یک رئیس جمهور بایدن برای هند و جهان چه معنایی دارد

“class =” ff-og-image-inserted “>

به احتمال زیاد جو بایدن رئیس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود. بنابراین ، یک رئیس جمهور بایدن برای جهان چه معنایی می تواند داشته باشد؟

اگر جو بایدن کاخ سفید را ژانویه سال آینده به دست بگیرد ، مدت زیادی می گذرد که آمریکا رئیس جمهور این کشور را به خوبی در سیاست خارجی تحلیف کرده است. شاید از زمان جورج اچ. بوش – که به عنوان معاون رئیس جمهور در سمت رونالد ریگان ، به عنوان یک دیپلمات ارشد ، و به عنوان مدیر CIA خدمت می کرد – یک رئیس جمهور با همان تجربه قبلی در سیاست خارجی بایدن ، منصوب خواهد شد. علاوه بر خدمت به عنوان معاون رئیس جمهور باراک اوباما ، بایدن مدت ها سمت های رهبری در کمیته های سیاست خارجی در سنا را داشته است.

اما این بدان معنا نیست که یک رئیس جمهور باهوش در سیاست خارجی بایدن سیاست خارجی را اولویت فوری.

در واقع ، اولین سفارش وی تجارت ، ساماندهی امور داخلی ایالات متحده و به ویژه کنترل همه گیر ویروس کرونا و شروع اقتصاد است. اهداف اولیه وی همچنین شامل تلاش برای متحد کردن کشوری است که تقسیم آن بیش از دهه هاست ، شاید از دوران جنگ ویتنام. یکی از خطوط مورد علاقه بایدن در مسیر مبارزات انتخاباتی این بود که وی ایالات آبی یا ایالت های قرمز را نمی بیند ، او فقط ایالات متحده را می بیند.

پل زدن اختلافات عمیق و سمی آمریکا یک هدف شجاعانه است ، اما یک هدف به زمان و فضای کافی سیاسی نیاز خواهد داشت.

وقتی بایدن وارد سیاست خارجی شد ، انتظار سه فشار اساسی را داشته باشید.

اول ، به دنبال یک حمله دیپلماتیک بزرگ باشید. او به دنبال ترمیم روابط با شرکای اصلی خود است که در دوران ترامپ رنج برده اند – و به ویژه متحدان پیمان در آسیای شرقی و شرکای ناتو در اروپا. او همچنین قصد دارد ائتلاف های جدیدی از کشورهای همفکر ایجاد کند که مشتاق کمک به مقابله با دشمنان ایالات متحده مانند چین و روسیه هستند. اهداف اصلی ، به دست آوردن دوستان سنتی ، ایجاد اهرم های دیپلماتیک بیشتر برای عقب راندن دشمنان و بازیابی اعتبار و اعتماد در صحنه جهانی است.

دوم ، او سعی خواهد کرد تا بار دیگر رهبری ایالات متحده را که در طی آن سقوط کرد ، اعلام کند. دولت قبلی تلاش برای ورود مجدد نهادها و چارچوب های جهانی که ترامپ از آنها خارج شد ، صورت می گیرد. این موارد شامل توافق نامه آب و هوایی پاریس ، سازمان بهداشت جهانی و توافق هسته ای ایران است. او می خواهد آمریكا را به عنوان یك كشور رهبر اتهام جهانی در مقابله با مبرم ترین چالش های جهان ، دوباره جایگاه خود را تغییر دهد. اینها شامل واکنش همه گیر در فوریت ، اما همچنین مواردی مانند کنترل تسلیحات و تغییرات آب و هوایی است.

سوم ، هدف یک رئیس جمهور بایدن تقویت دموکراسی و حقوق بشر – از جمله در ایالات متحده – در دورانی که به گفته وی ، دموکراسی “بیش از هر زمان دیگری از دهه 1930 تحت فشار قرار گرفته است”.

وی از تمایل خود برای تشکیل اجلاس جهانی دموکراسی و پیشبرد یک دستور کار جهانی صحبت کرده است متمرکز بر مبارزه با اقتدارگرایی و پیشبرد حقوق بشر است. بایدن می خواهد اطمینان حاصل کند که جنبه های مختلف نظم جهانی – از حاکمیت و سیستم مالی جهانی گرفته تا فناوری های پیشرفته – برای اهداف دموکراتیک و نه استبداد استفاده می شود.

به نظر می رسد اهداف سیاست خارجی بایدن انگیزه ای برای بازگرداندن مجدد اهداف است. وضع موجود – در واقع ، برای ارزیابی مجدد سیاست خارجی آمریکا به گونه ای که آنچه را که قبل از ترامپ بود منعکس کند. اما این بدان معنا نیست که هیچ تداوم سیاستی از ترامپ تا بایدن وجود نخواهد داشت.

همانطور که در جای دیگر نوشتم ، رویکرد بایدن در جنوب آسیا – دنبال کردن یک مشارکت قوی با هند ، عملی اما رابطه محتاطانه با پاکستان و عقب نشینی نظامی از افغانستان – مشابه ترامپ است.

علاوه بر این ، سیاست گسترده تر بایدن در آسیا خیلی دور از سیاست هند و اقیانوس آرام ترامپ نیست ، که بر استقرار بیشتر منابع موجود در منطقه برای مقابله با نفوذ روزافزون چین – و این همان سیاستهای آسیایی و توازن مجدد دولت اوباما است. در واقع ، در حالی که بایدن اظهار تمایل خود برای همکاری با چین را در جایی که منطقی است نشان داده است – به ویژه در مناطقی مانند تغییر اقلیم و بهداشت عمومی – وی قصد ندارد با پکن نرم رفتار کند. سیاست ها و اقدامات روزافزون چین در دریای جنوبی چین ، در امتداد مرز هند و چین ، و در هنگ کنگ و تایوان همه شرکای اصلی ایالات متحده را تهدید می کنند و منافع ایالات متحده را گسترش می دهند. بایدن این مسئله را چندان ساده تلقی نمی کند.

تجارت منطقه ای است که ممکن است نور روز بین ترامپ و بایدن بیش از آنچه تصور می شود وجود داشته باشد. در حالی که بایدن از جنگ های تجاری ترامپ انتقاد کرده است و او از تجارت آزاد حمایت می کند ، اما در انجام معاملات تجاری جدید نیز محتاط خواهد بود – البته به دلایلی متفاوت از ترامپ. بایدن تأکید کرده است که “اطمینان از رفع نگرانی های مربوط به کار و محیط زیست وجود ندارد” وی “در مورد معاملات جدید مذاکره نخواهد کرد”.

در حالی که بسیاری از بازیگران جهانی از سیاست خارجی بایدن استقبال می کنند ، اما این کار را بازگشت به یک سیاست نقش سنتی تر برای رهبری جهانی ایالات متحده ، باعث رتبه بندی دیگران می شود. مفهوم بازگشت امریکا به بالای سلسله مراتب روابط بین الملل باعث ایجاد اتهاماتی در برخی از بخشهای استکبار و استحقاق حقوقی می شود – و به ویژه برای یک کشور آمریکایی که اخیراً به طور همزمان بدترین شرایط اقتصادی ، بهداشتی ، سیاسی ، اجتماعی و دیپلماتیک خود را تجربه کرده است بحرانها در سالها بعلاوه ، یک سیاست خارجی که پیرامون ارتقا democracy دموکراسی و پیگیری حقوق بشر بنا شده باشد ، در جهانی مملو از دولتهای ملی گرای غرور آفرین که نسبت به انتقادات بیرونی در مورد امور داخلی خود حساس هستند ، باعث ایجاد اصطکاک می شود. سیاست خارجی بایدن برای هند به چه معناست؟

به طور کلی ، چشم انداز مثبت است. دهلی نو از حضور و مشارکت بیشتر شریک آمریکایی خود در صحنه جهانی بهره مند خواهد شد. تلاش های ایجاد ائتلاف جهانی توسط بایدن نیز به خوبی به هند کمک خواهد کرد ، با توجه به اینکه بسیاری از اهدافی که این گروه ها می خواهند دنبال کنند – ضد تروریسم ، اتصال ، ضد تعادل چین – با اهداف سیاست خارجی هند همسو می شوند.

امیدهای بایدن برای کاهش تنش با ایران و احتمال اینکه او نقش خیرخواهانه تری در خاورمیانه نسبت به ترامپ داشته باشد ، برای یک دولت هند که روابط تجاری خود را با تهران و دیگر بازیگران خاورمیانه ارزیابی می کند نیز مفید خواهد بود – و این از اقدامات آمریكا كه منجر به تشدید نوسانات طولانی مدت در منطقه می شود سود چندانی ندارد.

به طور حتم ، سیاست خارجی بایدن می تواند نگرانی هایی را در هند برانگیزد. تمایل بایدن برای پیگیری حتی سطح متوسط ​​همکاری با چین می تواند در دهلی نو در لحظه ای که روابط هند و چین نسبت به دهه های گذشته تنش ایجاد می کند ، باعث ناآرامی شود. دوباره ، دهلی نو ممکن است از روابط ایالات متحده و چین تا حدودی سمی برخوردار شود ، زیرا این ممکن است انگیزه کمتری برای تحریک هند – کشوری که پکن به خوبی می داند در حال تعمیق روابط امنیتی خود با واشنگتن است ، ایجاد کند.

همچنین ، فشار جهانی بایدن برای دموکراسی بیشتر و حقوق بشر به این معنی است که وی ممکن است هند را بخاطر سیاستهایش در کشمیر و فراتر از موقعیتی بخواند که در دهلی نو خوب پیش نرود ، حتی اگر این انتقادات نسبتاً مهار باشد . بعلاوه ، یک دولت بایدن نسبت به کاخ سفید ترامپ مواضع سخت تری نسبت به روسیه اتخاذ کرد – موضعی بالقوه مشکل ساز برای یک دولت هند که همچنان برای روابط خود با مسکو ارزش قائل است.

با وجود این برجستگی های احتمالی دولت بایدن که تحت تأثیر منافع مشترک در مبارزه با تروریسم و ​​مقابله با چین قرار دارد – قطعاً از روابط سالهای اخیر هند و هند بیشتر خواهد شد. و به طور گسترده تر ، سیاست خارجی بایدن پیش بینی و ثبات بیشتری را برای روابط خارجی آمریکا به ارمغان می آورد – تسکینی خوشایند برای نظم جهانی که در چند سال گذشته بی وقفه آشفته بوده است.

مایکل کوگلمن معاون برنامه آسیا است مدیر و همکار ارشد جنوب آسیا در مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای دانشمندان در واشنگتن دی سی.