ایالات متحده با انتقاد از UNHRC پس از پاکستان ، چین ، روسیه به عنوان نهاد حقوق

انتخاب شد

علی رغم مخالفت شدید گروه های فعال در مورد سوابق حقوق بشری آنها ، پاکستان ، چین ، روسیه و کوبا کرسی های خود را به دست آوردند شورای حقوق بشر سازمان ملل (UNHRC).

چه اتفاقی افتاد

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که 193 عضو داشت ، روز سه شنبه ، رای گیری مخفیانه برگزار شد مکانی برای صندلی های کمیساریای عالی حقوق بشر UNHRC. طبق گزارش خبرگزاری PTI ، پاکستان 169 رأی ، ازبکستان 164 ، نپال 150 و چین 139 رأی کسب کرده است. عربستان سعودی در این رقابت تنها 90 رأی را از دست داد.

بر اساس قوانین شورای حقوق بشر ، کرسی ها به مناطق برای اطمینان از نمایندگی جغرافیایی.

به جز مسابقه آسیا و اقیانوسیه ، انتخاب 15 عضو برای 47 عضو شورای حقوق بشر از همه تصمیم گیری شد اما از قبل تصمیم گرفته شد زیرا سایر گروه های منطقه ای دارای پلاک های غیرقابل رقابت بودند. PTI گفت: برای انتخاب ، یک کشور نیاز به کسب اکثریت آرا لازم 97 رأی دارد.

تلاش پاکستان با UNHRC

پاکستان در حال حاضر در حال خدمت در UNHRC از اول ژانویه 2018. با انتخاب مجدد این کشور ، این کشور به عنوان عضو برای یک دوره سه ساله دیگر از اول ژانویه 2021 ادامه خواهد یافت.

از زمان تأسیس برجام در سال 2006 ، این پنجمین بار که پاکستان به عنوان آژانس حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد.

نخست وزیر پاکستان عمران خان گفت که از انتخاب مجدد کشورش به شورای حقوق بشر سازمان ملل برای یک دوره 3 ساله دیگر خوشحال است.

“خان به نقل از PTI گفت:” ما همچنان به رعایت حقوق بشر برای همه ، اولویت بخشیدن به پیشرفت مدارا و تعامل سازنده ، پایبند هستیم. ما مصمم در برابر اسلام هراسی و در حمایت از احترام متقابل ایستاده ایم.

پیش از این ، وزارت امور خارجه در اسلام آباد گفته بود که پاکستان “کاملاً متعهد به حفظ ، ارتقا and و حفاظت از حقوق بشر و بنیاد است آزادی های اساسی برای همه و تلاش های خود برای اطمینان از اینکه کار HRC با اصول جهانی بودن ، بی طرفی ، گفتگو و همکاری هدایت می شود ، ادامه خواهد داد. “

چرا آمریکا UNHRC را مورد انتقاد قرار داد؟

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، سازمان ملل را به دلیل انتخاب چین ، روسیه و کوبا به آژانس وظیفه دفاع از حقوق بشر ، مورد انتقاد قرار داد.

“انتخابات چین ، روسیه و کوبا به شورای حقوق بشر سازمان ملل تصمیم ایالات متحده برای خروج از این شورا در سال 2018 و استفاده از مکانهای دیگر برای محافظت و ارتقا protect حقوق جهانی بشر را تأیید می کند پومپئو در توییتر خود در #UNGA امسال این کار را انجام دادیم.

“تعهد ایالات متحده به حقوق بشر چیزی فراتر از کلمات است. ما ناقضان حقوق بشر را در سین کیانگ ، میانمار ، ایران شناسایی و مجازات کردیم ، و در جاهای دیگر ، و از همه ملت ها بخواهید که این لحظه را برای بازگشت مجدد به # سازمان توسعه بین المللی حقوق بشر اختصاص دهند “. وی در توییت دیگری گفت.

تعهد ایالات متحده به حقوق بشر چیزی فراتر از فقط حرف است. ما ناقضان حقوق بشر را در سین کیانگ ، میانمار ، ایران و جاهای دیگر شناسایی و مجازات کرده ایم و از همه ملت ها می خواهیم که این لحظه را صرف کنند تا مجدداً به # دی.ا.ای.چ. – وزیر پمپئو (SecPompeo) 13 اکتبر 2020

هفته گذشته ، ائتلافی از گروه های حقوق بشری از اروپا ، ایالات متحده و کانادا از کشورهای عضو سازمان ملل خواست که با انتخاب چین ، پاکستان ، روسیه ، عربستان سعودی ، کوبا مخالفت کنند. و ازبکستان ، با بیان اینکه سوابق حقوق بشر آنها را فاقد صلاحیت می کند.

“خبر بد: دولت ها علی رغم سرکوب شدید در چین ، فقط چین را به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب کردند. سین کیانگ ، تبت و هنگ کنگ. خبر خوب: تعداد دولتهایی که به آن رأی می دهند از 180 بار گذشته به 139 کاهش یافته است. ترس در حال ذوب شدن است “، مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر ، کنت راث پس از رأی گیری در توییتی نوشت.

خبر بد: دولت ها به تازگی چین را انتخاب کردند به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علیرغم سرکوب شدید آن در سین کیانگ ، تبت و هنگ کنگ.

خبر خوب: تعداد دولتهایی که به آن رأی دادند از 180 بار گذشته به 139 کاهش یافت. ترس در حال ذوب شدن است pic.twitter.com/TwufIahrf7

– کنت روت (KenRoth @) 14 اکتبر 2020

(با ورودی های PTI)