هزاران نفر پس از سوگند یاد كردن رهبر بلاروس با عجله

اعتراض كردند

نیروهای امنیتی بلاروس بازداشت مردم را آغاز كردند و برای متفرق ساختن گلوله باران اقدام به شلیك آب کردند در حالی كه هزاران نفر در اعتراض به مراسم تحلیف ناگهانی الكساندر لوكاشنكو رئیس جمهور باسابقه روز چهارشنبه به خیابانهای مینسک آمدند. >

لوکاشنکو با نادیده گرفتن خواستار پایان دادن به کنترل 26 ساله قدرت خود ، برای ششمین دوره سوگند یاد کرد پس از انتخاباتی که به گفته مخالفان و چندین دولت خارجی تقلب شده است.

این مراسم به طور معمول به عنوان یک مناسبت مهم ایالتی تبلیغ شده است اما به جای ادعای لوکاشنکو در مورد پیروزی چشمگیر در رای گیری 9 اوت بدون هشدار برگزار شد.

رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو روز چهارشنبه سوگند یاد كرد. (عکس: رویترز)

مخالفت جمهوری شوروی سابق ، که بیش از شش هفته اعتراضات گسترده ای را برای خواستار استعفا آغاز کرده است ، مراسم تحلیف را غیرقانونی اعلام کرد.

سوياتلانا تيخانوسكايا ، حريف اصلي لوكاشنكو كه پس از انتخابات به تبعيد فرار كرد ، گفت: “مراسم تحليف مخفي وي تلاش براي به دست گرفتن قدرت است.” و سپس سرکوبی معترضین توسط نیروهای امنیتی.

آژانس خبری رسمی بلتا گفت که لوکاشنکو دست راست خود را روی نسخه ای از قانون اساسی قرار داده و در مراسمی با حضور چند صد نفر سوگند یاد کرد.

رهبر 66 ساله گفت كه كشور نياز به امنيت و اجماع “در آستانه يك بحران جهاني” دارد ، كه اشاره آشكاري به بيماري ويروس كرونا دارد.

“من نمي توانم ، من حق ندارم بلاروسی ها را کنار بگذارم. “

هزاران معترض در خیابان راهپیمایی کردند پرچم های مخالف قرمز و سفید را حمل می کنیم ، چرا که اتومبیل های در حال عبور از همبستگی بوق می زنند.

در یک پلاکارد نوشته شده بود “اگر 80٪ دارید ، چرا از ما می ترسید؟” – کنایه از 80٪ آرا L اعلام شده توسط لوکاشنکو.

چند نفر پس از شلیک توپ آب زخمی شدند ، خبرگزاری روسیه اینترفاکس گزارش داد. خبرگزاری RIA اعلام کرد بیش از 10 نفر بازداشت شده اند.

تصاویر رسانه های محلی نشان داد معترضان در اوایل روز ، از جمله در خارج از حداقل سه دانشگاه ، در گروه های کوچک در پایتخت تجمع کرده بودند. < / p>

برخی شعار “ساشا ، بیرون بیایید ، ما به شما تبریک خواهیم گفت!” – اشاره به فرم كوچك نام لوكاشنكو.

شایعات مینسک را فرا گرفته بود كه لوكاشنكو در حال آماده شدن برای یك مراسم تحلیف سریع است كه یك موتورسوار در مرکز پایتخت را جارو كرد.

دیگری سیاستمدار مخالف ، پاول لاتوشکو ، گفت که سوگند یاد شده مانند یک “جلسه دزد” مخفی بود.

“شهروندان سرحال کجا هستند؟” گروه دیپلماسی کجاست؟ ” او در شبکه های اجتماعی ارسال کرد. “بدیهی است که الكساندر لوكاشنكو منحصراً رئیس OMON (پلیس ضد شورش) و تعداد معدودی از مقامات دروغگو است.”

لاتوشكو خواستار “یك اقدام نامعلوم نافرمانی مدنی” شد. < p> “چنین فارسی”

آلمان بار دیگر تأکید کرد که لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نمی شناسد و خواستار توافق تحریم های اتحادیه اروپا در اسرع وقت شد.

وزیر امور خارجه لیتوانی لیناس لینکهویسیوس در توییتر خود گفت: “چنین مسخره ای. انتخابات را فراموش کنید … نامشروع بودن او یک واقعیت است و تمام عواقب آن را به دنبال دارد. “

لوکاشنکو ، سوگند یاد شده برای یک دوره پنج ساله جدید ، قول داد” با وفاداری به مردم جمهوری جمهوری خدمت خواهد کرد بلاروس ، از حقوق و آزادی های شخص و شهروندان احترام بگذارید و از آنها محافظت کنید و از قانون اساسی دفاع کنید.

وی تاکنون با حمایت متحد خود ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در برابر اعتراضات مقاومت کرده است.

بلاروس با وجود تنها 9.5 میلیون نفر جمعیت ، برای روسیه به عنوان یک کشور بافر در برابر ناتو و یک مجرا برای صادرات نفت و گاز روسیه مهم است.

در اجلاس هفته گذشته ، پوتین به لوکاشنکو اعطا کرد وام 1.5 میلیارد دلاری ، و دو کشور تمرینات دفاعی “اخوان اسلاو” را در بلاروس برگزار می کنند.

به عنوان بخشی از این تمرین ها ، چتربازان روسی روز چهارشنبه با چتر نجات به بلاروس رفتند.

سخنگوی کرملین دیمیتری پسکوف گفت که این سوگند “کاملا تصمیم مستقل رهبری بلاروس” بود. وی در پاسخ به این سال که آیا پوتین دعوت شده است ، گفت به نظر می رسد که حضور رهبران خارجی پیش بینی نشده است.