گفتن داستان کوید: در سازمان ملل ، رهبران خطوط داستانی ویروس را می چرخانند

موضوع: ویروس کرونا. وضعیت: فوری راه حل ها: به اندازه ملت های تحت رهبری آنها متنوع است.

با توجه به همه گیری هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سالیانه سازمان ملل متحد به سخنرانی های ضبط شده ، رهبران از این هفته به عنوان فرصتی برای به تصویر کشیدن همه گیری از نقاط برتری استفاده می کنند. ملت های خود و خود – و دیدگاه های خود را در مورد تلاش برای مبارزه با ویروس ارائه می دهند و از آنچه که به اعتقاد آنها باید انجام شود حمایت می کنند.

سر و صدا از ایده های بی شماری از سخنرانی های روز سه شنبه ، اولین روز بحث عمومی:

– سیریل رامافوسا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی خواستار تعلیق پرداخت سود بدهی کشورهای آفریقایی و تمرکز مجدد آن برای ریشه کن کردن فقر جهانی شد.

– رئیس جمهور شیلی ، سباستین پینرا از کشورهای قدرتمند خواست با هم کار کنید و تولید “عدم نگرانی رهبری” را متوقف کنید.

– رئیس جمهور فیلیپین ، رودریگو دوترته ، با فراخوان بسیاری از رهبران گفت که وقتی واکسن موثری تولید شد ، باید در دسترس همه ملت ها قرار گیرد. .

جای تعجب نیست روسای کشورها ، هم به مخاطبان داخلی و هم به جامعه بین المللی ، هدف خود را ارائه می دادند ، در حالی که گاهی اوقات به شدت از سایر کشورها انتقاد می کردند یا در سازمان ملل متحد با ضربات چسبنده برخورد می کردند.

موضوع امسال – ” تأیید مجدد تعهد جمعی ما به چند جانبه گرایی “- در شرایطی است که انزوای فیزیکی شدید بین شهروندان در کشورهای متبوع و بین ملت ها رخ می دهد ، لحظه ای که سفرهای بین المللی به شدت کاهش یافته است. این همچنین در حالی است که جهان از ماه دسامبر به 1 میلیون مرگ ناشی از ویروس نزدیک می شود و به جستجو برای یافتن راه حل ها فوریت می بخشد.

“رهبران ملت های ما شخصاً حضور ندارند. آنها قادر به تعامل با یکدیگر نخواهند بود. “، رئیس مجمع عمومی ولکان بوذکیر ، یک دیپلمات ترک ، در افتتاحیه جلسه روز سه شنبه گفت. “اما نیاز ما به مشورت بیش از هر زمان دیگری است.”

با وجود موضوع امسال ، سخنرانی های رهبران برخی از قدرتمندترین ملت های جهان تاکنون با ابتکاراتی که به نظر می رسد کاملاً تنهایی به نظر می رسد ، پر شده است. ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه تا آنجا پیش رفت که به پرسنل سازمان ملل واکسن ویروس کرونا برای کشورش ارائه می دهد. رئیس جمهور چین شی جین پینگ گفت تعداد انگشت شماری از واکسن ها در مرحله 3 آزمایشات بالینی قرار دارند و پکن میلیون ها نفر به صندوق سازمان ملل برای مقابله با ویروس می دهد.

“1.4 میلیارد چینی ، که کوویید-19 آنها را دلسرد نمی کند ، همه تلاش خود را برای کنترل ویروس انجام داد. “شی با بیان اینکه چگونه چین پس از کشف ویروس در شهر ووهان چین به سرعت سرعت انتشار را کاهش داده است ، تأکید کرد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، ضمن تمجید از ملت خود همکاری و خواستار همکاری ملت ها ، در مورد نحوه عملکرد سازمان ملل متحد یک سوئیچ انجام داد. اوایل سال جاری ، اردوغان گفت ، ماه ها طول کشید تا شورای امنیت حتی در مورد بیماری همه گیر بحث و گفتگو کرد.

سعید خان ، مدیر مطالعات جهانی در دانشگاه ایالتی وین در میشیگان ، گفت ویروس کرونا “تبدیل به استعاره ای برای جهانی سازی در برابر ناسیونالیسم. “

” بیشترین مقاومت از طرف رژیمهایی است که بیش از حد ملی هستند. “

به طور حتم ، همه گیری ها اختلافات جنجالی را بین ملت ها ایجاد کرده است ، موارد جدیدی که می توان درباره آنها استدلال کرد.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده در مجمع گفت که آمریکا “علیه دشمن بزرگ ، ویروس چین جنگیده است” و از سازمان ملل خواست که چین را در قبال ویروس مسئول بداند و موارد دیگر.

ترامپ ، پیش از انتخابات ماه نوامبر ، برای انتخاب مجدد انتخاباتی ، اشاره ای نکرد که روز سه شنبه ایالات متحده به یک نقطه عطف ناخواسته رسیده است – 200000 مورد مرگ ویروس کرونا ، که بیشترین تعداد از هر کشور در این کشور است. جهان – یا اینکه نظرسنجی ها نشان می دهد اکثریت آمریکایی ها از برخورد او با بیماری همه گیر رد می کنند.

شی گفت هرگونه “سیاسی كردن یا انگ زدن باید اجتناب شود ، كه” كشورهای بزرگ باید مانند كشورهای بزرگ عمل كنند “و با دفن” سر خود در شن مانند شترمرغ “، نه چندان ظریف ، هیچ راه حلی پیدا نمی شود انتقادات نسبت به پاسخ آمریکا. رئیس جمهور کوبا میگل دیاز-کانل برمودز با ابراز تاسف از اینکه Covid-19 زندگی روزمره را چقدر تغییر داده است ، اظهار داشت که سیاست های ایالات متحده ، سرمایه داری کنترل نشده و هزینه های نظامی ریشه بسیاری از مشکلات در سراسر جهان است.

ریچارد کپلان ، استاد روابط بین الملل در دانشگاه آکسفورد گفت که اگرچه “پیرامون چند ملی گرایی” به ویژه در قالب “ملی گرایی واکسن” “حمله هایی” صورت گرفته است ، اما همچنین نشانه هایی وجود دارد که Covid-19 می تواند منجر به همکاری بیشتر ، حتی در میان دشمنان دیرینه شود. < / p>

کاپلان خاطرنشان کرد که در اوایل سال جاری ، اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش های بین وزارتخانه های بهداشت را هماهنگ کردند. هزاران کارگر فلسطینی توانستند مدت طولانی تری در اسرائیل بمانند تا سرعت ویروس را کاهش دهند.

“متأسفانه این همکاری عملی بی سابقه از بین رفت ، بخشی از آن به دلیل تنش های سیاسی مرتبط با ترامپ بود ( کاپلان گفت: برنامه صلح خاورمیانه) و اقدامات اسرائیل به سمت الحاق سرزمینهای فلسطین.

همچنین تسهیلات دسترسی جهانی واکسن Covid-19 یا COVAX وجود دارد ، گروهی با بیش از 150 کشور که منابع خود را جمع می کنند مبارزه با بیماری و توزیع واکسن در آینده. ایالات متحده در هدایت سازمان بهداشت جهانی مشارکت ندارد. ترامپ می گوید WHO به شدت تحت تأثیر چین قرار دارد و پیوستن به این تلاش می تواند تلاش ایالات متحده برای تولید واکسن را محدود کند.

برخی از رهبران سایر مشکلات مربوط به ویروس را که نیاز به مقابله دارند شناسایی کردند.

کره جنوبی رئیس جمهور مون جائه این در مورد امواج احتمالی دوم و سوم ویروس کرونا اظهار نگرانی کرد. وی مانند بسیاری دیگر ، به آسیب های اقتصاد در سراسر جهان نیز اشاره کرد.

“مانند سونامی که پس از یک زلزله رخ می دهد ، پس لرزه های اقتصادی نیز ما را در بر می گیرد.”

در مورد سوال احیای اقتصاد جهانی ، چند پیشنهاد مشخص وجود ندارد. به نظر می رسید بیشتر رهبران استدلال می كنند كه واكسن تنها راه حل مناسب برای طولانی مدت است ، گرچه بسیاری از آنها نگرانی از اقتصاد محلی را راهی برای دفاع از كنترل بیماری همه گیر در داخل كشور عنوان كردند.

دولت نمی تواند شخصاً ملاقات کند و به نظر نمی رسد که بسیاری علاقه مند به تعمیق روابط باشند ، مشخص نیست که سازمان ملل متحد در مجمع امسال که تا 29 سپتامبر ادامه دارد ، تا چه حد می تواند پیشرفت کند. فقط یک چیز مسلم است: دهها مورد دیگر رهبران در مورد همه گیری و تجربیات خود صحبت خواهند کرد ، و با هم یک تصویر کلی رهبری جهانی از مبارزه انسانی ایجاد خواهند کرد که در این لحظه عجیب از تاریخ اتفاق می افتد.

اما وقتی صحبت از واکسن می شود ، نعیم سالم ، متخصص روابط بین الملل در دانشگاه نوتردام در بیروت ، لبنان ، گفت: “در طولانی مدت مهم نیست که چقدر در مجمع پیشرفت زیادی در زمینه چندملیتی شدن حاصل شده است.”> همکاری چند جانبه مطلوب است ، “سالم گفت. “اما اگر اثبات شود كه واكسن در یك كشور م effectiveثر است ، توسط سایر كشورها شیوع پیدا می كند یا مورد استفاده قرار می گیرد.”