سر هارولد ایوانز ، سردبیر افسانه ای روزنامه ، در سن 92

درگذشت

سر هارولد ایوانز ، سردبیر انگلیسی-آمریکایی که 70 سال سابقه کارش به عنوان روزنامه نگار تحقیقی ، بنیانگذار مجله ، ناشر کتاب و نویسنده ، وی را به عنوان یکی از بهترین ها درآورد. چهره های تأثیرگذار رسانه ای نسل وی ، روز چهارشنبه در سن 92 سالگی درگذشت.

به گفته همسرش تینا براون ، اوانز در اثر نارسایی احتقانی قلب در نیویورک درگذشت.

سردبیر سابق ایوانز از روزنامه ساندی تایمز انگلیس و در هنگام مرگ ، سردبیر روزنامه رویترز مهر مهمی بر روزنامه نگاری تحقیقی گذاشت. او و تیمش علل قهرمانی را نادیده گرفتند یا انکار کردند ، نقض حقوق بشر و رسوایی های سیاسی را کشف کردند و از سیاست های هوای پاک حمایت کردند.

یکی از مشهورترین تحقیقات او وضعیت صدها کودک تالیدومید انگلیس را که دارای هرگز برای نقص مادرزادی خود هیچ گونه غرامت دریافت نکردند. ایوانز کمپینی را ترتیب داد تا شرکت های دارویی مسئول ساخت دارو را به کار بگیرند ، تلاشی که در نهایت پس از بیش از یک دهه برای خانواده ها جبران شد.

“تمام آنچه که من سعی کردم انجام دهم – تمام آنچه که امیدوارم انجام دهم ایوانز در مصاحبه ای با ایندیپندنت در سال 2014 گفت که باید کمی روشن شود. “و اگر این نور علف های هرز بزرگ می شد ، ما مجبور بودیم آنها را بالا بکشیم.”

بعد از 14 سال در ساندی تایمز ، اندکی پس از آنکه روپرت مرداک ، مغول رسانه ای روزنامه را در سال 1981 خریداری کرد ، ایوانز سردبیر روزنامه تایمز لندن شد. ایوانز یک سال بعد در اختلاف با مرداک بر سر استقلال تحریریه از آنجا جدا شد.

چند سال بعد ، ایوانز با براون ، روزنامه نگار و سردبیری که نزدیک به 40 سال با او ازدواج کرده بود ، به ایالات متحده نقل مکان کرد. وی کار خود را به عنوان نویسنده ، ناشر و مدرس دانشگاه ادامه داد. او چندین کتاب از جمله “قرن آمریکایی” (1998) و دنباله آن “آنها آمریکا را ساختند” (2004) و همچنین قصیده ای برای نوشتن خوب به نام “آیا خودم را پاک می کنم؟” نوشت. (2017).

او موضوع کتابها و مستندهایی از جمله “حمله به شیطان: هارولد ایوانز و آخرین جنایت جنگی نازی ها” (2014) در مورد کارزار تالیدومید شد.

ایوانز مجله Conde Nast Traveller را تأسیس کرد و از 1990 تا 1997 به عنوان رئیس جمهور و ناشر Random House فعالیت کرد.

تحت رهبری او ، Random House موفقیت های مختلفی در چاپ و نشر از جمله پرفروش ترین “رنگ های اصلی” بدست آورد. هجو درباره بیل کلینتون توسط ناشناس ، بعدا مشخص شد که روزنامه نگار جو کلاین است و “سفر آمریکایی من” از کالین پاول.

“کلاس کار قابل احترام”

ایوانز در خانواده ای از آنچه او “طبقه کارگر قابل احترام” نامید متولد شد ، هنگامی که توسط ملکه الیزابت در سال 2004 به دلیل خدمات خود به روزنامه نگاری انگلیس به مقام شوالیه رسید ، یکی از بالاترین افتخارات سلطنت انگلیس را دریافت کرد. دو سال قبل ، نظرسنجی روزنامه مطبوعاتی روزنامه انگلیس و بریتانیا ژورنالیسم ریویو وی را به عنوان بزرگترین سردبیر روزنامه در همه زمان ها معرفی کرد.

ایوانز در سال 2011 به رویترز پیوست. در نقش وی به عنوان سردبیر بزرگ ، ایوانز تعدیل کرد مکالمات با خبرسازان جهانی در تجارت و سیاست که شامل تونی بلر ، مارک کوبان ، ال گور ، جان کری ، هنری کیسینجر ، جیم ماتیس و ساتیا نادلا بود.

“هری ایوانز یک الهام بود ، نه تنها به عنوان یک عالی روزنامه نگار اما به عنوان یک مرد بزرگ وی دارای ذکاوت سیری ناپذیر ، سرسختی فوق العاده ، اصولی بالا و قلبی سخاوتمند بود. ”استیون جی آدلر ، سردبیر رویترز گفت.

ایوانز همچنین شوخ طبعی داشت. به نقل از فایننشال تایمز ، ایوانز گفت: “ویراستار كلی به معنای این است كه شما در ایجاد ویرانی به همان اندازه كه تحمل كنند آزاد هستید.” / او

“او مخترع روزنامه نگاری تیمی بود. در صندلی تحریریه ، او یک دینامو انسانی بود و چنان جریانی از داستانها و کارزارهای قدرتمند را به راه انداخت که رقبای او (من یکی بودم) فقط می توانستند برای ادامه کار تلاش کنند. “دونالد ترلفورد ، سردبیر سابق ناظر ، در مروری بر خاطرات ایوانز که در سال 2009 به نام “My Paper Chase: True Stories of Vanished Times” منتشر شد.

هارولد متیو ایوانز در 28 ژوئن 1928 در منچستر بزرگ انگلیس متولد شد ، فرزند یک راننده قطار.

وی با روشی سنتی که در آن زمان بود وارد روزنامه نگاری شد و اولین کار گزارشگری خود را در یک روزنامه هفتگی در 16 سالگی انجام داد. وی برای ادامه تحصیل در دانشگاه دورهام ادامه داد.

class = “body_caption”> (عکس: رویترز)

بعد از خدمت من در ارتش و کسب مدرک کارشناسی ارشد ، ایوانز به عنوان سردبیر در روزنامه منچستر شب نشین نیوز شد.

در سال 1961 وی به عنوان سردبیر نشریه شمال اکو انتخاب شد و برای اولین بار شهرت خود را به عنوان روزنامه نگار بی امان با مبارزات ضد هوا گسترش داد. آلودگی و برای یک برنامه ملی برای کشف سرطان دهانه رحم ، اقدامی که همچنان هر ساله جان هزاران نفر را نجات می دهد.

ایوانز در 1967 سردبیر هفته نامه ملی ساندی تایمز شد و آن را نمونه ای از روزنامه نگاری تحقیقی قرار داد ، با گزارش هایی از تیم Insight خود.

پرونده جاسوسی KIM PHILBY

علاوه بر کمک به جبران خسارت برای انگلیسی هایی که دچار نقص مادرزادی ناشی از تالیدومید شده اند ، دارویی که مصرف می شود برای بیماری بارداری ، ساندی تایمز در سال 1967 علیرغم اعتراض دولت انگلیس مبنی بر اینکه این گزارش امنیت ملی را به خطر می اندازد ، افشاگری دهه گذشته افسر ارشد اطلاعاتی انگلیس کیم فیلبی به عنوان جاسوس شوروی را منتشر کرد.

هنگامی که مرداک ساندی تایمز و تایمز را خریداری کرد او از 1981 در لندن از شركت تامسون ، ایوانز را به عنوان سردبیر روزنامه تایمز منصوب كرد اما رابطه به سرعت ترك شد – و به همین ترتیب باقی ماند. ایوانز گفت که دولت انگلیس به مرداک اجازه داد روزنامه های تایمز را به قول خود برای حمایت از تحریریه تحریریه بخرد.

ایوانز در مصاحبه ای با رویترز در سال 2013 گفت: “او همه آنها را ظرف یک سال شکست”. / p>

وی گفت که نوشته های خود در مورد نخست وزیر وقت مارگارت تاچر منشأ اختلاف با مرداک است.

“هنگامی که وی شروع به برچیدن اقتصاد انگلیس کرد ، جدی ترین منتقد آن سیاست … ساندی تایمز بود. ” “من 70 درصد از این انتقاد را خودم نوشتم. هنگامی که من سردبیر روزنامه تایمز شدم ، به انتقاد از پول گرایی ادامه دادم. “

طی یک سال ، ایوانز در آنچه” غم انگیزترین لحظه زندگی من “نامید ، از روزنامه تایمز اخراج شد. مرداک گفت که وی برای جلوگیری از عصیان کارکنان این اقدام را انجام داده و اصرار داشت که هرگز سعی در تعیین سیاست روزنامه نداشته است.

در همان سال ، ایوانز با براون در نیویورک ازدواج کرد. این دو در سال 1973 هنگامی که وی نویسنده روزنامه ساندی تایمز بود ، ملاقات کرده بودند.

در سال 1984 ، ایوانز و براون به ایالات متحده نقل مکان کردند ، و در آنجا به تدریس در دانشگاه دوک در کارولینای شمالی پرداخت و بعداً سمت های مختلفی را عهده دار شد. با اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی ، ماهنامه آتلانتیک و نیویورک دیلی نیوز و غیره.

در لندن ، براون مجله The Tatler را ویرایش می کرد. در آمریکا ، وی سردبیر مجله Vanity Fair و بعداً نیویورکر شد ، پیش از آنکه وب سایت خبری Daily Beast را در سال 2008 تأسیس کند. ایوانز در سال 1993 شهروند آمریکا شد و براون در سال 2005 این کار را دنبال کرد.

در ایوانز علاوه بر همسرش فرزندانش ایزابل ، جورجی ، روت ، مایکل و کیت ایوانز ، نوه های آنا و امیلی وندپرول و برادر پیتر ایوانس را ترک می کند. همسر اول او ، انید ، که در سال 1978 از او جدا شد ، در سال 2013 درگذشت.

آدلر گفت: “من بسیار سپاسگزارم که هری مربی و دوست من شد ، و همه ما در رویترز خوشحال می شویم که در این 10 سال با او کار کرد و از او آموخت. مثال او همچنان ما را راهنمایی می کند. “