. این احتمال وجود هرگونه رقابت بین مریم نواز شریف و بیالوال بوتو-زرداری را دفن می کند.

رحمان یک اسلامگرا تندرو و دارای طرفداران زیادی در میان گروههای جناح راست در پاکستان است. این امر عمران خان و ارتش پاکستان را به گردن معترضین به گردن بازیکنان خارجی انداخته است.

استراتژی مخالفان هم عمران خان و هم ارتش پاکستان را به هم زده است. این امر به ویژه جدی است زیرا گزارش ها حاکی از آن است که ارتش با رهبران سیاسی اردوگاه مخالفت تماس گرفته و از آنها خواسته است که ارتش را در ضیافت سیاسی جذب نکنند. ظاهراً نواز شریف از الزام خودداری کرد.

اکنون ، دولت عمران خان به دنبال جلوگیری از برگزاری تجمع های آینده مخالفان است. مخالفان تا پایان سال تجمع هایی را برنامه ریزی کرده اند. قرار است تجمع بعدی آنها در تاریخ 25 اکتبر در کویته ، 22 نوامبر در پیشاور ، 30 نوامبر در مولتان و 13 دسامبر در لاهور ، محل حادثه گانگراپ برگزار شود.

دولت پاکستان اعلام کرده است که دوباره قفل کردن Covid-19 را تحمیل می کند. این با توجه به اینکه تعداد رسمی Covid-19 پاکستان برای چند هفته کم بوده است ، عجیب به نظر می رسد. روزهای اخیر برخی از جهش ها را در قطعات گزارش کرده است. اما به نظر می رسد که تصمیم قفل به سمت مخالفان بوده و هدف آن شکستن حرکت آنها است.