سکه طلای کمیاب مربوط به دوره محمد غوری در حراج

لندن

یک سکه طلای نادر قرن سیزدهم (1205 میلادی) از زمان سلطان معز الدین محمد غوری معروف به محمد غور ، مرد مسئول بنیان گذاری حکومت مسلمانان در هند ، در 22 اکتبر در لندن به حراج گذاشته می شود و انتظار می رود 200 تا 300 هزار پوند (1.89 کرور تا 2.84 کرور) بدست آورد.

سکه تقریبا 46 میلی متر است (بیش از یک اینچ و نیم) و وزن آن 45 گرم طلای خالص است. این واقعیت که این تنها سکه شناخته شده است که تنها نام یکی از مشهورترین سلاطین غورید – معزالدین محمد بن سام (567-602 ساعت) ، معروف به ‘محمد غور’ را دارد ، آن را با ارزش و شایسته یک مبلغ سنگین است.

معزالدین محمد در غور ، یکی از استانهای افغانستان امروزی متولد شد ، و به همراه برادر بزرگتر وی ، غیاث الدین محمد ، آنها امپراتوری عظیم غورید از شمال هند در شرق تا حاشیه دریای خزر در غرب گسترش یافته است.

حکومت وی ​​در سراسر افغانستان ، بنگلادش ، ایران ، هند شمالی ، پاکستان ، ترکمنستان و تاجیکستان گسترش یافت.

گسترش اسلام در هند را می توان به او نسبت داد. وی بسیاری از معابد و مساجد را غصب و احكام اسلامی و اصول قانونی را معرفی كرد. با خیال راحت می توان گفت که او مسیر تاریخ هند را تغییر داد.

در توضیح اهمیت سکه استفان لوید از مورتون و ادن ، مسئول اجرای حراج ، گفت: “این سکه بزرگ طلای برجسته از اهمیت تاریخی قابل توجهی برای جهان اسلام و به ویژه هند برخوردار است. دلیل این امر این است که شخصی که آن را صادر کرده است ، معزالدین ، ​​بنیان های قرن های بعدی حکومت مسلمانان را در شبه قاره هند گذاشته است. “

در حالی که سکه های طلای مشابهی برای سالهای 597 و 598 در غزنه ضرب شده است ، همچنین وزن آنها به 10 متیقال / دینار رسیده است ، اما این نام ها هر دو برادر سلطان را دارند. این سکه اما تنها سکه در نوع خود است که تنها نام معزالدین را یدک می کشد.

دلیل تولید این سکه طلا مشخص نیست ، گرچه تاریخ آن 601 ساعت (1205 است) ) ، سالی که کل هندوستان تحت تأثیر معزالدین قرار گرفت.

استیو لوید از مورتون و ادن همچنین افزود: “این یک سکه واقعا خاص است. برای جشن گرفتن و تقدیر از آن ضرب شده است. قدرت و عظمت معزالدین (محمد غور) در اوج دستاوردهای خود در هند. “

این اولین بار است که این نادر بزرگ در حراج عمومی دیده می شود ، دهه ها در یک مجموعه خصوصی اروپایی بوده است.