عصبانیت ترکیه پس از چارلی ابدو طعم کارتون های

را به اردوغان می بخشد

پس از بازگشت مجله طنز فرانسوی” چارلی ابدو “به” رجب طیب اردوغان “رئیس جمهور ترکیه با یک کارتون که او را به دلیل اعتراض خود به فرانسه مورد تمسخر قرار داد ، ترکیه خشمگین است. و ائتلاف علیه رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون.

ترکیه تهدید کرده است که با بیانیه رسمی امروز از مجله فرانسوی شارلی ابدو شکایت خواهد کرد ، “ما به مردم خود اطمینان می دهیم که اقدامات قانونی و دیپلماتیک لازم علیه این کارتون انجام خواهد شد. “

پیش از این ، یکی از دستیاران اردوغان آخرین کارتون جنجالی این نشریه فرانسوی را” نژادپرستی فرهنگی “خوانده بود. مشاور رسانه ای اردوغان ، فاهرتین آلتون در توییتر خود نوشت: “دستور کار ضد مسلمان رئیس جمهور فرانسه ماکرون در حال به ثمر نشستن است! چارلی ابدو فقط مجموعه ای از کارتون های به اصطلاح پر از تصاویر حقیر که ظاهراً از رئیس جمهور ما منتشر شده است. ما این مشمئزکننده ترین تلاش این نشریه برای گسترش نژادپرستی و نفرت فرهنگی خود را محکوم می کنیم. “

کارتون صفحه اول چاپ چهارشنبه شارلی ابدو سه شنبه شب منتشر شد که نشان می داد اردوغان به زنی باحجاب لور می کند. < / p>

عنوان این کارتون ، به زبان فرانسه نوشته شده است ، به انگلیسی ترجمه می شود ، “اردوغان: در خلوت ، او بسیار خنده دار است”.

ابراهیم کالین سخنگوی اردوغان در توییتر خود نوشت: “ما به شدت محکوم می کنیم نشریه مربوط به رئیس جمهور ما در مجله فرانسوی ، که هیچ احترامی برای ایمان ، مقدسات و ارزشها قائل نیست. “

” هدف این نشریات عاری از اخلاق و نجابت کاشت بذر نفرت و خصومت است. . کالین گفت که تبدیل آزادی بیان به خصومت با دین و عقیده فقط می تواند محصول یک ذهنیت بیمار باشد.

معاون رئیس جمهور ترکیه ، فوات اوکتای ، شارلی ابدو را “پارچه فرانسوی اصلاح ناپذیر” خواند در حالی که ” در مورد جامعه بین المللی با اخلاق و وظیفه شناسی علیه این رسوایی صحبت کنند. “

این در شرایطی است که روابط ترکیه و فرانسه به دنبال اختلاف در مورد کارتون های حضرت محمد (ص) شارلی ابدو ، که به چرخش بدتر پس از آنکه سر یک معلم فرانسوی در حومه پاریس به دلیل نشان دادن این کارتونها به دانشجویان خود در حین سخنرانی آزادی بیان ، سر بریده شد.

ماکرون ، رئیس جمهور فرانسه قبلاً از ارائه قوانینی برای تقویت قوانین سکولار کشور. به دنبال سر بریدن این معلم ، کارتونهای جنجالی در برخی از ساختمانهای دولتی که اخیراً درخواست “بایکوت فرانسه” در کشورهای خاورمیانه را برانگیخته بودند ، نمایش داده شد.

اردوغان با عصبانیت واکنش نشان داده بود و می گفت ماکرون به “ذهنیت” نیاز دارد معاینه سلامت ». فرانسه با فراخواندن سفیر خود در ترکیه پاسخ داد. اردوغان همچنین خواستار تحریم محصولات فرانسوی بود.

این امر باعث ایجاد موج در اتحادیه اروپا ، یک گروه بازار آزاد از کشورها از جمله ترکیه شده است. فرانسه و ترکیه مدتها بود که در مورد مسائل نظامی اختلاف نظر داشتند. هر دو عضو اتحاد نظامی ناتو هستند اما در مورد مسائل سوریه و لیبی اختلاف نظر زیادی ایجاد کرده اند.

بحث و جدال پیرامون کارتون های شارلی ابدو و فشار ماکرون برای وضع قانون جدید سکولار روابط ترکیه و فرانسه را بیشتر متشنج کرده است.

همچنین بخوانید: باند ، قاچاقچی ، سم؟ ماهی های مرده عراق بوی بد را شروع می کنند

همچنین بخوانید: فرانسه: 14 نفر در دادگاه در سال 2015 در حملات پاریس که موج وحشت را برانگیخت