تایلند پس از اعتراض بی سابقه اعلام اضطراری کرد. رهبران عالی دستگیر شدند

یک روز پس از اعتراض دانشجویان به تأسیس سنتی تایلند ، لحظه ای خارق العاده رخ داد که معترضین با زورگیری یک اتومبیل سلطنتی ، دولت روز پنجشنبه وضعیت فوق العاده جدی برای پایتخت اعلام کرد. p>

پس از اعلامیه قبل از طلوع فجر ، پلیس ضد شورش برای پاکسازی معترضانی که پس از یک روز تجمع و درگیری در خارج از دفتر نخست وزیر پرایوت چان اوچا جمع شده بودند ، برای پاک کردن خواسته های خود ، از جمله کنار رفتن ژنرال سابق ، وارد عمل شد. ، تغییرات قانون اساسی و اصلاح سلطنت.

چند تن از رهبران ارشد جنبش اعتراضی بازداشت شدند ، یکی بعداً در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که از دسترسی به وکیل محروم شده و به زور مجبور می شود یک هلی کوپتر و به شهری در شمال کشور منتقل شد. پلیس گفت که آنها 22 نفر را دستگیر کرده اند.

علیرغم ممنوعیت جدید برای تجمعات گسترده مردمی ، اواخر روز پنجشنبه چند هزار نفر در منطقه دیگری از شهر تجمع کردند. متن اعلامیه اضطراری می گوید این مورد ضروری است زیرا “گروه های خاصی از عاملان قصد داشتند حادثه ای ناخواسته و تحرکاتی را در منطقه بانکوک از طریق روش های مختلف و از طریق کانال های مختلف تحریک کنند ، از جمله ایجاد انسداد برای اتومبیلرانی سلطنتی.”

اعتراض در منطقه تاریخی بانکوک در روز چهارشنبه ، نه چندان دور از معابد پر زرق و برق و کاخ های سلطنتی ، سومین گردهمایی بزرگ فعالان دانشجویی بود که مرزهای زبان قابل قبول – و قانونی – را به طور عمومی اعلام می کردند زیر سوال بردن نقش سلطنت تایلند در ساختار قدرت این کشور.

اعتراض در محوطه تاریخی بانکوک ریکت ، نه چندان دور از معابد پر زرق و برق و کاخ های سلطنتی ، سومین گردهمایی بزرگ فعالان دانشجویی بود. (عکس: PTI)

مدت هاست که خانواده سلطنتی تایلند مقدس و ستون هویت تایلندی شناخته می شوند. پادشاه Maha Vajiralongkorn و دیگر اعضای اصلی خانواده سلطنتی توسط یک قانون “lese majeste” محافظت می شوند که به طور منظم برای خاموش کردن منتقدانی که در صورت توهین به موسسه به 15 سال زندان می رسند ، ساکت می شود. این اعتراض – که در سالگرد قیام دانشجویان به رهبری دیکتاتوری نظامی در سال 1973 برگزار شد – با حضور معترضین ضد سلطنتی سلطنتی که هم برای نشان دادن حمایت از دولت و هم برای استقبال از خانواده سلطنتی هنگام سفر و بازگشت به آنجا جمع شده بودند ، پیچیده بود. این یک مراسم مذهبی در این منطقه بود.

این منجر به لحظه ای در عکس ها و فیلم هایی شد که به طور گسترده در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد و در آن معترضین به نظر می رسید که فقط چند متر از ماشین سلطنتی فاصله گرفته و فریاد می کشند. چنین اقداماتی در تایلند بی سابقه است ، جایی که کسانی که منتظر اتومبیلرانی سلطنتی هستند مرتباً روی زمین می نشینند یا سجده می کنند. برخی از کارشناسان می گویند ممکن است از یک خط عبور شده باشد.

“به نظر می رسید آنچه در بن بست کم جوش وجود دارد و دولت Prayuth با موفقیت معقول مدیریت می کرد ، اکنون پس از حادثه مربوط به صفوف موکب ملکه به پایین خیابانی که اعتراض در آن در جریان بود و دستگیری رهبران اعتراض ، به یک بحران کامل تبدیل شده است. “گفت مایکل مونتسانو ، هماهنگ کننده برنامه مطالعات تایلند در موسسه ISEAS-Yusof Isak در سنگاپور. < div class = "itgimage">

‘من می خواهم برای آینده ام بجنگم. من می خواهم برای دوستانم بجنگم. من می خواهم برای دموکراسی خود بجنگم. یک معترض در هنگام تجمع گفت: کشور من باید دموکراتیک باشد. (عکس: PTI)

“برخلاف حتی 48 ساعت پیش ، اکنون کشور در سرزمین خطرناکی قرار دارد.” سخنگوی دولت آنوچا بورافاچایسری صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که نخست وزیر به پلیس دستور داده است تا علیه کسانی که مانع یک حرکت سلطنتی می شوند و یا در غیر این صورت به سلطنت توهین می کنند ، اقدامات سختگیرانه ای انجام دهد. یک تغییر این است که پلیس گفت که آنها برای مقاصد امنیتی ایستگاه های بازرسی در اطراف بانکوک نصب می کنند. با دستور اضطراری جدید بانکوک ، که مقررات تجمع غیر مجاز بیش از پنج نفر را ممنوع می کند و اختیارات دیگری را که به نظر آنها برای جلوگیری از ناآرامی ها ضروری است ، از جمله بازداشت افراد به طور موقت بدون اتهام ، به مقامات می دهد.

اخباری را که اطلاعات را مخدوش می کند یا می تواند باعث “سو تفاهم” شود ، غیرقانونی می داند. تایلند در حال حاضر به عنوان بخشی از تلاش های خود برای مبارزه با ویروس کرونا تحت یک وضعیت اضطراری ملی قرار دارد و بلافاصله مشخص نشد که فرمان جدید متفاوت است. معترضین پنجشنبه بعدازظهر و عصر دوباره در منطقه خرید بانکوک تجمع کردند. جمعیت به حدی بزرگ شده بود که می توانست جلوی تقاطع اصلی واقع در بازارهای بزرگ و یک معبد معروف را بگیرد ، جایی که توسط تعدادی از سخنرانان که دولت را نکوهش می کردند ، خطاب به آنها شد.

پلیس در حالی ایستاده بود که مردم شعارهای بی ادبی را می خواستند نخست وزیر برای کناره گیری آنها همچنین در رابطه با رهبران دستگیر شده شعار “دوستان ما را آزاد كنید” سر دادند. “من می خواهم برای آینده ام بجنگم. من می خواهم برای دوستانم بجنگم. من می خواهم برای دموکراسی خود بجنگم. کشور من باید دموکراتیک باشد. “Aitarnik Chitwiset ، کارمند 24 ساله سازمان غیردولتی گفت.

معاون سخنگوی پلیس ، سرهنگ کیسانا پاتاناچارائن ، قبلاً هشدار داد که درخواست چنین اعتراضی یا شرکت در یک اعتراض خلاف قانون است. گروه حقوق بشر عفو بین الملل از این سرکوب “غیرموجه” انتقاد کرد. این گروه در بیانیه ای گفت: “این حرکات به وضوح برای از بین بردن مخالفت ها و ایجاد ترس در هر کسی که با نظر معترضین همدرد باشد ، ایجاد شده است.”

جنبش اعتراض در ماه مارس توسط دانشجویان دانشگاه آغاز شد ، اما به دلیل مهار تایلند توسط بیماری همه گیر ویروس کرونا به سرعت متوقف شد. این در جولای بازگشت ، هنگامی که خطر ویروس کاهش یافت ، و از آن زمان به بعد افزایش یافته است. خواسته های اصلی جنبش انتخابات جدید ، تغییر قانون اساسی برای دموکراتیک تر کردن آن و پایان دادن به ارعاب فعالان بود.

(با درج نظرات PTI)