سریلانکا 1.5 میلیارد دلار سیستم ریلی سبک

را تأمین می کند

معامله امضا شده تحت دولت قبلی بزرگترین پروژه زیربنایی با بودجه خارجی در سریلانکا است و به عنوان نشانه ای از کشور جزیره در کاهش وابستگی به چین.

رئیس جمهور Gotabaya Rajapaksa ، سال گذشته انتخاب شده ، به وزارت حمل و نقل گفت “این پروژه را خاتمه دهد و دفتر پروژه را با اثر فوری تعطیل کند” ، دستیار ارشد PB جیاسوندارا در نامه ای به وزارت گفت.

هیچ اظهار نظری از سوی آژانس همکاری بین المللی ژاپن (JICA) ، که در مارس سال گذشته 30 میلیارد ین (285 میلیون دلار) وام برای تأمین مالی مرحله اول حمل و نقل ریلی سبک (LRT).

فناوری ژاپنی از جمله تجهیزات حمل و نقل برای سیستم ریلی مورد استفاده قرار می گرفت که شامل 16 ایستگاه بیش از 15.7 کیلومتر (9.8 مایل) بود.

و تملک زمین برای پروژه در کلمبو ، که دارای بیشترین ترافیک در جنوب آسیا است ، قبلاً به اتمام رسیده بود و ساخت و ساز اولیه در حال انجام بود.

وام ژاپنی با نرخ بهره 0.1 درصد و بیش از 40 سال با مهلت 12 ساله قابل بازپرداخت است. ژاپن در حال حاضر بخشهایی از بزرگراههای جدید و یک پل اساسی را برای کاهش ازدحام ترافیک در داخل و خارج از پایتخت تأمین کرده است.

در زمان رئیس جمهور سابق ماهیندا راجاپاکسا – برادر فعلی – سریلانکا میلیاردها دلار از چین وام گرفت. برای پروژه هایی از جمله بنادر ، بزرگراه ها و راه آهن. اما تعداد زیادی از آنها به عنوان فیلهای سفید در آمدند و کشور را در معرض کوهی از بدهی ها قرار دادند – عمدتا به چین – که باعث ترس در مورد طرح اصلی “کمربند و جاده” پکن برای زیرساخت های خارج از کشور شد.

قادر به پرداخت وام های خود نیست ، دولت نخست وزیر وقت رانیل ویکرمسینگ در سال 2017 یک بندر ساخته شده در چین در هامبانوتا در جنوب جزیره را به مبلغ 1.12 میلیارد دلار به یک شرکت پکن اجاره کرد.